Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaż mistrzu jak dobrze to robisz, a klient Cię doceni

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Piotr Tomczyk
Kładzenie kafelków, malowanie domu, mieszkania czy naprawa samochodu... Oczywiście, zawsze wykonane są profesjonalne, bo każda firma powie o sobie, że jest profesjonalna.

Tylko na jakiej podstawie ta firma tak twierdzi? - pyta inż. Piotr Tomczyk z Bydgoszczy, pomysłodawca i koordynator Systemu Sprawdzonych Usług (SSU). Pytanie jest zasadne, bo dotąd , prócz międzynarodowego systemu ISO, nie było rzetelnego sposobu sprawdzenia owego profesjonalizmu.

Wpisy to mało

- Owszem, pewną wiedzę o tym, z jaką firmą mamy do czynienia, uzyskujemy na podstawie lektury wpisów na forach internetowych. Jednak prawda jest też taka, że wpisać może się każdy, w tym sam właściciel, jego rodzina czy przyjaciele, znajomi. I często tak się dzieje, bo każdy swój biznes chwali - uzmysławia Piotr Tomczyk.

Nasz rozmówca od dawna zastanawiał się, jak można zaradzić temu problemowi i stworzyć lepszy, bardziej wiarygodny system oceny i wskazywania profesjonalistów w różnych dziedzinach biznesu. Tak stworzył System Sprawdzonych Usług.

Krynica 2018. Na Forum brakuje biznesu prywatnego

Liczą się referencje

- Robimy to na podstawie referencji od klientów firmy, która poddaje się weryfikacji, a nie internetowych opinii na forach. Każda firma wykonująca usługi może prosić klienta o referencje - takie w formie pisemnej, na papierze firmowym lub specjalnej karcie. Referencje przekazane do SSU są przez system potwierdzane. Uzyskując odpowiednią ilość referencji, firma może uzyskać certyfikat i znak „Sprawdzona Jakość Usług”. Znak ten pomaga w budowaniu wizerunku firmy jako sprawdzonej, rzetelnej, godnej zaufania. Wzmacnia jej wiarygodność w oczach klienta.

Tego nie można kupić

Bardzo ważne jest to, że certyfikatu nie można kupić. Aby go zdobyć, trzeba mieć referencje! A te to dodatkowy atut dla podmiotu walczącego o uznanie klientów.

- Dla firm, które zdobyły certyfikat „Sprawdzona Jakość Usług”, mamy wiele pomocnych udogodnień. Wykonujemy dla nich naklejki, wizytówki, banery, papiery firmowe, kalendarze, notesy, smycze, długopisy i tym podobne. Zależy nam, aby te sprawdzone firmy dobrze się rozwijały, konkurując jakością usług, a nie tylko ceną - wyjaśnia Piotr Tomczyk.

Więcej informacji o o SSU znajdziecie pod adresem: fachoweuslugi.pl.

- W Systemie Sprawdzonych Usług jestem od ponad 10 lat i zdecydowanie chwalę sobie - zapewnia Krzysztof Drążkowski, właściciel firmy Budmaks w podbydgoskim Żołędowie świadczącej usługi budowlane w gminie Osielsko i okolicach, a także w Bydgoszczy. - Między innymi dlatego, dzięki temu, że system zamieszcza listę moich referencji, firma cieszy się prestiżem. Jeśli ktoś szuka dobrego wykonawcy, to z pewnością może zaufać temu kto może pochwalić się referencjami.

Młodzi ludzie z pomysłem robią własny biznes za publiczne pieniądze

Z polecenia znajomych

- Faktem jest, że we wpisach internetowych na temat danej firmy można znaleźć najprzeróżniejsze komentarze i opinie - pozytywne i negatywne. Te pozytywne mogą oczywiście pochodzić od samego zainteresowanego przedsiębiorcy, od jego rodziny i znajomych. Dlatego z reguły nie mam zaufania do takich wpisów - komentuje Mirosław Ślachciak, prezes związku przedsiębiorców „Pracodawcy Pomorza i Kujaw” w Bydgoszczy. - Największym zaufaniem darzę te firmy, które znam, z których usług sam korzystałem, ewentualnie które polecają mi dobrzy znajomi. Gdy się budowałem, mała prywatna firma dobrze wywiązała się z zadania i taką bez wahania bym polecił. Myślę, że jest to najlepsza rekomendacja, lepsza od wszelkich wpisów, pisemnych rekomendacji i tym podobnych.

Nie ma jak ISO

Jednak, zdaniem prezesa Ślachciaka, najbardziej wiarygodnym systemem rekomendacji rynkowych dla przedsiębiorstw jest ISO, czyli międzynarodowy certyfikat systemu zarządzania.

- Gdy przed kilkunastoma laty moja firma weszła w kooperację z niemieckim kontrahentem, rozmowy o rzetelności skończyły się od razu po przedstawieniu certyfikatu ISO. Niemcy wiedzą, że jest to najlepsza ocena wiarygodności partnera biznesowego - dodaje Mirosław Ślachciak. - Aczkolwiek, ze względu na niemałe koszty uzyskania certyfikatu, nie jest to sposób na weryfikację wiarygodności małych firm.

Można też inaczej

Formy promocji przedsiębiorstw są różne. Jedną z bardziej znanych w Polsce jest program „Rzetelna Firma” adresowany do przedsiębiorców, który chcą pokazać, że rzetelność i uczciwość w biznesie są dla nich najważniejsze. Uczestnicy programu otrzymują Certyfikat Rzetelności, który potwierdza brak niespłaconych zobowiązań notowanych w Krajowym Rejestrze Długów BIG SA.

Certyfikat wydawany jest w formie tradycyjnej i elektronicznej, aktualizowanej na bieżąco, dostępnej online. Dzięki temu - jak zapewniają twórcy - stanowi obiektywną informację o solidności i wypłacalności firmy.

„Rzetelna Firma” skupia już ponad 40 tys. przedsiębiorstw ze wszystkich gałęzi gospodarki.

Z kolei BISNODE - Certyfikat Wiarygodności Finansowej (CWB) otrzymują firmy o danych finansowych dających gwarancję wysokiego poziomu rentowności, zdolności i płynności finansowej, których poziom zadłużenia oraz zarejestrowanych przeterminowanych płatności jest znikomy. Ocena wiarygodności i stabilności firmy, przygotowywana przez analityków, wystawiana jest na podstawie: analizy „moralności płatniczej” według programu International Payment Monitor, analizy sprawozdań finansowych i wreszcie największej w Polsce bazy relacyjnych powiązań korporacyjnych i osobowych.

Dla sprawdzenia firmy można też skorzystać z usług jednej z wielu wywiadowni gospodarczych.

Katalog produktów eksportowych

Inną formą wyjścia do klienta, która promuje firmy z naszego regionu, jest „Katalogu Produktów Eksportowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego MADE IN KUJAWSKO-POMORSKIE”. Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (K-PCOIE), działające w strukturze organizacyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przygotowuje czwarte już wydanie katalogu - edycji 2019”.

Jego głównym celem jest promocja regionalnych firm eksportowych i ich usług/ produktów na zagranicznych rynkach. Katalog będzie przygotowany w polskiej i angielskiej wersji językowej, w oparciu o przekazane przez przedsiębiorstwa informacje i materiały graficzne.

Uwaga, usterka!

Prezes Przedsiębiorców Pomorza i Kujaw przypomina sobie, że ciekawą formą weryfikacji fachowców był telewizyjny program emitowany w TVN pt. „Usterka”.

W każdym odcinku sprawdzana była - w formie dziennikarskiej prowokacji - rzetelność i umiejętności fachowców oraz firm zajmujących się remontami i naprawami. W trakcie programu często ujawniane były braki w zawodowym przygotowaniu rzekomych specjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska