"Pola z Lipna" idzie w świat!

  "Pola z Lipna" idzie w świat!

  Renata Kudeł

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Film Urszuli Guźleckiej, który powstał podczas Przeglądu Twórczości "Pola i inni" w Lipnie, będzie emitowany w poniedziałek w TV Polonia.
  Jak poinformowała nas Dorota Łańcucka, prezes Towarzystwa Miłośników Lipna, w Telewizji Polonia można będzie obejrzeć reportaż z Przeglądu Twórczości Filmowej "Pola i inni". Autorką filmu jest Urszula Guźlecka, dziennikarka TVP Bydgoszcz. - To nie jest premiera filmu pod tytułem "Pola z Lipna" - mówi Dorota Łańcucka. - Wcześniej emitowany był właśnie w TVP Bydgoszcz, a także W TV Kultura i TV Historia.

  Emisja reportażu w Telewizji Polonia to szansa, że o lipnowskim przeglądzie dowiedzą się także rodacy w wielu miejscach na świecie - wszędzie tam, gdzie dociera sygnał tej stacji. Kiedy warto włączyć telewizor? W poniedziałek 19 bm. początek o godz. 18.10.

  Reportaż będzie prezentowany w cyklu "Portrety twórców".

  Przegląd, odbywający się w lipnowskim kinie "Nawojka", co roku ściąga do Lipna wielbicieli talentu Apolonii Chałupiec czyli Poli Negri oraz wszystkich tych, którym bliskie są klimaty retro. W ubiegłym roku, podczas trzeciego już przeglądu gościli m.in. Wiesława Czapińska, Tomasz Raczek. Statuetki "Politki" wręczono Izabeli Miko oraz Olgierdowi Łukaszewiczowi. W minionych latach statuetkę otrzymali w Lipnie m.in. Wiesława Czapińska, dyrektor artystyczny przeglądu, biografka Poli Negri, Bogusław Kaczyński, Karolina Gruszka.

  Iza Miko w Lipnie

  Iza Miko w Lipnie
  Aktorka znana m.in. z filmów "Wygrane marzenia" oraz "Kochaj i tańcz" otrzymała w Lipnie statuetkę "Politki". Co ją łączy z Polą Negri? Więcej, niż myślicie!
  Spacer bulwarem nad rzeką Mień, nazwanym imieniem wywodzącej się z tego miasta Poli Negri, rozpoczął kilkugodzinny pobyt Izy Miko w Lipnie. Towarzyszyła jej Dorota Łańcucka, pomysłodawczyni i organizatorka trzeciego już z kolei Przeglądu Twórczości Filmowej "Pola i inni".


  Dla pani Doroty, prezeski Towarzystwa Miłośników Lipna, nie ma celów nie do zdobycia, choć, jak konsekwentnie podkreśla, nie działa sama. Towarzyszy jej wielu ludzi dobrej woli i to także dzieki ich wsparciu oraz kontaktom, udaje się ściągać do Lipna aktorów, krytyków filmowych, reżyserów, producentów. Tym razem poprzeczka postawiona była naprawdę wysoko. Iza Miko ma bardzo napięty kalendarz. Dlaczego to właśnie tę młodą aktorkę postanowiono zaprosić do Lipna? - Jej kariera jest zbieżna z tym, co dokonała w Hollywood Pola Negri - mówi Dorota Łańcucka.


  - Obie wcześnie zaczęły marzyć o karierze tancerki i obie, z podobnych, zdrowotnych względów, musiały z niej zrezygnować. Ale to nie znaczy, że zrezygnowały z kariery w ogóle... Jak się okazało w trakcie wizyty w Lipnie, podobieństw miedzy obiema gwiazdami - tą już uznaną, o której Bogusław Kaczyński mówił, iż jest chlubą hollywodzkiego firmamentu, oraz młodą, ambitną, konsekwentnie walczącą o karierę Izą Miko, jest więcej...  Iza pochodzi z Łodzi

  Jej rodzice to aktorzy Grażyna Dyląg i Aleksander Mikołajczyk. Z racji ich zawodu Iza wraz ze starszym bratem Sebastianem wychowywała się w teatralnej garderobie. - To było szczęśliwe dzieciństwo, chociaż właśnie wówczas zostałam zwerbowana przez mojego brata jako agentka obcego wywiadu, który nazwał polsko-brytyjskim. Wymyślił sobie tę zabawę, abym wykonywała niekoniecznie ciekawe dla dziecka domowe obowiązki. Musiałam, w imię dobrze sprawującego się agenta, na przykład sprzątać za niego! Dziś śmiejemy się z tej niewinnej zabawy...
  Scena była dla niej niemal chlebem powszednim. Ale początkowo nie myślała o aktorskiej karierze. Jej pasją i marzeniem był taniec. Już jako czterolatka oświadczyła, że chce być baletnicą. Najpierw jednak rozpoczęła edukację w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu. Musiała dorosnąć do lekcji baletu. Ale kiedy już skończyła dziesięć lat, trzeba było zweryfikować marzenia. Nie zachwyciła komisji podczas egzaminów do Szkoły Baletowej. Zaczęła ćwiczyć jeszcze intensywniej, aby w końcu osiągnąć cel - po półrocznym okresie próbnym oficjalnie przyjęto ją w poczet uczniów.

  Wypatrzył ją amerykański choreograf

  Za cztery lata, podczas wakacyjnych warsztatów tanecznych, wypatrzył ją amerykański choreograf i zaproponował stypendium w Stanach Zjednoczonych. Do Nowego Yorku poleciała wraz z mamą. Tam dostała się do elitarnej szkoły baletowej American Ballet Associaton. - Było pięknie i trudno - wspomina Iza Miko. - Poza nauką musiałam zarabiać, choćby na baletki i pointy. Jedna para, wystarczająca na tydzień, kosztowała sześćdziesiąt dolarów. Sprzątałam w studiach tanecznych, sprzedawałam baterie przy Times Square...
  Zajęcia w szkole trwały kilkanaście godzin dziennie. Kręgosłup Izy tego nie wytrzymał. Musiała wrócić do Polski. Sen o karierze tancerki legł w gruzach. Ratunkiem okazało się aktorstwo. Wróciła do Nowego Jorku i zaczęła studia w The Lee Strasberg Theatre and Film Institute. Pracowała też jako modelka. Wkrótce zrozumiała jednak, iż jeśli szukać szans, to jedynie w Los Angeles. W 1999 roku zaczęła wspinaczkę do kariery w Mieście Aniołów. Przełomowym momentem był dzień, kiedy zobaczyła swoje kilkudziesięciocentymetrowe zdjęcie na Sunset Bulwar - to był plakat filmu "Coyote Ugly" ("Wygrane marzenia"). Dziś Hollywood jest jej drugim domem. Zagrała m.in. w takich filmach jak "W rytmie hip-hopu 2" i "Dom Usherów".

  Z wnukiem Charliego Chaplina...

  Iza Miko odebrała w Lipnie statuetkę "Politki", przyznaną podczas wcześniejszych przeglądów m.in. Karolinie Gruszce, aktorce młodego pokolenia, o której mówi się, że z powodzeniem robi zagraniczną karierę, choć od Hollywood woli Moskwę, idąc w ślady Beaty Tyszkiewicz i Barbary Brylskiej.


  Aktorka chętnie mówiła w Lipnie o swoich ekologicznych pasjach: - Od dziecka uczono mnie, iż żyjemy nie tylko dla siebie. To zapewne wpływ mamy, która wpajała we mnie, iż trzeba zrobić wszystko, aby pomóc naszej planecie. Stąd taka kwestia, która znalazła się w filmie "Kochaj i tańcz", w której mówię, iż nie dziedziczymy Ziemi po naszych rodzicach, tylko "pożyczamy" ją od naszych dzieci... Innymi słowy - przyszłość planety jest w naszych rękach... Czy polityka jest w sferze zainteresowań Izy Miko? - Mam świadomość, że film nie powinien mi przesłaniać świata. Są inne dziedziny życia, w których też chciałbym się wykazać - mówi aktorka.


  - Stany Zjednoczone mnie przygarnęły, to jest teraz mój dom. Choć polityka to nie jest "moja bajka", mam świadomość, że tylko z jej pomocą można powodować wiele zmian na szerszą skalę. Dzień, w którym Barack Obama został prezydentem był jednym ze szczęśliwszych w życiu. A inauguracja prezydentury odbyła się dokładnie w dniu moich urodzin...


  Iza Miko mówiąc o Poli Negri twierdzi, iż w świadomości starszego pokolenia Amerykanów lub ludzi, pasjonujących się niemym kinem, nie tylko w Hollywood, jest ona wciąż postacią jak najbardziej rozpoznawalną. Dla młodych, niestety, już mniej. - Dla mnie porównanie do tej wielkiej gwiazdy jest bardzo satysfakcjonujące - mówi. W takim razie, skoro miałaby pójść w jej ekranowe ślady, jaki ideał mężczyzny preferuje?


  Kto byłby jej bliższy - mężczyzna w typie Rudolfa Valentino, legendarnego kochanka Poli Negri, czy równie jej bliskiego Charliego Chaplina? - Grałam w filmie "Trapez" z wnukiem Chaplina. James jest kropka w kropkę jak jego dziadek. Byliśmy z sobą przez dwa lata. Także moim typem jest zdecydowanie Charlie Chaplin - mówi Iza Miko. Zdradziła również, że spotkała w Lipnie Cygankę i ta wywróżyła jej zrealizowanie wszystkich celów, jakie stawia sobie w życiu zawodowym. Prywatnie zaś, nie dziś i nie jutro, ale za parę. lat, aktorka urodzi dziecko, które zostanie poczęte z wielkiej miłości...  Co do zawodowych celów - Iza Miko wygrała casting do remake filmu "Zmierzch tytanów" z roku 1981. Zagra w nim Athenę. Na planie była w doborowym towarzystwie. Główne role w filmie grają: Liam Neeson i znany m.in. z takich produkcji jak "Lista Schindlera" oraz Ralph Fiennes ("Angielski pacjent").

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (17) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej