Po śmierci taty dzieciom wstrzymano wypłatę 500 plus. Już 3. miesiąc są bez pieniędzy

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Małżeństwo spod Mogilna prowadziło małe gospodarstwo. Nastał marcowy poranek. Mężczyzna, jak dzień w dzień, wyszedł oprzątać. Coś jednak długo nie wracał.
Małżeństwo spod Mogilna prowadziło małe gospodarstwo. Nastał marcowy poranek. Mężczyzna, jak dzień w dzień, wyszedł oprzątać. Coś jednak długo nie wracał. Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Tata nigdy nie chorował. Któregoś dnia dostał wylew. Zmarł tydzień później. Po jego śmierci dzieciom wstrzymano 500 plus. Mijają trzy miesiące, odkąd wypłaty brak.

Małżeństwo spod Mogilna prowadziło małe gospodarstwo. Nastał marcowy poranek. Mężczyzna, jak dzień w dzień, wyszedł oprzątać. Coś jednak długo nie wracał.

Żona zaczęła szukać go w gospodarstwie. - Znalazłam męża, leżał za ciągnikiem - opowiada kobieta. - Pogotowie go zabrało. Nie odzyskał przytomności. Zmarł po tygodniu w szpitalu. Nigdy wcześniej nie chorował, a nagle doszło do wylewu.

Wkrótce wdowa usłyszała kolejną złą wiadomość. - Ośrodek pomocy społecznej wstrzymał wypłatę 500 plus na dzieci. Tak się stało zaraz po śmierci męża. Już trzeci miesiąc jesteśmy bez tych pieniędzy.

Przelew na konto męża

To mąż wnioskował wcześniej o wypłatę świadczenia i dotychczas na jego konto był kierowany przelew. - Dawno temu zostałam upoważniona przez męża do pobierania pieniędzy z jego konta, a i tak po jego pogrzebie nie wolno mi było wypłacić 500 plus.
W ośrodku pomocy społecznej tłumaczą: - Musieliśmy zawiesić wypłatę świadczenia, ponieważ wnioskodawca nie żyje. Nie możemy natomiast automatycznie przekierować przelewów na konto jego małżonki. Tak stanowią przepisy.

Ta małżonka, jak wskazują w opiece społecznej, powinna złożyć nowy wniosek, ze wskazaniem swojego numeru konta. Z tym, że od 2022 roku zmieniły się przepisy i obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie GOPS, zajmuje się kwestiami, dotyczącymi 500 plus na dzieci.

Wdowa złożyła ów formularz pod koniec marca. - Nawet dwa wnioski. Pierwszy, dotyczący wypłaty na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca. Drugi, odnośnie wypłaty zaległych kwot za ostatni kwartał starego okresu, czyli od marca do maja włącznie. Dostałam potwierdzenie przyznania mi na dzieci pieniędzy na przyszły okres. Półtora miesiąca czekam na informację, co z zaległymi wypłatami. To, na dwoje dzieci, łącznie trzy tysiące złotych.

Infolinia ZUS

Parę razy wybrała numer infolinii ZUS. - Chciałam podpytać, na jakim etapie jest moja sprawa. Dodzwonić jednak się nie idzie. Pewnie, mogłabym jechać do Bydgoszczy, ale to jest 50 kilometrów w jedną stronę. Kilka godzin zajęłaby mi wizyta, łącznie z dojazdami. W gospodarstwie mam za dużo pracy, żeby jeździć.

Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim, wyjaśnia: - W przypadku śmierci rodzica prawo do świadczenia wychowawczego ustala się odpowiednio drugiemu rodzicowi na jego wniosek. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od daty zgonu rodzica dzieci, przyznamy świadczenie wychowawcze od tej daty nie wcześniej jednak niż od pierwszego dnia miesiąca następującego po ostatnim miesiącu, za który zmarłemu świadczeniobiorcy wypłacono ostatnie świadczenie albo przyjmując datę złożenia wniosku zmarłego wnioskodawcy, jeżeli nie zakończyło się postępowanie o ustalenie mu prawa do świadczenia. Jeśli świadczenie było wypłacane przez gminę, to do wniosku należy dołączyć zaświadczenie, do kiedy było wypłacane 500 plus zmarłemu.

Spłata świadczenia

Pani rzecznik kontynuuje: - Jeśli czytelniczka wniosek o 500 plus złożyła pod koniec marca, a jej mąż zmarł w marcu i ostatnie świadczenie 500 plus na okres świadczeniowy, trwający do 31 maja 2022 r. gmina wypłaciła mu na przykład w lutym, to ZUS wypłaci jej świadczenie za marzec, kwiecień i maj 2022. Jeżeli złożyła wniosek również na nowy okres świadczeniowy do 30 kwietnia 2022, to począwszy od czerwca świadczenie będzie wypłacane co miesiąc aż do końca okresu świadczeniowego, czyli do 31 maja 2023.

Wdowa kończy: - 500 plus należy się wszystkim dzieciom. Nie ma żadnych kryteriów. Żadne więc dzieci nie powinny czekać na pieniądze, a moje czekają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie