Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Polacy na pączki w jeden dzień wydadzą blisko 190 mln zł. To równowartość niemal 391 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w kraju

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zakładając, że statystyka nie kłamie, to zostawimy u cukierników bardzo pokaźną sumę pieniędzy. Chodzi o blisko 190 mln złotych w trakcie jednego dnia.
Zakładając, że statystyka nie kłamie, to zostawimy u cukierników bardzo pokaźną sumę pieniędzy. Chodzi o blisko 190 mln złotych w trakcie jednego dnia. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Ponad 5 złotych – tyle powinien obecnie kosztować dobrej jakości pączek – wynika z szacunków HREIT. To o 8 proc. więcej niż przed rokiem i o ponad połowę więcej niż na początku dekady. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel ponad 190 milionów złotych. – Dostępne dziś informacje wciąż pozwalają szacować, że w trakcie tłustego czwartku zjemy tyle pączków, ile wartych jest 391 mieszkań – wskazuje Bartosz Turek, HRE Investment Trust.

Spis treści

Ceny pączków rosną, choć wolniej niż przed rokiem

Wieść gminna niesie, że jeśli w tłusty czwartek nie zjemy pączka, to stawiamy na szali naszą pomyślność. W tym dniu statystyczny Polak spożywa 2-3 pączki. Jeśli te szacunki są prawdziwe, zjemy nawet ponad 100 milionów sztuk tego popularnego przysmaku. Zakładając, że statystyka nie kłamie, to zostawimy u cukierników bardzo pokaźną sumę pieniędzy. Ile dokładnie? Sprawa wcale nie jest taka oczywista. – Zarówno ceny, jak i jakość sprzedawanych w Polsce pączków, bywają bowiem różne – wskazuje w swojej „abstrakcyjnej i zabawnej" analizie Bartosz Turek, HRE Investment Trust.

Jak podaje, w hipermarketach i dyskontach spożywczych znajdziemy nawet pączki z ceną w okolicach złotówki za sztukę. Na drugim biegunie znajdziemy za to propozycje sprzedawane przez celebrytów lub te, które oferują nam firmy działające pod uznanymi szyldami.

– W takich przypadkach cena potrafi rosnąć do abstrakcyjnych poziomów kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych za sztukę – zaznacza ekspert.

Polacy zjedzą w jeden dzień pączki o wartości 190 milionów złotych

Zatem ile może kosztować wysokiej jakości pączek? – Jeśli chcielibyśmy zjeść produkt wykonany według tradycyjnej receptury - smażony na smalcu i wypełniony różaną konfiturą, to musimy przygotować się na wydatek rzędu trochę ponad 5 złotych za sztukę – wynika z szacunków HREIT. Daje nam to 8 proc. więcej niż rok temu.

W tłusty czwartek zjemy pączki o wartości 391 dwupokojowych mieszkań w kraju.
Dostępne dziś informacje wciąż pozwalają szacować, że w trakcie tłustego czwartku zjemy tyle pączków, ile wartych jest 391 mieszkań. HREIT

W wycenie uwzględniono nie tylko ceny półproduktów ale też koszty robocizny, energii i marżę, z której cukiernik oprócz zysku musi opłacić lokal, utrzymać sprzęt itp. – Załóżmy więc, że statystyczny Polak porzuci 2-3 jakiekolwiek pączki, a zadowoli się jednym, ale takim zrobionym z sercem – z wysokiej jakości składników na bazie tradycyjnej receptury. To oznaczałoby, że w trakcie tłustego czwartku wydamy na pączki ponad 190 mln złotych – wylicza Turek.

– Mówimy tu o równowartości 391 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w naszym kraju – wskazuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy na pączki w jeden dzień wydadzą blisko 190 mln zł. To równowartość niemal 391 dwupokojowych mieszkań w największych miastach w kraju - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska