W galerii prezentujemy sylwetki kobiet pracujących w KPP w Golubiu-Dobrzyniu.
Kobiety w służbach policyjnych
Płeć damska w policji wciąż stanowi niewielki procent. Większość mundurowych to mężczyźni, a trzeba zauważyć, że kobiety są ważnymi członkami służb, przynosząc ze sobą różnorodność umiejętności i perspektyw. Ich działalność umożliwia skuteczną reakcję na różnorodne sytuacje. Kobiety pełnią kluczowe role w dziedzinach takich jak dochodzenia kryminalne, negocjacje, czy praca z nieletnimi. Różnorodność płciowa w policji jest niesłychanie ważna i istotna. Tym bardziej cieszy fakt, że na służbę decyduje się coraz więcej kobiet.
W Komendzie Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu jest obecnie 10 pracujących policjantek-kobiet, co stanowi 12% mundurowych.
Kobieta-policjantka w kadrze kierowniczej
Od niemal dwóch lat pierwszym zastępcą komendanta powiatowego policji w Golubiu-Dobrzyniu jest doświadczona policjantka - mł. insp. Wioletta Dąbrowska. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Służbę w policji pełni od 1991 roku. Otrzymała Brązową Odznakę „Zasłużony Policjant”.
Również zastępcą naczelnika Wydziału Kryminalnego jest kobieta. To asp. sztab. Anna Kozerska.
Jedna dzielnicowa w Golubiu-Dobrzyniu budziła zdziwienie mieszkańców
Dzielnicowi w wielu sprawach są na pierwszej linii reagowania i niesienia pomocy. Ich profesjonalne podejście i wysokie zaangażowanie w wykonywaną pracę przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania jednostki policji, do której należą. W gronie 9 dzielnicowych w Golubiu-Dobrzyniu znalazła się tylko jedna kobieta. Gdy obejmowała dzielnicę była pierwszą panią na tym stanowisku, co budziło wśród mieszkańców zdziwienie.
Jakie inne stanowiska mają policjantki z Golubia-Dobrzynia?
St. sierż. Marzena Wróblewska zajmuje samodzielne stanowisko ds. prasowo-informacyjnych. Jako oficer prasowa służy nieocenioną pomocą mediom, m. in. udziela informacji, odpowiada na pytania (często trudne), udostępnia dane i zdjęcia, redaguje notatki.
W Zespole Dochodzeniowo-Śledczym oraz Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego (Ogniowo Patrolowo-Interwencyjne) w Golubiu-Dobrzyniu mamy po 1 policjantce. Policjantki możemy też spotkać podczas kontroli drogowej. Dwie panie mundurowe pracują w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego (Zespół Ruchu Drogowego).
W Zespole ds. Wykroczeń i Organizacji Służby pracuje jedna kobieta - kom. Jolanta-Zapaśnik Wysocka.
Również kobieta jest asystentem ds. Nieletnich, Profilaktyki Społecznej i Patologii. To asp. sztab. Katarzyna Wilangowska, która funkcję swoją pełni od 1 lutego 2024 roku. Wcześniej wiele lat była dzielnicową. Pani aspirant sztab. ma wykształcenie wyższe pedagogiczne. Do policji wstąpiła 24 marca 2004 roku. Przez 2 lata pełniła służbę w ogniwie patrolowo-interwencyjnym w Komendzie Miejskiej Policji w Brodnicy. Od 2006 roku pełniła obowiązki jako dzielnicowa rejonu miejskiego w KPP Golub-Dobrzyń. Funkcjonariuszka zaznacza, że w KPP nie spotkała się z dyskryminacją lub brakiem szacunku ze względu na płeć. Zawsze była szanowana przez kolegów, mogła liczyć na ich pomoc i nigdy z powodu płci nie odczuła ich wyższości wobec siebie. Gdy obejmowała dzielnicę była pierwszą kobietą na tym stanowisku, co budziło zdziwienie mieszkańców. Dziś społeczeństwo zaakceptowało fakt, że zawód policjant nie jest tylko zawodem zarezerwowanym dla mężczyzn. Poza służbą policjantka kocha góry i muzykę. Jest mamą córki Roksany. Aspirant sztabowy Katarzyna Wilangowska zachęca wszystkie kobiety do wstąpienia w szeregi policyjne.
- Kobiety w Policji są niezastąpione, m. in. w kontaktach z ofiarami gwałtów, czy z osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie – zaznacza oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Golubiu-Dobrzyniu st. sierż. Marzena Wróblewska.
Czytaj w serwisie:
