https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po tej odżywce pelargonie kwitną jak szalone. Sprawdź, co dodać w kwietniu

ak
Pelargonie to kwiaty, które kwitną bujnie, są stosunkowo łatwe w uprawie, a do tego są odporne na działanie silnych promieni słonecznych. To sprawia, że są bardzo często wybierane jako kwiaty do ogródków, na tarasy, ale przede wszystkim do uprawy w skrzynkach na balkonach, a nawet parapetach okiennych. Są wdzięczne, ładnie pachną, występują w wielu kolorach, a do tego ich zapach odstrasza komary i meszki. Zadbaj właściwie o swoje pelargonie, a twój balkon utonie w kwiatach.

Pelargonia – piękna i łatwa w uprawie ozdoba balkonów

Pelargonie swój triumf święciły w czasach PRL-u - można było je zobaczyć praktycznie na każdym oknie czy balkonie. Od kilku lat znów stały się bardzo modne. I słusznie. To ładne, bujnie kwitnące kwiaty. Zachętą do ich uprawy jest także to, że nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o warunki i pielęgnację.

Pelargonie bardzo dobrze rosną na stanowisku słonecznym, nadają się nawet na okna i balkony od strony południowej. Jednak nie mogą być cały czas narażone na silne promienie słoneczne.

Trzeba też pamiętać o tym, że pelargonie należy dość często podlewać, zwłaszcza gdy są na mocno nasłonecznionym stanowisku. W okresie letnim, gdy jest najcieplej, a zwłaszcza gdy jest sucho, trzeba zadbać o dodatkową dawkę wody dla tych roślin. Wówczas warto podlać pelargonie nawet dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

W Polsce pelargonie traktowane są jako rośliny jednoroczne, ale można je przezimować w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (10–15°C).

Zobacz też: Pelargonia - takie ma właściwości lecznicze. Zrób napar albo nalewkę z pelargonii - pomoże na wiele chorób

Skąd pochodzi pelargonia?

Pelargonie (łac. Pelargonium) pochodzą z Afryki Południowej, gdzie rosną w ciepłym, suchym klimacie. Do Europy trafiły w XVII wieku i od tego czasu stały się jednymi z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych w donicach, na balkonach i w ogrodach.

Jak wyglądają kwiaty pelargonii?

Pelargonie zachwycają różnorodnością barw – ich kwiaty mogą być czerwone, różowe, białe, fioletowe, łososiowe, a nawet dwukolorowe. Mają kształt pojedynczych, półpełnych lub pełnych kwiatów zebranych w gęste baldachy. Liście są zielone, często lekko pachnące, a niektóre odmiany mają dekoracyjne przebarwienia.

Zobacz też: Wlewam 1 szklankę do anturium w marcu i bujnie kwitnie. Marniejące anturium szybko po tym odżyje

Geranium i pelargonia - czy to to samo?

Pelargonia pachnąca nazywana jest inaczej geranium.

U większości gatunków pelargonii liście są silnie aromatyczne ze względu na olejki eteryczne. Olejek zapachowy wykorzystywany jest m.in. przy produkcji perfum.

Kiedy kwitnie pelargonia?

Pelargonie kwitną bardzo długo – od maja aż do pierwszych przymrozków, do października, a nawet listopada. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatów stymuluje roślinę do dalszego kwitnienia.

Zrób to przy pelargoniach w kwietniu, a bujnie zakwitną

Nawożenie pelargonii jest niezwykle ważne w kwestii kwitnienia. To właśnie nawóz dostarcza roślinie składników odżywczych, dzięki którym rośnie i wytwarza zawiązki kwiatów. Ta odżywka za kilka złotych sprawi, że twoje pelargonie odżyją i wypuszczą mnóstwo nowych kwiatów. Szczegóły znajdziesz w poniższej galerii:

Zobacz też: Robię to przy winogronach w marcu. Dzięki temu winorośl obficie owocuje w sezonie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska