Spis treści
Agata Brzezińska – Tina Berk z Włocławka pierwszą powieść napisała w liceum
Agata Brzezińska jest absolwentką Zespołu Szkół Katolickich im. ks. J. Długosza we Włocławku. Obecnie pracuje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 we Wrocławiu. We Włocławku znana jest pod pseudonimem Tina Berk, jako autorka dwóch książek młodzieżowych „Ta jedna gwiazda” i „Sonder”.
Swoją pierwszą powieść napisała jeszcze w szkole średniej. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych materiałach:
Wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym dla Agaty Brzezińskiej z Włocławka
Pod koniec października 2024 roku Agata Brzezińska odniosła kolejny sukces. Zdobyła wyróżnienie pierwszej edycji Konkursu Dramaturgicznego im. Łucjana Kościeleckiego o Pióro Jaracza. Doceniono jej utwór dramatyczny pt. „Szmacianka”. Uroczysta gala finałowa w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi na Małej Scenie odbyła się 27 października 2024.

„Kapituła Konkursu Dramaturgicznego w składzie Ewa Millies-Lacroix Barbara Osterloff-Gierak, Lidia Sadowa, Jagoda Hernik Spalińska, Anna Wieczur zdecydowała o przyznaniu nagrody głównej i dwóch równorzędnych wyróżnienień. Jedno z nich otrzymała Agata Brzezińska – we Włocławku znana pod pseudonimem Tina Berk, autorka dwóch książek młodzieżowych: "Ta jedna gwiazda" oraz "Sonder". Sztuka Agaty Brzezińskiej będzie udostępniona do przeczytania na stronie Teatru” – czytamy w przesłanej do redakcji informacji.
Włocławianka przyznaje, że wyróżnienie, które otrzymała, to jej kolejne spełnione marzenie i ogrom wrażeń.
"Nie spodziewałam się jednak, że mój dramat pod tytułem "Szmacianka" zostanie dziś wyróżniony. Niezmiernie za to dziękuję. Wierzę, że jest to kolejny ważny krok na ścieżce literackiej i –miejmy nadzieję – teatralnej. Emocje, wzruszenie i poruszenie. A przede wszystkim: wdzięczność" - napisała na Facebooku.
O czym jest wyróżniony dramat „Szmacianka” Agaty Brzezińskiej z Włocławka?
„Szmacianka” ukazuje proces dorastania do poczucia własnej wartości.
„Szmacianka to brawurowym językiem napisana historia uroczo prostolinijnej dziewczyny, która z szarości swojego życia z naiwnym uporem, godnym podziwu, a także i przede wszystkim autentycznego wzruszenia, stara się wysnuć jak najwięcej kolorów. Tina bawi się słowem, składnią, frazą. Eksperymentuje z nią ze swobodą i odwagą, szarżuje, uwodząc czytelnika. Nie ma tam jednak popisu dla samego popisu. Jest starannie przemyślana kompozycja, oryginalność użytych środków literackiego wyrazu nie przysłania narracji i służy pełniejszemu zarysowaniu dramatu głównej bohaterki sztuki. Posługując się konfliktem wynikającym z ludzkich charakterów, utwór pokazuje ważną sytuację społeczną, jak i egzystencjalną, czyli dorastanie do poczucia własnej wartości. Proces szczególnie utrudniony w niesprzyjających warunkach domowych i społecznych. Autorka kreuje postaci stwarzające aktorom pole do popisu, bo choć oparte na pewnych stereotypach, to jednak nie prześmiewcze. Główna bohaterka ma zaś potencjał postaci ikonicznej, posługującej się bogatym i jednocześnie zindywidualizowanym językiem, znakomicie osadzonym w subkulturze miejskiej” – czytamy w nadesłanym opisie sztuki.