Jacek Jaszczyk niegdyś pracował w nieistniejącym już Radio Grudziądz. Później wyjechał do Irlandii i tam zajął się tym co kocha, czyli dziennikarstwem radiowym oraz poezją.
W uzasadnieniu przyznanego tytułu czytamy:
"Jacek Jaszczyk - dziennikarz, radiowiec, poeta, społecznik, wolontariusz. Twórca i autor pierwszego polskiego programu radiowego w irlandzkim eterze „120 Na Godzinę”. Dziennikarz polskiej redakcji w Radiu Sunrise, Anna Livia Dublin City, Dublin City FM. Przez ponad 8 lat tworzył zalążki polskiego radia w Irlandii, kreując platformę integracji i miejsce skupiające środowiska polonijne. Działalność radiowa w irlandzkim eterze oraz potrzeba istnienia polskiej stacji radiowej, stała się wyznacznikiem idei powstania polskiego radia nadającego dla Polonii w Irlandii."
- Nagroda jest wielkim wyróżnieniem. To zaszczyt zostać laureatem tak prestiżowego konkursu - mówi "Pomorskiej" Jacek Jaszczyk. Właśnie przebywa w Warszawie, gdzie bierze udział w obchodach XIX Światowego Dnia Poezji.
- O tym, że zostałem laureatem dowiedziałem się właśnie tutaj w otoczeniu literatury, poezji. Na chwilę przed wejściem na scenę, aby zaprezentować zebranym gościom w Domu Literatury życie literackie w Dublinie. Cieszę się bardzo - mówi Jaszczyk.
Jacek Jaszczyk, choć mieszka w Irlandii, to wciąż utrzymuje żywe kontakty z Grudziądzem. To właśnie tutaj premierę - we wrześniu ubiegłego roku - miał debiutancki tomik jego poezji "Tańczą w nas życia geniusze".
Konkurs „Wybitny Polak” jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Organizowany jest w kraju oraz poza granicami, m.in. we Francji, Norwegii i Stanach Zjednoczonych. Po to, aby wyłonić i docenić osoby, których działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie.
Irlandzką edycję konkursu zorganizowano trzeci raz. Jej wyniki właśnie ogłoszono.
Tegoroczni "Wybitni Polacy w Irlandii" to:
- Jacek Jaszczyk - kategoria "Osobowość",
- Maciej Neumann-Kochański (jeden z pomysłodawców i współzałożycieli Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Gorey.pl, które promuje polską kulturę w Irlandii) - kategoria "Kultura"
- Paulina Pietroń (instruktorka tańca prowadząca grupy dziecięce) - kategoria "Młody Polak".
Jury przyznało także 3 wyróżnienia. Otrzymały je:
- Monika Kucharska - wolontariuszka związana z Centrum Together - Razem w Cork. Nauczycielka i psychoterapeutka. Założycielka, instruktor i reżyser grupy teatralnej „Bric-a-Brac”, promującej polską kulturę, tradycję i pamięć historyczną.
- Blanka Marczewska - nauczycielka z pasją. W swojej miejscowości Enniscorthy otworzyła szkółkę polonijną. Charytatywnie organizowała i przeprowadzała wiele spotkań i akcji polonijnych promując polskie tradycje, polskich bohaterów i najważniejsze wartości.
- Lilia Maciejewska - zaangażowana w działania na rzecz polskiej społeczności w mieście Cork. Od 2012 roku pracowała w organizacji Together Razem. Zorganizowała wiele dużych wydarzeń dla całych rodzin np. Zakończenie Lata w Cork, liczne zabawy karnawałowe dla dzieci oraz koordynowała pierwszą edycję festiwalu Polska Eire w Cork.
Flash Info odcinek 7 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
