Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja w szkołach i na drogach powiatu golubsko-dobrzyńskiego [zobacz zdjęcia]

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Małgorzata Lipińska rozmawiała z uczniami ZS2 w Golubiu-Dobrzyniu o prawach i obowiązkach, odpowiedzialności karnej nieletnich, bezpieczeństwie, uzależnieniach i szkodliwości społecznej
Małgorzata Lipińska rozmawiała z uczniami ZS2 w Golubiu-Dobrzyniu o prawach i obowiązkach, odpowiedzialności karnej nieletnich, bezpieczeństwie, uzależnieniach i szkodliwości społecznej ZS2
Policjanci z Golubia-Dobrzynia prowadzą szereg akcji profilaktycznych. Są wśród nich wzmożone kontrole drogowe, spotkania z uczniami, nauczycielami i rodzicami, ale także cenne rady.

W ramach akcji ,,Szkoła bez zagrożeń” w tym tygodniu policjantka z golubsko-dobrzyńskiej komendy spotkała się z pedagogami i rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu. Poruszono problem zażywanie substancji psychoaktywnych.

- Słuchacze mogli dowiedzieć się z jakimi niedozwolonymi substancjami mogą mieć do czynienia uczniowie oraz jak reagować w sytuacji podejrzenia, że młody człowiek zażywa substancje psychoaktywne. Była to okazja, aby porozmawiać o konsekwencjach prawnych, zdrowotnych i społecznych zażywania narkotyków – zaznacza rzecznik KPP asp. sztab. Małgorzata Lipińska. - Takie spotkania, podnoszące wiedzę na temat zagrożenia przestępczością narkotykową i kształtujące pozytywne postawy, są również okazją do wymiany doświadczeń oraz spostrzeżeń, dlatego będą kontynuowane.

Policjanci spotykają się także z młodzieżą. Małgorzata Lipińska rozmawiała z uczniami ZS2 w Golubiu-Dobrzyniu o prawach i obowiązkach, odpowiedzialności karnej nieletnich, bezpieczeństwie, uzależnieniach i szkodliwości społecznej.

- Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjantki. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią – informuje ZS2.

Policjanci dbają także o bezpieczeństwo na drogach. W ostatnich dniach zorganizowali na terenie powiatu dwudniowe działania ,,Prędkość". Zwracali także uwagę na wykonywanie manewrów wyprzedzania, przestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów, wyposażenie i posiadanie wymaganych dokumentów przez uczestników ruchu. Skontrolowano 112 pojazdów. Aż w 49 przypadkach ujawniono przekroczenie prędkości i zastosowano środki prawne.

- Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu golubsko-dobrzyńskiego i będą kontynuowane – dodaje asp. sztab. Małgorzata Lipińska.

Niestety niepokoją policyjne statystki co do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. Okazuje się, że najczęściej dochodzi do nich w rejonie przejść dla pieszych i na drogach oznaczonych jako „strefy zamieszkania”.

- Główne przyczyny zdarzeń drogowych w tych miejscach to parkowanie pojazdów przed skrzyżowaniem lub przejściem dla pieszych – zaznacza podinsp. Zbigniew Blonkowski. - W Golubiu-Dobrzyniu do najbardziej niebezpiecznych sytuacji dochodzi na całej długości ulicy Kościuszki, ul. Sienkiewicza – rejon przedszkola oraz przejście dla pieszych przed i za budynkiem Starostwa Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu przy ul. Plac Tysiąclecia.

Prawo o ruchu drogowym określa odległości, w jakich możemy się zatrzymać - przed przejściem dla pieszych oraz skrzyżowaniem jest to nie mniej niż 10 metrów. Parkując na chodniku należy pozostawić nie mniej niż 1,5 metra dla ruchu pieszego.

Strefy zamieszkania mamy w Golubiu-Dobrzyniu na ul. Rynek i przyległych, ul. Żeromskiego – drogi wewnątrz Spółdzielni Mieszkaniowej, ul. Nowa – od ul. Szkolnej do Kościuszki. W Kowalewie Pomorskim strefy są na ul. Szkolnej, Toruńskiej oraz częściowo Plac 700-lecia).

- W strefie zamieszkania obowiązują specjalne zasady korzystania z drogi, które chronią pieszego. Kierujący pojazdem zobowiązany jest po wjechaniu na teren strefy zamieszkania, do stosowania się do ograniczeń: pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, pieszy nie musi korzystać z chodnika, może poruszać się po całej szerokości drogi, dopuszczalna prędkość pojazdu wynosi 20 km/h, zabroniony jest postój pojazdu w innym miejscu aniżeli wyznaczone w celu, co oznacza, że pojazd w strefie zamieszkania można parkować tylko na wyznaczonych parkingach. Należy podkreślić, że  kierujący wyjeżdżając ze strefy zamieszkania (znak D – 41) włącza się do ruchu. Pamiętajmy, że każdy uczestnik ruchu ma swoje prawa, ale również obowiązki. Należy stosować się do przepisów i  kierować się zasadą ograniczonego zaufania – dodaje podinsp. Zbigniew Blonkowski.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska