- Aż mi się włos zjeżył na głowie, gdy usłyszałam o kolejnym podatku. Tym razem mamy płacić za ogrodzenia posesji - irytuje się Czytelniczka.
Jakie rodzaje ogrodzeń podlegają opodatkowaniu?
Nie miała ona ogrodzonego gospodarstwa w powiecie świeckim, ale wymusiło to pojawienie się afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie.
- Miałam obowiązek otoczyć siatką całe podwórko, na którym prowadzę chów trzody chlewnej. Tego wymaga państwo, jeśli nie chcę stracić prawa do odszkodowania w razie pojawienia się ASF w gospodarstwie - wyjaśnia Czytelniczka. - I teraz czeka mnie kolejny wydatek: podatek od tej siatki. Państwo wie najlepiej, jak zarobić na swoich obywatelach - kwituje kobieta.
Informacja o podatku od ogrodzeń pojawiła się w mediach w związku z nowelizacją ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, obowiązującą od 1 stycznia 2025 r. Jednak Ministerstwo Finansów podkreśla, że wraz z nią nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń.
Gminy podnoszą podatek od nieruchomości. Ile trzeba zapłacić?
- Do końca 2024 r. ogrodzenie było uznawane za budowlę w rozumieniu ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych i podlegało podatkowi od nieruchomości od jego wartości początkowej, pod warunkiem, że jego użytkowanie związane było z prowadzeniem działalności gospodarczej - wyjaśnia resort. - Od 1 stycznia 2025 r. ogrodzenie w dalszym ciągu pozostaje przedmiotem podatku od nieruchomości, jako jedna z budowli wymienionych w załączniku 4 do Ustawy. Warunkiem do objęcia ogrodzeń podatkiem konieczne było i jest obecnie wykazanie związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Kto nie musi płacić podatku od ogrodzenia?
Nie dotyczy to gospodarstw rolnych i innych budynków mieszkalnych, w których np. funkcjonuje gabinet lekarski lub biuro rachunkowe.
- Zajęcie części budynku mieszkalnego na cele działalności gospodarczej nie pozbawia budynku charakteru mieszkalnego, a budynki mieszkalne ustawa jednoznacznie wyłącza z kategorii obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - podkreśla Ministerstwo Finansów.
