Zwrócił również uwagę, że w zeszłym roku zrealizowano wiele projektów z profilaktyki, głównie z młodzieżą.
Coraz więcej jest też przestępczości w sieci. W zeszłym roku wraz z młodzieżą zrealizowano duży projekt o cyberprzestępczości i prawidłowym korzystaniu z numeru alarmowego 112, czego efektem jest nakręcony filmik, który jest zamieszczony w sieci i na wszystkich stronach gmin.
- Mieszkańcy są czujni, a my jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Chociażby ostatnie zdarzenia, kiedy m.in. w naszym powiecie działał oszust, który próbował wyłudzić „na wnuczka“, a potem „na policjanta“ - mówił Szulczyk. - Oszust dzwonił przez trzy doby do mieszkańców, a oni z kolei przekazywali sygnały do policji. W efekcie żadna z osób nie dała się oszukać. Sprawdzaliśmy wszystkie sygnały, ale cieszy nas, że starsze osoby są czujne i już nie dają się tak łatwo nabrać. Myślę, że jest to praca wspólna, wszystkich. Wiele się mówi i pisze w mediach i starsze osoby są bardziej wyczulone na to. Ostrzeżeń nigdy dość.
Jest wiele zdarzeń na drogach, są kontrole, ale statystyki mówią, że na to, co dzieje się na drogach, policja ma wpływ tylko w 15 procentach.
Najlepsze szlaki rowerowe w naszym regionie [zdjęcia]
Radna Anna Ziegler spytała, czy faktycznie projekty, które są realizowane, trafiają do młodych ludzi, a ponieważ na sesji byli uczniowie z ZSLiA, więc od razu potwierdzono, że jest to dobry pomysł i niektórzy pierwszy raz spotkali się z problemem.
Niestety, w powiecie policja ma do czynienia z narkotykami i dopalaczami, tu słupki poszły w górę, ale to świadczy o tym, że więcej jest ujawnianych przestępstw tego typu.
Szulczyk zapewnił, że jest ustalony plan na ten rok i będzie prowadzona profilaktyka w różnych dziedzinach. Zarówno z dziećmi, jak też z młodzieżą i seniorami.