Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Chełmna ubrali mieszkańców i na drodze są bezpieczniejsi

Monika Smól
Monika Smól
Nie tylko pieszym użytkownikom dróg, ale również rowerzystom, policjanci wręczali kamizelki odblaskowe. Od razu też pomagali im je zakładać
Nie tylko pieszym użytkownikom dróg, ale również rowerzystom, policjanci wręczali kamizelki odblaskowe. Od razu też pomagali im je zakładać
- Chełmińscy policjanci świecili przykładem - mówi mł. asp. Anita Zielińska, p.o. oficera prasowego KPP w Chełmnie. - Chodzi o udział w akcji prewencyjnej na drogach naszego powiatu.

Mundurowi z chełmińskiej komendy przez trzy dni prowadziła działania prewencyjne na drogach pod nazwą „Świeć przykładem”.
Przekonywali, że najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi.

Niewidoczni dla kierowców

- Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają ich widoczność, dlatego też policjanci - zarówno w codziennej służbie, jak i podczas działań profilaktyczno - edukacyjnych - przypominali i przypominają o obowiązku tak zwanego świecenia na drodze - podkreśla Anita Zielińska. - Chodzi o posiadanie elementów odblaskowych.

Oczywiście, im ma się ich więcej - na ubraniu, torbach, plecakach, tym jest się bardziej widocznym dla zmotoryzowanych użytkowników dróg.

- Włączając się do akcji przez trzy dni prowadziliśmy wzmożone działania - podkreśla Anita Zielińska. - Funkcjonariusze podczas pełnionej służby rozmawiali z pieszymi uczestnikami ruchu drogowego o tym, jak ważne jest, aby byli widoczni poruszając się drogami. Zwracali im również uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych, ale również te popełniane przez kierujących - wobec pieszych. Zgodnie z przepisami ustawy „Prawo o ruchu drogowym” piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu - poza obszarem zabudowanym - są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone.

- Dodatkowo, kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi - w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców - wskazuje p.o. oficer prasowy KPP w Chełm-nie. - Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym.

Odblaski uratowałyby życie? To możliwe

Przypomnijmy, w naszym powiecie w marcu ubiegłego roku, na drodze w Brzozowie zginął 26-letni mężczyzna. Ukrainiec, który z trzema innymi mężczyznami wracał drogą powiatową nr 1624 ze spotkania z kolegami. Niestety, nie miał na sobie kamizelki odblaskowej. Był wieczór. Kierujący oplem astrą 21-latek, podczas wyprzedzania uderzył w tę grupę, idącą z naprzeciwka. 26-latek zginął na miejscu, jeden z jego towarzyszy - który miał 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu - z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Żaden z nich nie zadbał o to, aby być widocznym na drodze. Stąd też apele, aby nawet w tych miejscach, gdzie nie ma obowiązku noszenia odblasków po zmroku - kamizelek lub elementów, z których często korzystają na przykład rowerzyści - dla własnego bezpieczeństwa je zakładać. Nawet w terenie zabudowanym.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [22.02.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska