Taki model pomocy seniorowi ma pomagać w świadczeniu usług socjalnych i zdrowotnych najbliżej jego miejsca zamieszkania i w jak najkrótszym czasie.
- Dla przykładu - jeżeli osoba starsza wychodzi ze szpitala po zabiegu, często nie wie co ze sobą zrobić. Chcemy jej pomoc, aby wiedziała gdzie ma się zgłosić w zakresie podstawowej opieki medycznej, gdzie może uzyskać świadczenia specjalistyczne. Postaramy się także znaleźć osobę, która będzie się seniorem opiekować i wspierać w obowiązkach życia codziennego - mówi Anna Król-Jankowska z Banku Światowego, który projekt ten współtworzyć będzie z Komisją Europejską i lokalnym samorządem.
Przedstawiciele wspomnianych instytucji na temat projektu dyskutowali wczoraj w Grudziądzu.
- Wprowadzenie tego typu rozwiązań nie będzie możliwe bez bliskiej współpracy wielu jednostek i osób. Połączenie, do tej pory rozproszonych działań będzie wymagało od wszystkich ogromnego wysiłku, ale jesteśmy przekonani, że warto go podejmować. Jesteśmy otwarci na rozwiązania wypracowane już w innych krajach, będziemy wsłuchiwać się w rady udzielane nam przez przedstawicieli Komisji Europejskiej i Banku Światowego. Ich pomoc i wsparcie jest bezcenne - tłumaczy Beata Przybylska, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
Projekt obecnie jest w fazie planowania.
WIDEO. GRUDZIĄDZ MA SEKRETARZA RATUSZA, BYŁEGO SZEFA OŚWIATY