
Prof. MARIAN FILAR, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł (1942-2020)
Wybitny znawca prawa karnego, naukowiec z Wydziału Prawa i Administracji UMK, poseł na sejm VI kadencji. Urodził się 6 października 1942 r. w Krośnie. W latach 60. ukończył studia prawnicze na toruńskiej uczelni. Tytuł doktora otrzymał w 1972 r., a w 1991 r. tytuł profesora zwyczajnego. Na UMK zajmował m.in. stanowiska dziekana Wydziału Prawa i Administracji i prorektora uczelni. Przez lata stał na czele Katedry Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej UMK. Był m.in. członkiem polskich oraz międzynarodowych towarzystw i komitetów naukowych, a także laureatem Medalu Thorunium oraz Piernikowej Alei Gwiazd (swoją „katarzynkę” odsłonił w 2017). Zmarł 1 czerwca 2020 r. Miał 77 lat. Spoczął na Cmentarzu Komunalnym nr 2 w Toruniu.

PIOTR KUBIAK, samorządowiec, działacz społeczny (1948-2020)
Działacz Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w Bydgoszczy, długoletni działacz KS Unia Solec Kujawski. Sport był wielką pasją solecczanina. Ale nie tylko na tym polu wiele zrobił dla swojego miasta. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego, aktywnie działał w Towarzystwie Miłośników Solca Kujawskiego. Trudno też przecenić jego działalność w sferze gospodarki. Przez lata związany był z soleckimi firmami: Kujawskimi Zakładami Naprawy Samochodów i Prefabetem. Był też prezesem Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości w Solcu. Zmarł 18 lipca 2020 r. Miał 72 lata.

MAŁGORZATA IWANOWSKA-LUDWIŃSKA, malarka, pisarka, poetka (1950-2020)
Rodowita poznanianka, w 1973 r. ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Od 1975 r. wraz z mężem prowadziła w Toruniu Galerię Punkt. Na swoim koncie miała ok. 50 wystaw indywidualnych malarstwa, uczestniczyła też w ponad 40 wystawach zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu toruńskiego od 1974 r.
W 2004 r. otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury za całokształt twórczości, a w
1996 r. Nagrodę Prezydenta Torunia. Wydała dziewięć książek, m.in. „Toruń w słońcu” oraz „Włóczęga i dziewczyna w Toruniu”. W swojej twórczości pokazywała zapomniane miejsca i ludzi Torunia. Szczególnie bliskie było jej Chełmińskie Przedmieście, które nazywała Chełmionką. Toruńska malarka, pisarka i poetka zmarła 15 sierpnia po ciężkiej chorobie.

EWA STĄPOREK-POSPIECH, flecistka, pedagog, organizatorka życia muzycznego (1946-2020)
Absolwentka Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (klasa fletu u prof. W. W. Chudziaka), solistka kameralistka w Capelli Bydgostiensis. Była wspołtwórczynią pierwszego w Polsce fletu podłużnego „Jorga”. Kobieta-instytucja, inicjatorka i organizatorka życia muzycznego w regionie, kraju i na świecie. W bydgoskim szkolnictwie muzycznym od połowy lat. 70.; przez 30 lat kierowała Państwowym Zespołem Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. W 1993 r. zorganizowała Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. Z jej inicjatywy powstało Towarzystwo Mozartowskie, ktorego była prezesem. Od 1994 r. była wiceprzewodniczącą i przewodniczącą Rady Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury. Wielokrotnie nagradzana i odznaczana. Zmarła 21 września, spoczęła na Cmentarzu Nowofarnym.