Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja apeluje: Gry komputerowe uzależniają!

(d-ka)
Jeden z najbardziej popularnych prezentów, gry komputerowe, uzależnia - alarmuje kujawsko-pomorska policja

Gry często przerażają ogromem przemocy i wyrafinowanego okrucieństwa. - Zanim kupisz grę komputerową obejrzyj dokładnie opakowanie, zapoznaj się z treścią gry, a w razie wątpliwości zapytaj sprzedawcę czy nie zawiera brutalnych treści i jest odpowiednia do wieku twojego dziecka - podkreślają mundurowi.

Gry komputerowe są atrakcyjną rozrywką. Rzadko nudzą, a często wciągają i angażują gracza. Są tak zaprogramowane by gracz czuł, że ciągle idzie na przód, po porażce próbuje jeszcze raz. Dlatego łatwo o uzależnienie.

Uzależnienie od gier komputerowych można porównać do "elektronicznego LSD" . Podobnie do narkotyków, zaprzestanie uzależniającej aktywności objawia się rozdrażnieniem lub depresją, prowadzi do niekontrolowanej agresji.

Osoby uzależnione od gier komputerowych często mają wahania nastrojów, charakteryzuje je apatia i obniżona aktywność lub agresywność i impulsywność. Uzależnieni każdą wolną chwilę spędzają przy grze komputerowej, rezygnują ze spotkań z przyjaciółmi, nauki. Mają trudności w kontaktach z rodziną i rówieśnikami, często wchodzą w konflikty.

Ponadto wiele gier skonstruowanych jest na bazie scenariuszy pełnych przemocy. W wirtualnym świecie dominuje prawo silniejszego; kumulują się agresywne zachowania: strzelaniny, bijatyki, niszczenie, zabijanie, okaleczenie ciała. Gracze wcielają się w terrorystów, złodziei i gangsterów, a przyjaźnie zawierają tylko w imię własnej korzyści.

Także psychologowie alarmują, że oddziaływanie gier jest silniejsze niż oglądanie przemocy w telewizji. Jest tak dlatego, że gracz aktywnie uczestniczy w grze komputerowej, sam dokonuje aktów przemocy poprzez bohatera, którym kieruje. Powtarzanie aktów agresji znieczula na przemoc, gracz kojarzy zachowania agresywne z nagrodą. Poprzez dobre zachowania nie można osiągnąć kolejnego etapu, to zło jest nagradzane.

Gry zawierające destrukcję i przemoc wypaczają system moralny. Szczególnie dzieci łatwo zatracają granicę pomiędzy rzeczywistością a fikcją. Grając w agresywne gry stają się bardziej agresywne wobec innych. Pamiętajmy o tym i kontrolujmy zarówno czas spędzany przez dzieci przy komputerze jak i rodzaj zabawy.

Chociaż w Polsce nie ma obowiązku oznaczania gier symbolami opisującymi ich treść, to większość krajów europejskich korzysta z systemu PEGI (Pan European Game Information). Dlatego przed zakupem gry obejrzyj uważnie pudełko. Oprócz zalecanego wieku mogą znaleźć się na nim obrazki symbolizujące następujące zagrożenia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska