
63 proc. złych szefów w Polsce to mężczyźni, a 36 proc. to kobiety. Aż 76 proc. niekompetentnych przełożonych nie okazuje swoim podwładnym szacunku i traktuje ich niegrzecznie. Jacy jeszcze są polscy źli szefowie, do czego są w stanie się posunąć i jak negatywnie wpływają na pracowników?
Serwis kariery LiveCareer.pl przeprowadził badanie „Szef z piekła rodem”, w którym zapytano 1010 Polaków o ich doświadczenia ze złymi przełożonymi - kim są i jak sobie z nimi radzić, gdy nie możemy pozwolić sobie na zmianę pracy.

Respondenci badania zostali zapytani również o to, w jaki sposób ich źli szefowie zdobyli swoją wysoką pozycję zawodową:
- 36 proc. odpowiedziało, że ich przełożeni zostali specjalnie zatrudnieni na to stanowisko,
- 33 proc. - że ich przełożeni byli właścicielami firmy, a
- 16 proc. - że były to osoby, które stały się szefami wskutek awansu.
Jedynie 13 proc. ankietowanych przyznało, że nie wie, jak to się stało, że osoba będąca ich (złym) szefem trafiła na stanowisko kierownicze.

Badanie „Szef z piekła rodem” sprawdziło również, jak relacje ze złym szefem odbijają się na zdrowiu psychicznym i fizycznym Polaków: 73 proc. respondentów doświadczyło frustracji, 60 proc. miało problemy z koncentracją, 52 proc. doświadczyło apatii, również 53 proc. dezorientacji, a 37 proc. ograniczyło kontakty z rodziną i bliskimi.

Dodatkowo aż u 62 proc. badanych pojawiły się bóle głowy, u 60 proc. bezsenność lub problemy z zasypianiem, u 59 proc. podwyższone ciśnienie, u 51 proc. problemy żołądkowe, u 42 proc. obniżenie odporności, a u 36 proc. spadek libido.
- Jak każda toksyczna relacja, ta ze złym szefem negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym pracownika. To może sprawić, że pracownik wpadnie w błędne koło: czując się źle, będzie pracować mniej efektywnie, czym zwróci uwagę przełożonego - więc kłopoty w ich wzajemnej relacji będą dalej eskalowały - mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.