https://pomorska.pl
reklama
II tura wyborów - pasek artykułowy

Gmina Chojnice chce naliczać wyższy podatek za nieruchomości wynajmowane krótkoterminowo

Jakub Keller
Ogłoszeń o wynajmie nieruchomości na czas krótkoterminowy w gminie Chojnice jest sporo. Ale nie każdy właściciel prowadzi działalność gospodarczą
Ogłoszeń o wynajmie nieruchomości na czas krótkoterminowy w gminie Chojnice jest sporo. Ale nie każdy właściciel prowadzi działalność gospodarczą Przemek Świderski-archiwum Polska Press
Samorząd w Chojnicach zamierza dobrać się do skóry właścicielom nieruchomości wynajmowanych na czas krótkoterminowy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Wszystko rozbija się o podatki.

Powiat chojnicki i gmina Chojnice to bez wątpienia urokliwe miejsce dla turystów, których nie brakuje. Według oficjalnych danych powiat chojnicki w 2013 roku odwiedziło 37 tys. turystów, z czego aż 77 procent odpoczywało w gminie Chojnice.

Tymczasem, według danych Głównego Urzędu Statystycznego na terenie gminy jest zaledwie pięć ośrodków wypoczynkowych, trzy pola biwakowe, kwatery agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowo-szkoleniowe, dwa zespoły domków turystycznych i cztery pola biwakowe.

A w internecie ogłoszeń więcej. Dużo więcej. Większość wynajmujących nie prowadzi działalności gospodarczej. Lecz korzysta z możliwości wynajmowania krótkoterminowego, płacąc ryczałt do urzędu skarbowego w wysokości 8,5 proc. I tutaj wkraczają gminni urzędnicy. - Wszystko zależy od tego w jaki sposób lokale mieszkalne są wynajmowane. Jeśli ktoś wynajmuje krótkoterminowo i z celem zarobkowym, to ewidentnie jest tam prowadzona działalność gospodarcza nieewidencjonowana. Stawka podatku od nieruchomości musi być wyższa. Mamy obowiązek skontrolowania podatnika, dbając o finanse publiczne – mówi w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim Mateusz Łangowski, radca prawny Urzędu Gminy w Chojnicach.

Wyższy podatek od nieruchomości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza, może być naliczony nawet pięć lat wstecz. Wszystko trzeba jednak udowodnić. I to leży w kwestii urzędników. Różnice w podatku są kolosalne. Właściciel nieruchomości w takim przypadku zapłaci nie 1,04 zł za metr kwadratowy mieszkania, a 32 zł jak od budynku gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.

Właściciele nieruchomości, którzy wynajmują pokoje i mieszkania turystom powołują się na przepisy, że wynajmowanie do pięciu pokoi gościnnych na wsi nie jest uznawane za prowadzenie działalności. Tu jednak konieczne jest, aby wynajmujący był mieszkańcem konkretnego samorządu.

Urzędnicy z kolei odpowiadają, że każda sprawa podatnika będzie rozpatrywana indywidualnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Emerytury czerwcowe brutto i netto - mamy wyliczenia. Takie pieniądze dla seniorów

Emerytury czerwcowe brutto i netto - mamy wyliczenia. Takie pieniądze dla seniorów

Dramat w Toruniu! Celowo wjechał w małżonków autem, dosłownie wbił ich w ścianę!

Dramat w Toruniu! Celowo wjechał w małżonków autem, dosłownie wbił ich w ścianę!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska