Podczas wrześniowego spotkania Lipnowskiej Grupy Literackiej, działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lipnie, swój najnowszy tomik poetycki pt. „Pod korą milczenia” promowała Agnieszka Jabłońska, mieszkanka gminy Obrowo. To po debiucie literackim w 2019 r. jej druga samodzielna publikacja. Złożyły się na nią wiersze, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat. To czas bardzo trudny dla autorki, obdarzonej wyjątkową wrażliwością.
Bardzo trudny czas dla autorki
Najpierw pandemia, podczas której straciła ukochanych dziadków, a potem wybuch wojny za wschodnią granicą spowodowały, że musiała się zmierzyć z trudnymi emocjami. Miała do czynienia z pierwszymi uchodźcami – z matkami, które uciekały przed wojną z małymi dziećmi, taszcząc swój dobytek, często w reklamówkach. Widok nagle dojrzałych dziecięcych twarzyczek z bezgranicznym smutkiem miała ciągle przed oczyma i nie mogła pisać. Nie była w stanie tych uczuć zamknąć w poetyckiej metaforze!
- Przełamałam się dopiero pisząc prozę – zdradza Agnieszka Jabłońska. – Wzięłam udział w konkursie literackim „Rzeczy niepokój” i zawarłam moje przemyślenia w opowiadaniu „Najpiękniejsza twarz człowieka”, za które otrzymałam główną nagrodę. Postarałam się nazwać swoje uczucia i wtedy spadł ze mnie wielki ciężar. Mogłam wrócić do pisania wierszy, które są dla mnie formą komunikacji z otaczającym mnie światem i ludźmi.
Najnowszy tomik jest bardzo urozmaicony tematycznie. Został ładnie wydany, a jego dodatkowym walorem są akwarele i grafiki wykonane przez Romualdę Tarasiuk z Torunia. Autorka odsłania przed czytelnikami swoje przeżycia i emocje, często wręcz bardzo intymne.
Odsłania swoje przeżycia i emocje
Jest to poezja bardzo wysmakowana i subtelna, będąca antidotum na wszechobecne zło. Te wiersze naprawdę obmywają duszę z kurzu codzienności. Są bardziej dojrzałe od tych z debiutanckiego tomiku „Na skrzydłach bezczasu”. Często w niewielkiej formie zawierają mnóstwo głębokich przeżyć.
- Zebrałam swoje wiersze w tomik, by podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, emocjami, zaprosić ich do swojego świata – kontynuuje Agnieszka Jabłońska. – Oprócz poruszania wątków historycznych, religijnych, patriotycznych, portretowania ważnych dla Polski postaci: św. Jana Pawła II, Fryderyka Chopina chciałam wyrzucić też z siebie wszystkie bolesne wydarzenia, których doświadczyłam. Cały czas pracuję nad swoim warsztatem, pragnę się rozwijać. Uwielbiam kontakt z publicznością podczas moich spotkań autorskich, planuję kolejne wieczorki poetyckie. Taką sobie wybrałam drogę twórczej ekspresji i jej się trzymam.
Projekt pt. „Pod korą milczenia - jesienne wieczorki literackie” realizowany jest przez Fundację YAK dzięki współfinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Agnieszka Jabłońska od kilku lat jest związana z Lipnowską Grupą Literacką, Dobrzyńskim Towarzystwem Naukowym i Stowarzyszeniem „Tilia”. Zawodowo zajmuje się edukacją ekologiczną.
