Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochód z kogucikiem przeszedł przez Strzelno. Dlaczego? [zdjęcia, wideo]

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
W kujawskich strojach i z kolorowymi kogucikami w rękach chodzili po ulicach miasteczka i zapraszali na Święto Koguta, które już 25 sierpnia odbędzie się w Stodołach.
W kujawskich strojach i z kolorowymi kogucikami w rękach chodzili po ulicach miasteczka i zapraszali na Święto Koguta, które już 25 sierpnia odbędzie się w Stodołach. Dariusz Nawrocki
Członkowie grupy nieformalnej, głównie ze Stowarzyszenia Stodoły, organizują w swojej wsi Święto Koguta. Dziś (17 sierpnia) w oryginalny sposób zachęcali mieszkańców Strzelna do uczestnictwa w tej imprezie.

W kujawskich strojach i z kolorowymi kogucikami w rękach chodzili po ulicach miasteczka i zapraszali na Święto Koguta, które już 25 sierpnia odbędzie się w Stodołach.

Dlaczego kogut?

- Kogut kojarzy się z dobrym gospodarzem, kolorowymi obrzędami, z bogactwem, z dobrobytem, jest tradycyjnym symbolem - wymienia Joanna Małaczek ze Stowarzyszenia "Stodoły" Ośrodek Działań Twórczych w Stodołach.

Podkreślają, że są zafascynowani kulturą ludową i jej obyczajami. W trakcie Święta Koguta, chcą przypomnieć regionalne tradycje związane z zakończeniem żniw.

- "Święto Koguta" to innowacyjny pomysł związany z kończącymi się na wsi żniwami, to czas wspólnej zabawy i wzmacniania więzi społecznych. Chcieliśmy go wykorzystać także na propagowanie tradycji i obyczajów lokalnych poprzez liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.

Sporo się będzie działo 25 sierpnia. Impreza rozpocznie się o 15.30 i potrwa do późnych godzin wieczornych.

W programie między innymi:

  1. Warsztaty garncarskie - lepimy dzbanki lejkowate na wodę dla kogutka świetna zabawa dla rodziców i dzieci, dzbanki te zostaną następnie wypalone w piecu ceramicznym i posłużą wykonawcom na pamiątkę. Tradycja dzbanków lejkowatych jest mało znana, a związana z naszym terenem (w okolicach Strzelna odkryto grobowce kultury dzbanków lejkowatych sprzed 5500 lat!) adresowane dla dzieci i rodziców.
  2. Warsztaty ceramiczne - szkliwimy (malujemy szkliwami) gliniane kogutki - gwizdki wykonane przez lokalnego artystę rzeźbiarza adresowane dla rodzin.
  3. Warsztaty dla dzieci ze stroju kujawskiego - wykonujemy z dziećmi lalki baby i chłopa w strojach kujawskich, dzieci wybierają elementy garderoby dopasowując do lalek, przy okazji poznają nazewnictwo stroju kujawskiego, gotowe laleczki posłużą jako dekoracja sceny.
  4. Warsztaty dla dzieci "Dziarski kogut" - dzieci według własnych pomysłów z przygotowanych przez nas materiałów (tektura, krepa, zboża, kwiaty itd..) wykonują sylwetę koguta.
  5. Wybieramy "Koguta Roku 2019"! - wśród dorosłych biorących udział we wspólnej zabawie kobiety okolicznych wsi wytypują mężczyznę, który jest według nich gospodarny, oszczędny i zabawny, zostanie on nagrodzony statuą "Kogut Roku 2019" wykonaną na warsztatach z dziećmi "dziarski kogut".
  6. Konkurs na potrawy z koguta - w działanie zaangażujemy miejscowe KGW, konkurs adresowany do gospodyń wiejskich.
  7. Warsztaty lodziarskie - robimy lody z jagodami zebranymi wcześniej w pobliskim lesie, działanie rodzinne,
  8. Warsztaty z wypieku podpłomyków w glinianym piecu wykonanym specjalnie na tę uroczystość, adresowane dla dzieci,
  9. Warsztaty perkusyjne dla dzieci zakończone wspólnym koncertowaniem,
  10. Występ ludowego zespołu dawnego KGW- piosenki o kogucie "Pieją kury..", "Miała baba koguta".
  11. Konkurs "Kto zapieje najgłośniej?!" adresowany do mężczyzn i chłopców.
  12. Występ zespołu "Polifonika" - muzyka z lat 60. I 70. połączona z folklorem (wspólne granie z zespołem ludowym)
  13. Zabawa taneczna dla dorosłych przy dźwiękach muzyki miejscowego akordeonisty.

- Nasze działania adresujemy głównie do mieszkańców Stodół, Stodólna, Kraszyc, Książa, czyli okolicznych wsi, do rodzin. Chcemy do wydarzenia włączyć także mieszkańców pobliskich miasteczek i miast - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.

Zapraszamy.

Oto bohaterki opowieści Joanny Małaczek: w czerwonej bluzce pani Gizela, w granatowej - pani Helena

Wojna rozrzuciła ich po świecie. Odwiedzili Stodoły, swoje r...

W - wydawałoby się prostej - czynności sypania piasku kryć mogą się odniesienia do niezwykle ciekawych tradycji i symboliki. Wiedzą o tym członkowie stowarzyszenia "Stodoły". W Boże Ciało geometryczne piaskowe wzory pojawiły się na uliczce kujawskiej wsi w pobliżu Strzelna. Prezes stowarzyszenia Dawid Wawrzyniak wraz z Kornelią Kalińską, Olą Frankowską i Julią Grodziską uczennicami ze szkoły podstawowej w Stodołach zaintrygowali odtworzeniem prastarej tradycji. Niegdyś na kujawskich wsiach w czasie ważnych świąt dekorowano nie tylko ulice. Piaskowe dywany pojawiały się nawet w domach. W XIX wieku tradycja ciekawie wśród chłopów została zmodyfikowana: chłopki, zafascynowane ornamentami dywanów dworskich, próbowały naśladować tę geometrię w swoich izbach. Później, w czasie międzywojnia, zapewne w dzień przed Nocą Świętojańską, młode kobiety znaczyły piaskiem ścieżki. Kawalerowie przyciągani magnetyczna siłą ornamentu i symbolu mieli odnaleźć miłość. Tak naprawdę tradycja ta ma archaiczny rodowód i zawiera ślady myślenia magicznego. Z jednej strony, do dziś co udowodniły wzory na ulicach Stodół wśród piaskowych kształtów dominują symbole siły natury i nieskończoności: kwiaty, spirale, drzewa życia, liście, ósemki, okręgi. Z drugiej jednak strony, zderzenie żywiołu powietrza i ziemi ustawia człowieka jako istotę słabą i chwilową. Rozsypywany piasek, jak w klepsydrze, dąży ku ziemi. Potem całkowicie zależny już jest od powietrza, a przez to efemeryczny. Wracając do Stodół: co ciekawe, etnografka Olga Mulkiewicz, badająca sprawę zdobienia piaskiem, wspomina, że ornamanty na Kujawach przenoszono właśnie m.in. z okolic Strzelna. W takim ujęciu, czwartkowe dekorowanie ulicy i terenu wokół ołtarza na Boże Ciało jest powrotem do rdzennych tradycji kujawskiej wsi. Stowarzyszenie "Stodoły" - Ośrodek Działań Twórczych, wnikając w treść własnej wsi, kreatywnie przygotowuje się teraz do Norbertańskich Dni Strzelna. Na terenie ogrodu klasztornego, w cieniu romańskiej rotundy na wzgórzu św. Wojciecha, powstanie mała słowiańska wioska. ŁUKASZ OLIWKOWSKIProtest w Strzelnie. Mieszkańcy żądają obwodnicy:

Arcydzieła z piasku, czyli sypana tradycja w Stodołach [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska