Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Początek Międzynarodowego Roku Astronomii w Toruniu

Kamila Mróz
fot. Lech Kamiński
Odsłonięcie pomnika plenerowego "Planetoida 12999 Toruń" oraz premiera filmu dokumentalnego "Tajemnica kodu Kopernika" to największe atrakcje polskiej inauguracji Międzynarodowego Roku Astronomii.

Już jutro o na godz. 18.00 w Dworze Artusa odbędzie się otwarcie wystawy rysunków "Astrożarty Jacka Drążkowskiego, czyli z czego śmieją się astronomowie", a także happening "Po prostu błyszcz".

W czwartek przypada 536. rocznica urodzin Kopernika, którego dzieło "O obrotach sfer niebieskich" zrewolucjonizowało myślenie o wszechświecie. O godzinie 10.15 władze uniwersytetu, jak co roku, złożą kwiaty pod pomnikiem astronoma na Starówce. O 11.00 w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się tradycyjne Święto Uczelni - doktorat honoris causa otrzyma chemik Mirosław Jaroniec.

Wieczorem o 17.00 i 17.30 w Planetarium będzie można obejrzeć seanse "Toruń - miasto Kopernika".

O godz. 18.00 w pobliżu fontanny Cosmopolis zostanie odsłonięta rzeźba plenerowa "Planetoida 12999 Toruń", czyli prawdopodobnie jedyny na świecie pomnik planetoidy. Jest on autorstwa rzeźbiarki Pauliny Kaczor-Paczkowskiej - doktorantki Wydziału Sztuk Pięknych.

Odsłonięciu ma towarzyszyć widowisko pirotechniczne "Cosmopolis". Natomiast około godziny 18.30 w Planetarium odbędzie się wykład prof. Tadeusza Michałowskiego pt. "Jak wygląda 12999 Toruń". To właśnie dzięki staraniom poznańskiego profesora nasze miasto, jako czwarte miasto polskie, dostało swoją planetoidę. Co istotne, tylko planetoida "Toruń" ma identyczne brzmienie z nazwą miasta, pozostałe miejskie planetoidy są nazwane po łacinie.

W piątek o godz. 18.00 w auli UMK będzie okazja wysłuchać Koncertu Uniwersyteckiego z okazji Święta Uczelni. W programie m.in.: Symfonia Es-dur "Merkury" oraz prawykonanie utworu Magdaleny Cynk "Planetoida 12999 Toruń".

W sobotę o godz. 17.00 w Ratuszu Staromiejskim rozpocznie się polska premiera filmu dokumentalnego "Tajemnice kodu Kopernika" Michała Juszczakiewicza. Po nim zaplanowano panel dyskusyjny z udziałem uczestników badań prowadzonych pod kierunkiem prof. Jerzego Gąssowskiego, którzy szukają miejsca pochówku astronoma. Spotkanie uatrakcyjni koncert Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Ars Nova, specjalizującego się w muzyce europejskiej XIII-XVI wieku.

Imprezy, które odbywają się w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii mają wzmocnić kandydaturę miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Komitetowi honorowemu obchodów przewodniczy prezydent Lech Kaczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska