W muzeum otwarto wystawę "Grudziądz 1945. Gdy umilkły działa..."
Walki o Grudziądz w 1945 roku trwały sześć tygodni i były bardzo zacięte. Kiedy się zakończyły miasto było zniszczone w około 60 procentach. Jedno z najładniejszych miast Pomorza było w zgliszczach.
Dla grudziądzan, którzy przetrwali ukryci w schronach i piwnicach, zakończenie walk bynajmniej nie oznaczało końca niepewności o swój los.
"Życie wśród ruin własnych domów, na łasce aprowizacyjnych dostaw żywności i w strachu przed nieobliczalnym zachowaniem wojsk sowieckich zajmujących Grudziądz, nie złamało ducha mieszkańców, którzy codziennie krok po kroku oczyszczali z gruzów i odbudowywali swoje ukochane miasto" - piszą muzealnicy z Grudziądza.
Zdjęcia i eksponaty z tamtego czasu zebrano na wystawie "Grudziądz 1945. Gdy umilkły działa..." , którą w piątkowy wieczór otwarto w gmachu muzeum. Ekspozycja ta w salach, przy ul. Wodnej prezentowana będzie do 22 czerwca 2025 r.
Wojenne straty muzeum w Grudziądzu
W wyniku II wojny światowej wielkie straty poniosło także muzeum w Grudziądzu. Utracono wówczas około 83 proc. zbiorów o wartości materialnej, którą trudno nawet oszacować.
Przypomnijmy, że tematem wojennych strat placówki zajął się zespół grudziądzkich muzealników pod kierownictwem Dawida Schoenwalda. Dzięki temu znaczną część utraconych zbiorów udało się skatalogować i opisać je w książce. To była podstawa, aby zacząć ubiegać się o ich odzyskanie. Przygotowano też wystawę, na której zaprezentowano ślady po zaginionych zbiorach. Pisaliśmy o tym TUTAJ
Zdjęcia z otwarcia wystawy "Grudziądz 1945. Gdy umilkły działa.." zobacz w galerii poniżej
Wokół historii Grudziądza
