W kujawskich strojach i z kolorowymi kogucikami w rękach chodzili po ulicach miasteczka i zapraszali na Święto Koguta, które już 25 sierpnia odbędzie się w Stodołach.
Dlaczego kogut?
- Kogut kojarzy się z dobrym gospodarzem, kolorowymi obrzędami, z bogactwem, z dobrobytem, jest tradycyjnym symbolem - wymienia Joanna Małaczek ze Stowarzyszenia "Stodoły" Ośrodek Działań Twórczych w Stodołach.
Podkreślają, że są zafascynowani kulturą ludową i jej obyczajami. W trakcie Święta Koguta, chcą przypomnieć regionalne tradycje związane z zakończeniem żniw.
- "Święto Koguta" to innowacyjny pomysł związany z kończącymi się na wsi żniwami, to czas wspólnej zabawy i wzmacniania więzi społecznych. Chcieliśmy go wykorzystać także na propagowanie tradycji i obyczajów lokalnych poprzez liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.
Sporo się będzie działo 25 sierpnia. Impreza rozpocznie się o 15.30 i potrwa do późnych godzin wieczornych.
W programie między innymi:
- Warsztaty garncarskie - lepimy dzbanki lejkowate na wodę dla kogutka świetna zabawa dla rodziców i dzieci, dzbanki te zostaną następnie wypalone w piecu ceramicznym i posłużą wykonawcom na pamiątkę. Tradycja dzbanków lejkowatych jest mało znana, a związana z naszym terenem (w okolicach Strzelna odkryto grobowce kultury dzbanków lejkowatych sprzed 5500 lat!) adresowane dla dzieci i rodziców.
- Warsztaty ceramiczne - szkliwimy (malujemy szkliwami) gliniane kogutki - gwizdki wykonane przez lokalnego artystę rzeźbiarza adresowane dla rodzin.
- Warsztaty dla dzieci ze stroju kujawskiego - wykonujemy z dziećmi lalki baby i chłopa w strojach kujawskich, dzieci wybierają elementy garderoby dopasowując do lalek, przy okazji poznają nazewnictwo stroju kujawskiego, gotowe laleczki posłużą jako dekoracja sceny.
- Warsztaty dla dzieci "Dziarski kogut" - dzieci według własnych pomysłów z przygotowanych przez nas materiałów (tektura, krepa, zboża, kwiaty itd..) wykonują sylwetę koguta.
- Wybieramy "Koguta Roku 2019"! - wśród dorosłych biorących udział we wspólnej zabawie kobiety okolicznych wsi wytypują mężczyznę, który jest według nich gospodarny, oszczędny i zabawny, zostanie on nagrodzony statuą "Kogut Roku 2019" wykonaną na warsztatach z dziećmi "dziarski kogut".
- Konkurs na potrawy z koguta - w działanie zaangażujemy miejscowe KGW, konkurs adresowany do gospodyń wiejskich.
- Warsztaty lodziarskie - robimy lody z jagodami zebranymi wcześniej w pobliskim lesie, działanie rodzinne,
- Warsztaty z wypieku podpłomyków w glinianym piecu wykonanym specjalnie na tę uroczystość, adresowane dla dzieci,
- Warsztaty perkusyjne dla dzieci zakończone wspólnym koncertowaniem,
- Występ ludowego zespołu dawnego KGW- piosenki o kogucie "Pieją kury..", "Miała baba koguta".
- Konkurs "Kto zapieje najgłośniej?!" adresowany do mężczyzn i chłopców.
- Występ zespołu "Polifonika" - muzyka z lat 60. I 70. połączona z folklorem (wspólne granie z zespołem ludowym)
- Zabawa taneczna dla dorosłych przy dźwiękach muzyki miejscowego akordeonisty.
- Nasze działania adresujemy głównie do mieszkańców Stodół, Stodólna, Kraszyc, Książa, czyli okolicznych wsi, do rodzin. Chcemy do wydarzenia włączyć także mieszkańców pobliskich miasteczek i miast - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.
Zapraszamy.
Wojna rozrzuciła ich po świecie. Odwiedzili Stodoły, swoje r...
Arcydzieła z piasku, czyli sypana tradycja w Stodołach [zdjęcia]