Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:
Ceny prądu w 2022 r. Ile wyniosą podwyżki?
Wzrost cen prądu będzie wręcz "skokowy" – oceniają analitycy. Prognoza jest oparta na dzisiejszych cenach kontraktów na dostawy prądu w roku 2022. Na rynku hurtowym energia podrożała z 250 do 350 zł za MWh.
Od początku roku ceny energii na rynku hurtowym w Polsce wzrosły mniej więcej o 100 złotych za MWh. Mowa o kontraktach na rok 2022 – piszą analitycy Biura Maklerskiego mBanku.
Głównym powodem tej " skokowej" podwyżki jest wzrost cen za emisję CO2. A to oznacza, że po kieszeni dostaną zarówno klienci, jak i koncerny energetyczne i dystrybutorzy – bo dodatkowe pieniądze nie popłyną do ich kieszeni.
Co więcej – część tej podwyżki firmy będą musiały wziąć na siebie. Są i takie koncerny, które wręcz stracą – mowa o PGE, które ma elektrownie na węgiel brunatny.
Ich zdaniem wysokie ceny hurtowe wpłyną na podwyżki cen dla firm o 15 – 30 proc. W przypadku gospodarstw domowych będzie to około 19 proc.
Ceny prądu w 2022 roku. Inflacja wzrasta
Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), średni poziom cen w Polsce wzrósł o 4,4 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Inflacja okazała się niższa niż w maju, kiedy wyniosła 4,7 proc. w skali roku.
Zdaniem ekonomistów, rosnące ceny ropy naftowej na świecie i żywności - w tym drożejące zboża będą podwyższały poziom inflacji w kolejnych miesiącach.
Część ekonomistów ocenia, że na początku 2022 wystąpią również kolejne podwyżki cen regulowanych, w tym energii elektrycznej.
"Inflacja spowolniła w czerwcu z uwagi na mniejszy wzrost cen usług. Spodziewamy się, że wskaźnik pozostanie stabilny w kolejnych miesiącach. Wolniejszy wzrost inflacji bazowej rekompensować będą wyższe ceny żywności i paliwa” - ocenia Jakub Rybacki, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
