Po studniówce VIII LO w Bydgoszczy sanepid wysłał na kwarantannę tylko jeden „stolik”. Absurd?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Sanepid zapewnia, że po studniówce VIII LO w Bydgoszczy przeprowadzono wnikliwe wywiady epidemiologiczne ze wskazanymi osobami. Ostatecznie nałożono kwarantannę na pięć osób, a kolejne osoby, które posiadały status osób w pełni zaszczepionych - zwolniono z obowiązku kwarantanny.
Sanepid zapewnia, że po studniówce VIII LO w Bydgoszczy przeprowadzono wnikliwe wywiady epidemiologiczne ze wskazanymi osobami. Ostatecznie nałożono kwarantannę na pięć osób, a kolejne osoby, które posiadały status osób w pełni zaszczepionych - zwolniono z obowiązku kwarantanny. Dariusz Bloch
Udostępnij:
Trzy dni po studniówce, na której bawili się uczniowie VIII LO w Bydgoszczy, u jednej z uczennic test na koronawirusa dał wynik pozytywny. Na kwarantannę wysłano tylko osoby siedzące z nią przy stoliku na balu. Decyzja sanepidu oburzyła część młodzieży. Sanepid odpiera zarzuty i tłumaczy, dlaczego właśnie taka decyzja.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Studniówka odbyła się 8 stycznia br. - We wtorek (11 stycznia) jedna z uczennic, która była na studniówce, zrobiła test na Covid-19, który wyszedł pozytywny - napisał do nas jeden z uczniów. - 12 stycznia do szkoły wpłynęła decyzja sanepidu. Na kwarantannę wysyłano tylko osoby, które siedziały z nią przy stoliku. Wszyscy musieliśmy dalej chodzić do szkoły, choć szkoła w tym momencie nie była bezpiecznym miejscem.

Uczeń podkreśla, że decyzja sanepidu jest niezrozumiała. - Znaczy ona tyle, że mogłem mieć bliski kontakt fizyczny z osobą zakażoną koronawirusem (całowanie, przytulanie itp), ale nie jestem objęty kwarantanną, ponieważ nie siedziałem z nią przy stoliku. Przecież to absurd - pisze uczeń. - Na studniówce było ok. 250 osób, z czego wiele nie było zaszczepionych. Klasa tej uczennicy siedziała w miejscu obok, którego musiał przejść każdy, żeby tańczyć. Wszyscy tańczyli blisko siebie, rozmawiali ze sobą, a sanepid kieruje na kwarantannę jeden stolik? My uczniowie jesteśmy oburzeni decyzją sanepidu. Wiele osób boi się o swoje zdrowie.

Uczeń ma też pretensje do dyrekcji szkoły. Jego zdaniem powinna zdecydować o wprowadzeniu w szkole nauki zdalnej. Z dyrekcją VIII LO - mimo prób - nie udało się nam skontaktować.

Sanepid: Studniówkę zorganizowano w sposób bezpieczny

Odpowiedź otrzymaliśmy natomiast z WSSE w Bydgoszczy. Sanepid uważa, że organizacja studniówki przebiegała zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a dyrektor szkoły dostosowała się do zasad organizacji takich imprez zgodnie z przepisami, w szczególności Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. z 2021 r. poz. 351 ze zm.).

- Uroczystość została zorganizowana w sposób bezpieczny i z zachowaniem reguł sanitarno-higienicznych dostosowanych do aktualnej sytuacji epidemicznej - mówi Łukasz Betański, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Ponadto przypomnę, że studniówka to przedsięwzięcie dobrowolne dla wszystkich uczestników. Przy wejściu do hotelu wszyscy uczestnicy studniówki mieli sprawdzane certyfikaty covidowe. Uczniowie zajmowali miejsca zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i wytycznymi MEiN, MZ i GIS. Przy stoliku znajdowały się osoby z jednej klasy.

Komentarz Jarosława Reszki w tej sprawie przeczytasz klikając poniższy link.

Dlaczego decyzja o kwarantannie tylko dla 5 osób?

Sanepid zaznacza też, że w związku z wiadomością o pozytywnym wyniku badania w kierunku koronawirusa u jednej z uczennic - uczestniczki studniówki, dyrektor szkoły bezzwłocznie skontaktowała się bezpośrednio z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy w celu poinformowania o otrzymaniu pozytywnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2 uczennicy.

- Pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej natychmiast przekazał dyrektorowi informację o konieczności ustalenia szczegółowej listy osób z bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną - mówi Łukasz Betański. - Dyrektor w przesłanej liście wskazała osoby siedzące przy stoliku z zakażoną, uzasadniając, że uczennica całą studniówkę spędziła przy stoliku, nie wychodząc przy tym na parkiet, co potwierdzają inni uczestnicy, np. grono pedagogiczne. W związku z powyższym nie doszło do bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami. Dodatkowo przeprowadzono wnikliwe wywiady epidemiologiczne ze wskazanymi osobami. Ostatecznie nałożono kwarantannę na pięć osób, a kolejne osoby, które posiadały status osób w pełni zaszczepionych - zwolniono z obowiązku kwarantanny.

Po studniówce pozostali jej uczestnicy czują się dobrze

Rzecznik WSSE informuje też, że w przypadku, gdy inni uczestnicy poczuli się narażeni, powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy na Internetowym Koncie Pacjenta lub za pośrednictwem strony internetowej https://www.gov.pl/gov/zglos-kwarantanne, który pozwala na szybki kontakt i usprawnia przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Należy z niego korzystać, np. kiedy mamy bliski kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2.

Ponadto Łukasz Betański podkreśla: - Na ten moment żaden inny uczestnik studniówki nie ma objawów zakażenia koronawirusem oraz nie otrzymał pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Po studniówce VIII LO w Bydgoszczy sanepid wysłał na kwarantannę tylko jeden „stolik”. Absurd? - Express Bydgoski

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Ta
Pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej natychmiast przekazał dyrektorowi informację o konieczności ustalenia szczegółowej listy osób z bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną - mówi Łukasz Betański.

A co to niby ma znaczyć bezpośredni kontakt? Bezpośredni kontakt będzie jak podam takiej osobie dłoń na powitanie, pocałuję ją czy też się przytulimy, czy może wystarczy, że zbliżę się do niej na 30cm, czy może 2m? Mój syn brał udział w tej studniowce i twierdzi, że bardzo wiele osób miało bliski kontakt z tą osobą i to nie tylko na samej sali, ale i w toalecie lub np. na palarni. Wieczorem gdy dowiedzieli się, że ta osoba ma pozytywny wynik, następnego dnia nie poszedł do szkoły. Pani z którą mieli mieć pierwszą lekcję, ustaliła z uczniami żeby na nią nie przychodzili, że przeprowadzi te lekcję zdalnie choć może mieć z tego tytułu nie przyjemności. Większość uczniów zdecydowała, że nie wróci do szkoły na zajęcia przed feriami. Z tego co syn mówił, niestety nie wszyscy zdecydowali się pozostać w domu i chyba z 10 osób jednak przyszło do szkoły na zajęcia.

Nasz sanepid to jest jakieś nie porozumienie, a raczej ludzie, którzy tam pracują.
G
Gość
Durnych nie sieją, nawet w sanepidzie.

Sami się rodzą.
G
Gość
Tymczasem wczoraj, na tyłach Sanepidu, w klubie, odbył się koncert i bawiło się kilkaset osób, nez kompletnie żadnych reżimów...

Brawo
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie