https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy coraz częściej zapinają pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem

Marek Weckwerth
Na drogach Kujawsko-Pomorskiego ukarano mandatami za niezapięte pasy i nieprawidłowe przewożenie dzieci  20 tysięcy 419 osób.
Na drogach Kujawsko-Pomorskiego ukarano mandatami za niezapięte pasy i nieprawidłowe przewożenie dzieci 20 tysięcy 419 osób. freeimages
Przybywa również małych pasażerów wożonych w fotelikach.

Tak uważa Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Bowiem w 16 województwach i 86 punktach sprawdzono ponad 106 tys. aut. Aż 94 proc. pasażerów podróżujących z przodu miało zapięte pasy. Z tyłu mniej, bo 71 proc. Najczęściej zapinamy pasy na najszybszych drogach - ekspresówkach i autostradach, a rzadziej na wolniejszych - powiatowych.

Najniższy poziom stosowania pasów w samochodach osobowych (osiemdzie- sięciokilkuprocentowy) występuje w południowo-wschodnich regionach Polski. Najlepiej jest w województwach: lubuskim, łódzkim, opolskim i warmińsko-mazurskim (po 98 proc.).

Dobrze też w regionie
W województwie kujawsko-pomorskim auta obserwowano w pięciu punktach. Zbadano 5 459 kierowców i pasażerów aut osobowych, z czego w pasach było 93 proc. Drogami krajowymi regionu w pasach jechało 94 proc. osób, wojewódzkimi - 87, a powiatowymi - 88.

Sprawdzono też zapięcie pasów w miastach wojewódzkich. Najlepiej wypadli mieszkańcy Olsztyna , Opola, Łodzi i Zielonej Góry (98 proc.), a najgorzej Lublina (86 proc. ). W Bydgoszczy pasy miało zapięte 95 proc. badanych. Niestety, nie brano pod uwagę Torunia - samorządowej stolicy regionu.

Chronimy najmłodszych

Coraz bardziej dbamy też o bezpieczeństwo dzieci. Prawie wszystkie do lat 3 jeżdżą w fotelikach, choć wraz z wiekiem ten odsetek maleje.

Najmniej dzieci przewożonych jest w fotelikach drogami powiatowymi (80 proc.), a najwięcej ekspresowymi (100 proc.) i autostradami (96).

Badania przeprowadzili na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego specjaliści Instytutu Transportu Samochodowego i firmy Heller Consult.

Jednak wielu nie zapina
- Z naszej perspektywy sprawa nie wygląda już tak różowo - zauważa mł. insp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i wylicza, że w całym 2014 roku na drogach Kujawsko-Pomorskiego ukarano mandatami za niezapięte pasy i nieprawidłowe przewożenie dzieci 20 tysięcy 419 osób. Do 15 lutego tego roku kary spotkały już 2 tysiące 877 osób.
Za niezapięcie pasów kierowcy grozi 100-złotowy mandat i 2 punkty karne. Jeśli pasa nie zapiął pasażer, mandat należy się jemu (100 zł) i dodatkowo kierowcy (100 zł plus 4 punkty).

Przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym kosztuje kierowcę 150 zł i 6 punktów karnych. Takie same sankcje grożą za przewożenie w foteliku, ale ustawionym na przednim siedzeniu auta wyposażonego w poduszkę powietrzną tyłem do kierunku jazdy.

Kary uniknie ten, kto ma zwolnienie lekarskie od obowiązku zapinania pasów, a także: kobiety w widocznej ciąży, taksówkarz przewożący pasażera, instruktor nauki jazdy i egzaminator, załoga karetki pogotowia, policjant i przedstawiciele wszystkich innych państwowych służb mundurowych.

W tym roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci. Dopuszczalne będzie wożenie bez fotelika dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu (teraz musi mieć co najmniej 150 cm), ale na tylnym siedzeniu i zapiętego pasami bezpieczeństwa. Foteliki będą musiały być instalowane w pojazdach wyposażonych w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa lub system mocowania Isofix.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska