Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pola Negri i Rudolf Valentino - to była miłość do grobowej deski [zdjęcia]

Renata Kudel
Renata Kudel
Od lewej: Dziennikarka Ewa Wojciechowska i Dorota Łańcucka w dawnej izbie pamięci poświęconej Poli Negri, dziś izba mieści się w kinie "Nawojka".
Od lewej: Dziennikarka Ewa Wojciechowska i Dorota Łańcucka w dawnej izbie pamięci poświęconej Poli Negri, dziś izba mieści się w kinie "Nawojka". nadesłane
Rozkochała w sobie największego amanta niemego kina. Co o całowaniu na ekranie mówiła Pola Negri?

Lipno, w którym urodziła się Apolonia Chałupiec, znana jako Pola Negri, długo nie potrafiło wykorzystać tego faktu ani do promocji miasta, ani przypomnienia, że wielka gwiazda Hollywood z polskim rodowodem podbiła serca publiczności na całym świecie. Nie tylko grała u znakomitych reżyserów niemego kina, ale też rozkochała w sobie takich amantów, jak Charlie Chaplin czy Rudolf Valentino.

To Bogusław Kaczyński, krytyk i znawca muzyki, po wizycie w Lipnie, gdzie dawno już temu szukał jej śladów, zresztą bez efektu, postanowił przywrócić pamięć o Poli Negri w jej rodzinnym mieście. Wraz z nieżyjącą już niestety Wiesławą Czapińską - biografką Poli Negri - mobilizował do rozpoczęcia działań w tym kierunku, a kiedy do tego doszło, wspierał i doceniał już podjęte kroki. - Trzeba ratować każdy ślad jej obecności, a Lipno powinno być dumne z tak wielkiej gwiazdy srebrnego ekranu - mówił nieżyjący już, niestety, pasjonat nie tylko muzyki, ale też niemego kina i jego gwiazd.

W maju 2007 roku, z inicjatywy - nieformalnie jeszcze wtedy działającego - Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri odbył się 1. Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni". Bogusław Kaczyński jest ojcem chrzestnym tej imprezy. Dzięki determinacji, z jaką usilnie namawiał do zrealizowania festiwalu, który przedstawiałby twórczość wielkiej gwiazdy, mamy dzisiaj w Lipnie cykliczną, coroczną imprezę. Jej celem jest upowszechnianie kultury filmowej poprzez promocję dorobku filmowego wielkiej lipnowianki, jak również tych aktorów, którzy odnieśli sukces poza granicami naszego kraju. Pomysłodawczynią imprezy jest Dorota Łańcucka. To także dzieki niej Bogusław Kaczyński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lipna, nadano go także Wiesławie Czapińskiej.

Weronika Rosati i inne sławy na przeglądzie twórczości filmowej "Pola i inni" w Lipnie [zdjęcia]

Każdego roku podczas przeglądu przyznawane są statuetki "Politki", autorstwa Zbigniewa Ostrowskiego, lipnowskiego artysty plastyka, rzeźbiarza. Otrzymują je m.in. ci z zaproszonych gości, którzy promują polskie kino, promują polskość - także poza granicami kraju.

Wracając do Poli i Rudy'ego... - Kiedy na balu kostiumowym u Marion Davies zagrali "La Comparsitę", Valentino poprosił Polę do tańca. Potem były romantyczne kolacje i płatki róż w sypialni, były sny i marzenia, wspólne plany, Pola i Rudy byli dla siebie stworzeni - mówi Dorota Łańcucka, zafascynowana postacią Poli Negri, ekspertka jej biografii.

- Polę uwielbiali i adorowali generał Józef Haller, Albert Einstein, Fiodor Szalapin, Rod la Rocque, jednak najprawdziwszym i najdojrzalszym uczuciem Pola obdarzyła boskiego Valentino. Z wzajemnością.

Pola czarowała i hipnotyzowała widza swoją grą! Mimo częstego kreowania Negri na femme fatale światowego kina, była też nieszczęśliwą kochanką, ale na zawsze pozostanie wybitną aktorką dramatyczną o ciekawym ładunku emocjonalnym i psychologicznym. Zagrała w ponad 60 produkcjach. Ważne filmy w jej karierze to "Niewolnica zmysłów", "Carmen’ , "Madame Dubarry". Najlepsze filmy amerykańskie, to "Cesarzowa", "Hotel Imperial’ , "Drut kolczasty". Najwięcej fanów mają "Oczy mumii Ma" i "Ulica potępionych dusz".

Czy zatem bogata kariera filmowa Poli Negri jeszcze długo będzie dostarczać inspiracji programowych festiwalu "Pola i inni"?

- Wierzę w to głęboko! - mówi Dorota Łańcucka. - Festiwalowa formuła ma szerokie horyzonty i mam nadzieję, że szybko się nie wyczerpie. Przed nami kolejne filmy z Polą Negri i innymi ciekawymi osobowościami aktorskimi. Chociaż, w tym roku zaproponowałam członkom stowarzyszenia LTK im. Poli Negri, abyśmy pokazali "Górską kotkę", zabawny film z Polą Negri już oglądany kiedyś na festiwalu. Jednak warto pokazać ponownie Polę jako doskonałą aktorkę komediową, zwłaszcza, że to będzie dziesiąty, jubileuszowy przegląd. Magia i czar Poli Negri wciąż działa!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska