
Ile trzeba wypić, żeby mieć 1 promil we krwi?
Stężenie alkoholu we krwi w wysokości 1 promila odnotowuje się po wypiciu zaledwie dwóch półlitrowych piw. Po wypiciu pół litra mocnego alkoholu można usiąść za kierownicą dopiero po upływie 24 godzin.

Na tempo metabolizmu wpływa wiele czynników, wśród nich:
- wiek,
- płeć,
- wzrost,
- waga,
- rodzaj i ilość spożytego alkoholu,
- czas, w jakim spożyto alkohol,
- przyjmowane leki,
- dolegliwości zdrowotne (np. problemy z wątrobą).

To, że czujemy się dobrze, nie oznacza, że we krwi nie ma już alkoholu. Niemal 80 proc. nietrzeźwych kierowców zatrzymywanych przez policję to osoby, które usiadły za kierownicę następnego dnia po wypiciu alkoholu.

Kary za jazdę po alkoholu
Takie kary grożą teraz za jazdę po alkoholu
Stan po użyciu alkoholu - od 0,2 do 0,5 promila lub 0,1 do 0,25 mg/dm3 wydychanego powietrza - kodeks wykroczeń w art. 87 stwierdza, że:
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Zakaz prowadzenia pojazdów może być wyznaczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
W przypadku stanu nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila - grozi odebranie uprawnień na minimum 3 lata, kara finansowa oraz pozbawienie wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.