https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce - oto decyzja premiera Donalda Tuska. Więcej kontroli i utrudnienia

Magdalena Walczak-Grudzka
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce został przedłużony. Drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP w całej Polsce od 1 grudnia 2024 roku. Premier Donald Tusk przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych w całej Polsce. Mają one obowiązywać do do 28 lutego 2025 roku - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). O co chodzi? Czytaj więcej.

Spis treści

Stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP w Polsce

Premier Donald Tusk przedłużył w niedzielę (1 grudnia) obowiązywanie trzech stopni alarmowych na obszarze Polski przynajmniej do 28 lutego 2025 roku.

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk podpisał zarządzenia przedłużające obowiązywanie stopni alarmowych: 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Drugi stopień alarmowy BRAVO dotyczy przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Stopnie z rozszerzeniem CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni.

To Cię teraz może zainteresować

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia, które do 28 lutego 2025 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych:

  • BRAVO-CRP (2. stopień zagrożenia) – obowiązuje na terytorium całego kraju;
  • BRAVO (2. stopień zagrożenia) – obowiązuje na terytorium całego kraju;
  • BRAVO (2. stopień zagrożenia) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), stopnie alarmowe są "sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce - co to znaczy?

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń - przypomina MSWiA.

Jak informuje Krajowa Informacja Skarbowa (KIS), mogą się pojawić komplikacje dla obywateli odwiedzających urzędy skarbowe. Możliwe jest wprowadzenie dodatkowych kontroli pojazdów i osób wchodzących na teren obiektów KIS, weryfikacja celu wizyty, a także inspekcja bagaży i przedmiotów przynoszonych przez interesantów oraz wykonawców zewnętrznych. Wprowadzone zostaną również ograniczenia w dostępie do obiektów KIS dla osób niebędących pracownikami.

W tym czasie należy się spodziewać zwiększonej aktywności służb bezpieczeństwa, w tym Policji, Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej. Funkcjonariusze zostaną wyposażeni w broń długą i kamizelki kuloodporne, a dodatkowe kontrole mogą dotyczyć pojazdów, osób i budynków publicznych w obszarach uznanych za zagrożone.

Zaostrzone środki bezpieczeństwa dotyczą również sektora edukacyjnego - wprowadzony zostaje zakaz wstępu dla osób postronnych do przedszkoli, szkół i uczelni.

Stopień alarmowy ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA - co to znaczy?

Zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych:

  • ALFA,
  • BRAVO,
  • CHARLIE,
  • DELTA.

Stopnie z rozszerzenie CRP dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Jak czytamy na stronie RCB, pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA–CRP to najniższy z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Ma charakter "ogólnego ostrzeżenia" i wprowadzany jest w przypadku, gdy pojawia się informacja o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

Drugi stopień alarmowy BRAVO wprowadzany jest w przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został identyfikowany.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są m.in. następujące przedsięwzięcia:

  • wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej;
  • monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
  • sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
  • poinformowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów;
  • wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

CHARLIE-CRP został wprowadzony, aby przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska