- Inicjatywy przez nas podjęte zawsze są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Przed podjęciem działań przeprowadzamy ankiety, które informują nas o odczuciach mieszkańców. Z badań dowiadujemy się, co należy poprawić w naszej pracy oraz gdzie i kiedy powinny pojawić się wzmożone patrole - mówi podkom. Krzysztof Lewandowski.
Działania prewencyjne mają na celu przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo społeczeństwu oraz należyty ład i porządek publiczny. Wszelkie przedsięwzięcia zapobiegawcze realizowane są w ramach programów prewencji kryminalnej.
"Bezpieczny Powiat" to program opracowany w sekcji prewencji Komendy Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu. Realizowany jest on od miesiąca. Główne założenie programu to: poprawa poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, ograniczenie liczby zdarzeń (zarówno przestępstw jak też wykroczeń) oraz szeroka działalność na rzecz lokalnego społeczeństwa, która ma spowodować wzrost społecznego zaufania do policji. Istotnym elementem jest również włączenie instytucji i organizacji oraz samych mieszkańców w działania na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa. W ramach tego programu policjanci zajmują się też udzielaniem porad dotyczących ochrony życia, zdrowia oraz mienia. Najkrócej rzecz ujmując policjanci radzą co zrobić, by nie stać się ofiarą przestępstwa.
Sekcja Prewencji golubskiej Komendy Powiatowej Policji opracowała też program pn. "Szkoła bez zagrożeń". Program ten jest realizowany od początku 2004 roku. Skierowany jest do uczniów szkół z powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Bierze w nim udział około 5000 osób.
- Z rozmów z pracownikami szkół, uczniami i rodzicami wynika, że policjant w szkole pojawiać się powinien, bo to znacznie pomaga w tworzeniu "bezpiecznych szkół". Nasz program ma na celu przede wszystkim ograniczyć liczbę zdarzeń na terenie placówek oświatowych, zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży na terenie szkoły, jak również w drodze do niej. Prowadzimy szeroko pojętą działalność profilaktyczną i informacyjną, działania z zakresu i przeciwdziałania uzależnieniom - mówi podkom. Lewandowski.
Golubscy policjanci realizują też program pn. "Mój dzielnicowy", opracowany przez Komendę Główną Policji Zakłada on zapoznanie mieszkańców powiatu z dzielnicowymi odpowiedzialnymi za dany rejon oraz kreowanie roli dzielnicowego jako gospodarza konkretnego terenu. "Pomorska" również przyłącza się do akcji. Już wkrótce na łamach gazety będziemy prezentować sylwetki dzielnicowych.
Policjanci w pogotowiu
(kk)
Komenda Powiatowa Policji w Golubiu-Dobrzyniu już od wielu lat znajduje się w czołówce najlepiej działających jednostek w województwie. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu golubsko-dobrzyńskiego policjanci realizują wiele działań z zakresu prewencji kryminalnej.