Medale m. podkomisarza Policji Andrzeja Struja odebrali sierż. Sławomir Grzankowski i sierż. Paweł Spychał z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi.
Jak przebiegała akcja ewakuacyjna z ul. Cegielnianej z udziałem policjantów
W nocy z 25 na 26 stycznia 2022 r. policjanci pełnili służbę. Około godziny 2 nad ranem, patrolując ulicę Cegielnianą w Tucholi, ujawnili, że z komina budynku wielorodzinnego w nietypowy sposób wydobywa się biały dym o specyficznym zapachu.
Policjanci podjęli decyzję o sprawdzeniu tego. Udali się do mieszkania nr 4, z którego wyczuwalna była woń spalenizny oraz widoczne zadymienie. W lokalu tym znajdowały się dwie osoby dorosłe - kobieta w wieku 40 lat i mężczyzna w wieku 44 lat. Z uwagi na zagrożenie ich życia i zdrowia policjanci podjęli decyzję o natychmiastowej ewakuacji całego budynku oraz wezwali straż. Przed przybyciem na miejsce Straży Pożarnej policjanci ustalili, że w budynku znajdują się cztery mieszkania.
Nie czekając, przystąpili do ewakuacji mieszkańców. Z mieszkania nr 1, po wybudzeniu ze snu ewakuowali 75-letnią kobietę. Z mieszkania nr 3 wyprowadzili 60-letniego mężczyznę. W każdym z tych mieszkań była wyczuwalna woń spalenizny oraz było widoczne zadymienie.
Funkcjonariusze po sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń oraz rozpytaniu ewakuowanych mieszkańców skupili się na mieszkaniu nr 2, gdzie mimo wielokrotnego pukania i nawoływania, nikt nie otwierał drzwi. Istniało podejrzenie, że w mieszkaniu może przebywać lokator. Jeden z mieszańców przekazał policjantom nr telefonu do zarządcy budynku, który dysponował zapasowymi kluczami. Policjanci nawiązali z nim kontakt i polecili, by jak najszybciej zjawił się na miejscu. Z uwagi na zagrożenie życia policjanci podjęli decyzję o siłowym wejściu do mieszkania nr 2, jednakże odstąpili, ponieważ w na miejsce przybył zastęp Państwowej Straży Pożarnej. Policjanci przekazali strażakom wszystkie ustalenia, wspólnie ze strażakami weszli do mieszkania, w którym również widoczne było zadymienie. 29-letni mężczyzna był zaskoczony wizytą strażaków i policjantów, jak również twierdził, że nic nie słyszał. Mężczyznę ewakuowano z budynku. Po przeprowadzonej ewakuacji strażacy dokonali sprawdzenia przyczyny zadymienia i stwierdzili nieszczelność i niedrożność oraz pęknięcie przewodu kominowego. Dokonali pomiaru stężenia tlenku węgla w mieszkaniu nr 2, który wyniósł 90 PPM, gdzie ocenili, że stan zagrożenia dla życia to stężenie 100 PPM.
- sierż. Sławomir Grzankowski
Policjant pracuje w Policji 2019 roku. Początkowo pracował w Świeciu. Od marca 2020 r. służby w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym w Tucholi. - sierż. Paweł Spychał - referent Komendy Powiatowej Policji w Tucholi.
Policjant służy w Policji od 2018 roku. Od początku pracuje w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym KPP w Tucholi.
- Niemal każdy z was uratował ludzkie życie. Jako minister spraw wewnętrznych i administracji jestem dumny, że mamy tak wspaniałych i wybitnych funkcjonariuszy Policji - podkreślił podczas uroczystości szef MSWiA Mariusz Kamiński.
"Jestem pełen podziwu i wielkiego uznania dla waszej odwagi, dla waszej ofiarności, zimnej krwi, profesjonalizmu i tych niezwykłych skutków w postaci wielu istnień ludzkich, które uratowaliście" - dodał Kamiński.
Minister podziękował odznaczonym za ich heroiczną postawę i poświęcenie.
