https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ojca

Ewa Brzozowska-Kowalka

     Mój ojciec zmarł 29 stycznia br. Pogrzeb odbył się w dniu 1 lutego br. W dniu 6 lutego zwróciłem się do dyrekcji szkoły, w której jestem zatrudniony o udzielenie mi zwolnienia od pracy z uwagi na pogrzeb ojca. Otrzymałem odpowiedź odmowną. Dyrekcja uznała, że zwolnienie mi nie przysługuje, ponieważ pogrzeb ojca odbył się w ubiegłym tygodniu. Czy słusznie? - CZYTELNIK z Grudziądza.
     Zgodnie z par.15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnienia od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281) pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:
     

  • 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
         

  • 1 dzień -

  • w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
         Za czas zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.
         Zakład pracy powinien udzielić takiego zwolnienia w terminie wskazanym przez pracownika, przy czym - z uwagi na cel zwolnienia - powinien on w zasadzie pokrywać się z datą zdarzenia, które jest przyczyną zwolnienia. Jeżeli tak nie jest, wówczas zakład pracy może udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w dniach poprzedzających lub następujących po dniu wolnym od pracy (np. konieczność załatwienia formalności związanych z pogrzebem).
         Ze stanu faktycznego podanego w liście wynika, że nie jest pan uprawniony do omawianego zwolnienia.

    Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska