https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda kujawsko-pomorskie. Jest bardzo ciepło, ale spadnie deszcz. Zagrzmi [wideo]

Marek Weckwerth
Gwałtowne zjawiska atmosferyczne (opady i burze) wystąpią szczególnie mocno na południu i południowym wschodzie kraju, a w naszym regionie będą się pojawiać nieco później.
Gwałtowne zjawiska atmosferyczne (opady i burze) wystąpią szczególnie mocno na południu i południowym wschodzie kraju, a w naszym regionie będą się pojawiać nieco później. Arkadiusz Gola
Opady deszczu będą się u nas pojawiać głównie w ciągu dnia. Po południu i wieczorami nadciągną burze. To początek sezonu burz.

Ciepło i wilgotno - taka pogoda zapowiada się na najbliższy tydzień na Kujawach i Pomorzu.

Dziś na termometrach zobaczymy nawet ponad 25 stopni Celsjusza. Pomiary wykonuje się w stacjach meteorologicznych pod dachem. Zatem w słońcu będzie o wiele cieplej.

Więcej wiadomości pogodowych na www.pomorska.pl/pogoda.

I już dziś spodziewane są lokalne i przelotne deszcze oraz burze. Jutro ma być podobna temperatura i opady, ale raczej bez burz. Wystąpią one znów w czwartek i tak ma być przez kilka dni. Zatem długi weekend od czwartku do niedzieli ma być raczej pod znakiem parasola. To prawdziwy początek sezonu burz. Na Kujawach i Pomorzu takich dni jest w roku średnio 21.

- Burze będę się tworzyć na skutek mieszania bardzo ciepłych i suchych mas powietrza z chłodniejszymi i wilgotniejszymi - wyjaśnia bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk. - Suche powietrze napływać będzie górą z północnego wschodu, wilgotne nieco niżej, od południowego zachodu, po zejściu znad Alp.

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne (opady i burze) wystąpią szczególnie mocno na południu i południowym wschodzie kraju, a w naszym regionie będą się pojawiać nieco później. Najmniej dotkną północnego i północno-wschodniego pasa Polski.

- Najpierw należy się ich spodziewać na zachodzie regionu. W weekend przejdą na wschodni brzeg Wisły - dodaje Bogdan Bąk. - Opady i burze mogą być dość intensywne. Wygląda to tak, jakby natura chciała nadrobić zaległości, złagodzić panującą od bardzo dawna suszę glebową i hydrologiczną.

Przewidywana suma opadów w Kujawsko-Pomorskiem (10-dniowa) określana jest na 20-40 mm na każdy metr kwadratowy. Dla porównania - na południu kraju ma to być przynajmniej 50 mm.

Przy tym może być nieco chłodniej - około 22-23 stopnie. Jednak w poniedziałek, 30 maja słupek rtęci powędruje w regionie do 27-28 kresek.

Zanim centra kryzysowe ostrzegą nas o zagrożeniu, już teraz te prognozy warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wypoczynku - w górach będzie znacznie mniej bezpiecznie i mniej przyjemnie niż nad morzem oraz na Warmii i Mazurach.

W czasie burz nie należy przebywać na otwartych przestrzeniach, także na wodzie, bo pioruny „lubią” uderzać w najbardziej eksponowane obiekty. Łatwym celem dla błyskawic są aluminiowe maszty i stalowe wanty żaglówek. Nie wolno chronić się pod drzewami, zwłaszcza samotnymi.

Na otwartej przestrzeni trzeba się schronić w zagłębieniu terenu, np. w rowie. Doskonałym azylem są wszelkie wyposażone w instalację odgromową budynki, a także samochody, ale nawałnicę powinno się przeczekać na parkingu, bacząc, by nie znajdował się on pod drzewami.

Po przejściu nawałnic spodziewane jest duże ochłodzenie - do 17-19 stopni.

źródło: TVN Meteo Active/x-news

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska