Nasi przodkowie dysponowali wiedzą przekazywaną z pokolenia na pokolenie i potrafili wykorzystać wszystko to, co rosło wokół. Właściwości lecznicze ziół były powszechnie znane.
Prezentowana publikacja jest efektem całego działania o tej samej nazwie. Miało ono na celu integrację oraz aktywizację i podniesienie kompetencji kulturotwórczych kilkunastu kobiet, pochodzących z Czernikowa i Torunia. Ponadto zakładało edukację regionalną i zielarską społeczności lokalnej. Właśnie to był główny cel spotkania w kikolskiej bibliotece.
Uczestnicy warsztatów nie tylko poszerzyli swą wiedzę na temat ziół, ale też samodzielnie wykonali mydełka glicerynowe i ekologiczny proszek do prania. To świetna alternatywa dla ludzi, którzy są uczuleni na detergenty.
„ETNOspiżarnia ziemi dobrzyńskiej” została sfinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska, a zrealizowana pod opieką Domu Muz w Toruniu. Publikacja będzie dostępna do pobrania w wersji PDF ze strony dommuz.pl oraz do wypożyczenia w bibliotekach regionalnych. Aczkolwiek już dzisiaj można ją wypożyczyć z Gminnych Bibliotek Publicznych w Czernikowie, Kikole i Radominie.
