Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po latach komiks gazetowy wraca. Już od piątku!

Marietta Maciąg
Jerzy Wróblewski podczas pracy w ''Dzienniku Wieczornym"
Jerzy Wróblewski podczas pracy w ''Dzienniku Wieczornym" Archiwum Dziennika Wieczornego
Pierwsze komiksy w bydgoskich dziennikach pojawiły się w latach 50. Ukazywały się do początku lat 90. Teraz nadchodzi ich renesans.

Historia komiksu w bydgoskich gazetach sięga 1959 roku, kiedy siedemnastoletni Jerzy Wróblewski rozpoczął współpracę z "Dziennikiem Wieczornym". Przez następne dwadzieścia lat gazeta opublikowała ponad siedemdziesiąt historyjek Wróblewskiego. Były to m.in. "Jeździec w masce", "Czterej pancerni i pies", "Skarb Tarzana" czy "Opowieści Lassitera".

Jerzy Wróblewski rysował komiksy o najróżniejszej tematyce. Przyjmował wszystkie scenariusze, również te skażone socjalistyczną propagandą. Miał jednak swoje ulubione tematy: western, kryminał i historię. W 1977 roku ukazał się komiks "Tropem zabójców" i na tym Wróblewski zakończył współpracę z "Dziennikiem Wieczornym".

Czytaj: Negri agentką? Komiks wraca do gazety!

Przez pewien okres gazeta drukowała dzieła różnych rysowników. W 1978 współpracę z "Dziennikiem" rozpoczął Andrzej Nowakowski - bydgoski rysownik i scenarzysta. W paskach komiksowych ukazała się jego "Zemsta Harpera" do scenariusza Andrzeja Białoszyckiego. Później komiks wyszedł w formie zeszytowej.
Maciej Jasiński, bydgoski scenarzysta i znawca historii komiksu wspomina też gazetę "Żołnierz Polski Ludowej" wydawaną przez Pomorski Okręg Wojskowy. Tam w latach 60. również rysował Jerzy Wróblewski.

W 1991 roku na łamach "Expressu Bydgoskiego" pojawiło się 20 odcinków komiksu "Binio Bill." Był to przedruk ze "Świata Młodych". Jasiński jest również pomysłodawcą wznowienia "Dziennika Wieczornego" w trzech tomach.
- Na giełdach można znaleźć komiksy gazetowe z lat 70. i 80. Za jedną historię, czyli 50-70 pasków trzeba liczyć ok. 50 zł - tłumaczy Jasiński.
W naszym mieście nie brakuje prawdziwych kolekcjonerów. Z kolei w czytelniach nie zawsze można znaleźć pełne komiksy ze starych bydgoskich gazet - Niektórzy miłośnicy tej sztuki wycinają paski i zabierają ze sobą - narzekają pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

"Gazeta Pomorska" z dumą ogłasza powrót komiksu gazetowego w Bydgoszczy. Od jutra drukować będziemy "Polę" Jacka Michalskiego.

Bydgoski rysownik uczył się w PLSP. Pracował jako kreślarz. Służył też w wojskach ochrony pogranicza. Okres militarny wywarł duży wpływ na jego twórczość. Jest współzałożycielem Studia Komiks Polski i magazynu "Awantura". Ma na koncie szereg nagród w konkursach ogólnopolskich. Prezentuje swoje prace na licznych wystawach. Współpracował z m.in. z "Fenixem", "Czasem Komiksu", "AQQ", "Sferą". Grafiką zajmuje się od przeszło ćwierć wieku.

Pracował przy kilku dużych projektach gier komputerowych wykonując projekty postaci, obiektów oraz lokacji. Specjalizuje się także w tworzeniu storyboardów oraz rysunków satyrycznych i karykatur.
- Gazeta to szansa na szerszą promocję komiksu - zaznacza Jacek Michalski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska