Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podwyżka cen biletów w PKP Intercity i TLK - nawet kilkanaście złotych więcej za podróż w jedną stronę

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Podwyżki za przejazdy Pendolino mieszkańcom regionu niestraszne - pociąg i tak nie zatrzymuje się w ani w Bydgoszczy, ani w Toruniu.
Podwyżki za przejazdy Pendolino mieszkańcom regionu niestraszne - pociąg i tak nie zatrzymuje się w ani w Bydgoszczy, ani w Toruniu. Przemysław Świderski
PKP Intercity od czwartku, 13 stycznia, podnosi ceny biletów za przejazdy. Zapłacimy nawet kilkanaście złotych więcej za przejazdy.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza 3 - odcinek 33.

od 16 lat

- PKP Intercity dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku - rosnących kosztów działalności: wyższych cen energii trakcyjnej czy modernizacji taboru i zapleczy technicznych oraz do oferty przewoźników regionalnych. Obecna aktualizacja to pierwsza systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014 - podkreśla przewoźnik na swojej stronie internetowej.

Podwyżka jest zaskakująca, nie informowano o niej wcześniej, zrobiono to z tygodniowym wyprzedzeniem. Na samej stronie internetowej przewoźnika również nie jest to istotna informacja, znajduje się na jednej z podstron. Tymczasem zmiany są - i to spore. Za bilety przyjdzie zapłacić nawet kilkanaście złotych więcej niż dotychczas. Są jednak i dobre informacje, trzy główne zniżki które można było uzyskać wynoszą obecnie 15, 30 i 45 procent, a nie jak wcześniej 10, 20 i 30 procent.

PKP Intercity opublikowało tabelę wzrostu tzw. ceny bazowej za bilety na pociągi TLK i InterCity. Cena bazowa to maksymalna cena biletu danego rodzaju według taryfy normalnej na przejazd w danej relacji i klasie wagonu, pociągiem danej kategorii i na danym rodzaju miejsca. Przeciętnemu pasażerowi nic to nie mówi, by sprawdzić, ile będzie musiał więcej zapłacić musiałby dotrzeć do szczegółowych zapisów w nowym cenniku - tam cenę bazową uzależniono od liczby kilometrów, którą musi przejechać pociąg.

Stare relacje, nowe ceny bazowe

I tak jadąc z Bydgoszczy do Zakopanego pociąg pokonuje 447 kilometrów. Według nowej tabeli cena bazowa dla tej odległości wynosi 78 złotych (wcześniej było to 69 zł). Z kolei stację Bydgoszcz Główna od stacji Toruń Główny dzielą 43 kilometry, stawka bazowa wynosiła tu 15 złotych, od 13 stycznia będzie to 17 złotych.

Ze stacji Toruń Główny do stacji Gdańsk Główny jest 148 kilometrów. Tu obowiązująca do 12 stycznia stawka bazowa wynosiła 40 złotych, nowa to 45 złotych. Z Bydgoszczy do Gdyni koleją jedzie się 159 kilometrów, cena bazowa wynosiła 42 złote, wkrótce zwiększy się do 47 złotych. Wskazane stawki bazowe dotyczą przejazdów w drugiej klasie, przejazdy klasą pierwsza są oczywiście droższe.

Jak kupować tańsze bilety kolejowe?

Aby skorzystać ze zniżek w zakupie biletów normalnych (bilety ulgowe, rodzinne, dla inwalidów wojennych, rodzin kolejarskich pozostały na niezmienionym poziomie) trzeba kupować bilety możliwie najwcześniej. Systemy rezerwacji otwierają się z dużym wyprzedzeniem - to wtedy kupując bilet zapłacimy nawet 45 procent mniej od kwoty wyjściowej. Im mniej czasu pozostało do dnia odjazdu pociągu, tym progi zniżek mniejsze, na kilka dni od daty wyjazdu zakup biletów ze zniżką dla kupujących wcześniej nie będzie już możliwy.

To Cię może też zainteresować

Przykładowo jadąc z Bydgoszczy do Zakopanego drugą klasą za kilka dni, zapłacimy za IC Witkacy 78 zł. Trasę tym samym pociągiem pokonamy za 54 złote jeśli bilety zamówimy dziś, a wyjazd planujemy w lutym. Cena wzrośnie do 62 złotych, jeśli wyjazd nastąpi pod koniec stycznia, wtedy bilet kosztuje już ponad 62 złote.

Podwyżki dotkną też biletów na Pendolino. Te jednak nie dotyczą bydgoszczan i torunian, "szczęśliwie" przez stolice województwa najszybsze pociągi nie przejeżdżają.

Koniec biletów weekendowych, wjeżdża Multiprzejazd Max

- Od 13 stycznia 2022 roku dostępna będzie nowa oferta Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Będzie ona obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek i umożliwi dowolną liczbę przejazdów w tym czasie. Wybierając Multiprzejazd będzie można podróżować pociągami kategorii TLK i IC w 2. klasie za 119 zł i w 1. klasie za 159 zł. Natomiast Multiprzejazd Max obejmuje wszystkie pociągi PKP Intercity. Bilet na podróże w 2. klasie kosztuje 239 zł, a w 1. klasie – 396 zł. Przestaje obowiązywać oferta biletów weekendowych, których celem było zachęcenie podróżnych do korzystania z kilku przejazdów, zwłaszcza w soboty - informuje kolejowa spółka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podwyżka cen biletów w PKP Intercity i TLK - nawet kilkanaście złotych więcej za podróż w jedną stronę - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska