Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja protestuje i nie pracuje. Mundurowi idą na L4, masowo oddają krew

Maciej Czerniak
W Brodnicy, Toruniu i Grudziądzu policjanci drogówki masowo poszli na zwolnienia chorobowe
W Brodnicy, Toruniu i Grudziądzu policjanci drogówki masowo poszli na zwolnienia chorobowe Dariusz Bloch
Policjanci położyli zwolnienia w czasie akcji „Znicz”. Najwięcej mundurowych poszło na L4 w Brodnicy, Toruniu i Grudziądzu. Teraz będą masowo oddawać krew. I nie będzie ich w pracy.

W trzech jednostkach w kujawsko-pomorskim garnizonie policji w czasie akcji zabezpieczania bezpieczeństwa powracających do domu ze Wszystkich Świętych ponad 50 proc. mundurowych nie było w pracy. Przedstawili zwolnienia lekarskie.

- Mimo absencji nie ma zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców - zapewnia komisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Ciągłość służby jest zapewniona. Przez całą dobę, na wszystkich trzech zmianach, policjanci pełnią służbę na drogach.

Policjanci z regionu masowo przedkładają zwolnienia L4 i nie przychodzą do pracy. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji, w piątek co piąty policjant drogówki przebywał na zwolnieniu lekarskim. To efekt ogólnopolskiego protestu policjantów. Mundurowi są przepracowani i domagają się podwyżek.Jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach regionu? Sprawdźcie na kolejnych slajdach >>>***Zobacz także wideo: Co wolno pracownikowi na L4?

Policjanci z regionu masowo chorują. Jak wygląda sytuacja w ...

Komisarz Słomski dodaje, że w razie potrzeby, jeżeli w danej komendzie nie ma wystarczającej liczby policjantów, którzy mogliby pełnić służbę, mundurowi będą przekierowywani z innych wydziałów.

Jak ustaliliśmy, taka potrzeba zaistniała.

Dotarliśmy do pisma skierowanego przez dowództwo w komendzie wojewódzkiej policji w Bydgoszczy do naczelników wydziałów w komendach miejskich i powiatowych. Polecenie służbowe datowane jest na 2 listopada. I znajduje się w nim stwierdzenie, że „mając na uwadze sytuację kadrową” w jednostkach policji w województwie związaną z „absencją chorobową” funkcjonariuszy, istnieje „ewentualna możliwość” wsparcia komend miejskich i powiatowych policjantami z innych wydziałów.

Oznacza to, że z powodu dużej liczby zwolnień lekarskich, jakie przedstawili policjanci w ostatnich dniach, dowództwo bierze pod uwagę możliwość przesunięć kadrowych. W razie potrzeby zatem do zabezpieczeniach porządku i bezpieczeństwa w akcji 3-4 listopada mogli zostać oddelegowani policjanci wydziałów prewencji, walki z korupcją, przestępczością gospodarczą i m.in. konwojowych. Ostatecznie jednak do zadań prewencyjnych oddelegowano tylko 15 funkcjonariuszy z wydziałów m.in. postępowań administracyjnych i komunikacji społecznej.

- Decyzja o przesunięciu policjantów do pracy w nieetatowym oddziale prewencji nie miała związku z zabezpieczeniem akcji „Znicz”, ale z przejazdami kibiców w związku z meczem Olimpii Grudziądz i Widzewa - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Co do samej akcji „Znicz” i policjantów wydziału ruchu drogowego, którzy mieli brać w niej udział, najwięcej mundurowych poszło na zwolnienia lekarskie w komendach w Brodnicy, Toruniu i Grudziądzu. Tam w ostatnich dniach pracowała zaledwie połowa funkcjonariuszy drogówki.

Dla porównania w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy na 110 etatów w drogówce zwolnień lekarskich było 15 (stan na piątek, 2 listopada). W całej komendzie miejskiej na L-4 poszło jednak około 100 policjantów.

- Z powodu przedstawionych zwolnień lekarskich we wszystkich jednostkach w całym województwie kujawsko-pomorskim brakowało około 22 proc. funkcjonariuszy WRD - wyjaśniał w piątek komisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Nie ma zagrożenia bezpieczeństwa, w razie konieczności komendant danej jednostki musi zapewnić obsługę każdej zmiany.

W policji nikt oficjalnie nie przyznaje, że masowe odejścia na chorobowe mają związek z protestem w policji, który trwa już od czerwca.

- Nikt nie może wywołać choroby na poczekaniu - zaznacza Piotr Kujawa, przewodniczący NSZZ Policjantów w Kujawsko-Pomorskiem.

Związkowiec zapowiada, że kujawsko-pomorscy policjanci wezmą udział 9-10 listopada w akcji „Poleje się krew”. - Jesteśmy w porozumieniu z wojewódzką stacją krwiodawstwa. Akcja będzie w Bydgoszczy, Włocławku, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu i w Brodnicy. Policjanci będą się tam zgłaszać, by oddawać krew - mówi Kujawa. - Osoby, które oddadzą krew, tego dnia będą miały wolne. To działanie jest wpisane w naszą akcję protestacyjną. Drugim jej etapem będzie wycofywanie z użytku w czasie służby prywatnego sprzętu - komputerów i komórek. Tu czekamy jeszcze na opinię prawną.

Ciekawiło was kiedyś ile zarabiają średnio policjanci?  Sprawdziliśmy to dla was w ramach naszego cyklu "Regionalna Lista Płac".1 listopada  Realizowany jest scenariusz, o którym pisaliśmy już miesiąc temu. Policjanci masowo idą na zwolnienia lekarskie. Zaczęło się w województwie łódzkim, ale L4 przedstawiają też funkcjonariusze z województwa śląskiego. - Policjanci są po prostu schorowani - podkreśla jeden ze związkowców.Zarobki podajemy w kwotach netto. Więcej na kolejnych zdjęciach >>>

Policjanci dostaną podwyżki, a ile teraz zarabiają? [stawki]

Protest w policji

Akcja protestacyjna w policji trwa już od czerwca. Mundurowi pobłażliwie traktowali kierowców zamiast mandatów udzielając im tylko pouczeń. W październiku wyszli na ulice i wzięli udział w manifestacji w Warszawie. Teraz przygotowują akcję wspomagającą krwiodawstwo pod hasłem „Poleje się krew”. W grudniu mają masowo wycofywać z użytku prywatne komputery i telefony, które używają w celach służbowych. W Dolnośląskiem, np. policjanci używają na służbie 384 prywatne laptopy, poza tym drukarki i inne urządzenia oraz oprogramowanie. Czego żądają? Związkowcy postulują: Przyznanie dodatkowych środków na wzrost uposażeń do kwoty 650 zł, odmrożenie waloryzacji wypłat, wprowadzenie pełnej odpłatności za nadgodziny, przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni.

Flesz - 12 listopad dniem wolnym od pracy. Kto pracuje?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska