- Starostwo powiatowe ogłosiło konkurs w ramach dziedzictwa kulturowego naszego sołectwa - informuje Anna Baranowska, sołtys wsi Kiełp. - Udało się nam pozyskać trochę pieniędzy na działania dla dzieci i młodzieży. Wymyśliłam warsztaty teatralne i przedstawienie, które przygotujemy na Biesiadę Królewską. Co roku organizujemy inscenizację tematyczną związaną z wioską staropolską. Poprosiliśmy Igę Jambor-Skupniewicz, żeby profesjonalnie przygotowała nam dzieci do tej inscenizacji. Pani Iga prowadzi w Chełmnie teatr "Agrafka", w ubiegłym roku także Teatr "pod Chmurką".
Sołtys Anna Baranowska prosi mieszkańców o pomoc w uszyciu strojów na przedstawienie.
- Podczas pierwszych ćwiczeń staram się "otworzyć" młodzież, a szczególnie zależy mi na wzmocnieniu ich głosu. Przygotujemy inscenizację legendy związanej z tym miejscem. Prowadzę w Chełmnie "Agrafkę" i wiem, że dzieci, które cyklicznie przychodzą na próby - rozwijają się. Inaczej pracują głosem, są bardziej świadome swojego ruchu. Nawet jeśli już nigdy nie będą miały nic wspólnego z teatrem, to przy każdym wystąpieniu publicznym to im się przyda.
Teatr "Agrafka" pracuje z gimnazjalistami, ale działa również grupa licealistek i studentek. - Dziewczęta dorosły, rozpoczęły studia, ale ciągle jeszcze chcą ćwiczyć i do nas przychodzą - dodaje Iga Jambor-Skupniewicz. - Pracujemy nad nowym spektaklem. Z gimnazjalistami zrobiliśmy przedstawienie pt.: "Pan Wąsik" i spektakl ten zdobył nagrodę w Grudziądzu.