Na wernisaż przybyło wielu gości m.in. burmistrz Szubina Ignacy Pogodziński, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Sabaciński, radni miejscy oraz mieszkańcy Szubina. Po powitaniu przez dyrektor placówki Kamilę Czechowską o historii orła białego, a także powstaniu wielkopolskim, którego kolejną rocznicę obchodzić będziemy w styczniu i lutym - opowiedział zebranym dr Marek Jeleniewski z Bydgoszczy.
Większość prezentowanych na wystawie eksponatów pochodzi ze zbiorów dwóch kolekcjonerów: Janusza Grzejdy z Bydgoszczy i Piotra Fiałkowskiego z Szubina. Obaj byli na otwarciu wystawy i chętnie opowiadali o swoich zbiorach.
- Wystawa dotyczy naszego symbolu narodowego, orła białego. Zgromadzono na niej orzełki służbowe z lat 1918-1939 i wojskowe z okresu 1945- 1989. Ciekawostkę stanowi proporzec polskich ochotników z USA w Armii Gen. Józefa Hallera i proporzec powstańców wielkopolskich z Janikowa, a także płomienie fanfarówek. Uwagę warto zwrócić również na zbiór pocztówek i telegramów patriotycznych. Są także medale z okresu XX lecia międzywojennego, orzełki gabinetowe oraz orły z grotów sztandarów - opowiada o nowej ekspozycji dyrektor muzeum Kamila Czechowska.
Jedną z ciekawostek wystawy jest m.in. orzeł, który zdobił niegdyś zabytkowy piec kaflowy. Całości dopełniają jeszcze plakaty ilustrujące historię orła białego.
Kim jest właścielem większej części kolekcji? Janusz Grzejda urodził się w 1957 roku w Bydgoszczy. Jego ojciec był żołnierzem zawodowym, pilotował samoloty bojowe. On sam - po studiach w ATR i Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy - podjął pracę w policji. W 2003 roku przeszedł na emeryturę w stopniu nadkomisarza. Od wielu lat interesuje się historią Polski, szczególnie Wielkopolski i Kujaw. Jego pasją stało się kolekcjonowanie broni palnej oraz pamiątek związanych z wojskiem i historią Polski. Grzejda jest wiceprezesem kujawsko- pomorskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy które istnieje przy Muzeum Narodowym w Krakowie.
