https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polisa od innego zawału

Ewa Abramczyk-Boguszewska [email protected]
fot. Archiwum
Przeszedłem zawał serca, tymczasem firma ubezpieczeniowa nie chce wypłacić mi odszkodowania.

Twierdzi, że pieniądze mi się nie należą, bo ubezpieczyła mnie na wypadek... innego zawału - opowiada pan Andrzej z Bydgoszczy.

Pan Andrzej (dane do wiadomości redakcji) w lutym tego roku przeszedł zawał serca. Ponieważ był ubezpieczony w PZU Życie SA, wystąpił do firmy o wypłatę odszkodowania z tytułu ciężkiego zachorowania oraz trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Pieniędzy nie będzie
- Byłem przekonany, że bez problemu otrzymam pieniądze od ubezpieczyciela, tymczasem stało się inaczej - opowiada.

Z kolejnych pism, jakie otrzymywał z PZU Życie, pan Andrzej dowiadywał się, że firma nie wypłaci mu odszkodowania ani z tytułu ciężkiej choroby, ani też trwałego uszczerbku na zdrowiu.

PZU Życie stwierdziło krótko: "zawał serca oznacza martwicę części mięśnia sercowego, spowodowaną nagłym zmniejszeniem dopływu krwi do tej części mięśnia sercowego. Rozpoznanie musi był potwierdzone łącznie: a) wystąpieniem znamiennego wzrostu poziomu troponiny, b) pojawieniem się patologicznego załamka Q w EKG (nieobecnego przed zdarzeniem), c) pojawieniem się nieistniejących wcześniej globalnych lub regionalnych zaburzeń kurczliwości mięśnia sercowego w badaniach obrazowych". Zdaniem ubezpieczyciela nasz Czytelnik nie spełnił tych warunków, ponieważ nie badanie EKG nie wykazało "patologicznego załamka Q". W związku z tym PZU Życie odmówiło wypłaty pieniędzy.
Pan Andrzej nie wierzył własnym oczom. - W końcu w karcie, którą otrzymałem w szpitalu, było napisane wyraźnie: zawał serca - mówi. - Mało tego, w jednym z pism PZU przyznaje, że byłem leczony z powodu zawału mięśnia sercowego, "jednakże w badaniu EKG serca brak jest patologicznego załamka Q". Przecież to jakiś absurd!

Firma odmawiając mi wypłaty odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu uznała też najwyraźniej, że zawał, który przeszedłem, nie odbił się na moim zdrowiu. Nieważne, że muszę przyjmować leki. Według PZU jestem zdrów jak ryba.

Interweniuje rzecznik ubezpieczonych
Wystąpiliśmy do PZU Życie SA z prośbą o zajęcie się sprawą pana Andrzeja. Ponieważ firma nie udziela mediom informacji dotyczących klientów, odpowiedź przekazała bezpośrednio naszemu Czytelnikowi. Niestety, PZU Życie zdania nie zmieniło.

Zwróciliśmy się następnie do rzecznika praw ubezpieczonych, który interweniował w PZU Życie w sprawie naszego Czytelnika. Ubezpieczyciel udzielił rzecznikowi wyjaśnień podobnych do tych, które otrzymał pan Andrzej. "Zdaniem Ubezpieczyciela, z przedstawionej (...) dokumentacji medycznej nie wynika wystąpienie patologicznego załamka Q, a w związku z tym przebyty zawał serca nie spełnia kryteriów znamionujących podstawę odpowiedzialności PZU Życie SA. (...) Ubezpieczyciel nie znajduje podstaw do uznania roszczenia i wypłaty odszkodowania".

Dwa zawały*
Kiedyś lekarze w oparciu o badanie EKG rozróżniali dwa typy zawałów: zawał serca pełnościenny i niepełnościenny. Obecnie te nazwy zastąpiły określenia: "zawał z załamkiem Q" (dawny pełnościenny) i zawał bez załamka Q (dawny niepełnościenny).

Zawały z załamkiem Q stanowią około 60-70 proc. wszystkich zawałów, bez załamka Q - około 30-40 proc. Przebieg kliniczny zawałów bez załamka Q jest na ogół lżejszy, jednak rokowania na przyszłość wcale nie są lepsze niż u pacjentów, którzy przeszli zawał z załamkiem Q. Śmiertelność po 3 latach jest w obu typach zawałów taka sama. Ponad połowa chorych, którzy przebyli zawał bez załamka Q, ma istotne zmiany w dwóch lub trzech tętnicach wieńcowych, dlatego zdaniem wielu lekarzy powinni oni jak najszybciej przejść koronarografię.

*Na postawie www.resmedica.pl

Lekcja dla innych
- Nie rozumiem, jak mogło dojść do tak absurdalnej sytuacji - mówi pan Andrzej. - Dla firmy ważne są tylko jej wewnętrzne ustalenia, a nie opinie lekarzy. Może moja historia będzie wskazówką dla innych Czytelników, aby dokładnie sprawdzali, jakie obwarowania znajdują się w umowach ubezpieczeniowych, zanim je podpiszą.

Imię Czytelnika zostało zmienione.

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
renata
witam , ale tam w tej stronie niema % p.z.u zycie ja chce w przyblizeniu ile dostane % trwalego uszczerbku ,za zawal ,stemia, 3 stenty , bylo nagle zatrzymanie akcji serca, bylem reanimowany ,jest zalamek ku,, zabuzenia kurczliwosci , typowanie do kolejnego zabiegu angio plastyki , tentnic, .pozdrawiam
r
renata
ile P>Z>U ZYCIE ,wyplaca % trwalego uszczerbku na zdrowiu w grupowym ubezpieczeniu typu p+, zawal z zalamkiem ku. z stentami i zabuzenia kurczliwosci
V
Viki
Ta druga definicja z załamkiem o była przedtem.Od 2007 r.ludzie nie dostawali odszkodowań za zawał bez załamka o i PZU zmieniło niedozwoloną definicję-ta druga jest nowa.Przeczytaj wyszukując "pzu żucie odszkodowania za zawał"to się dowiesz więcej.
j
jozef
Czy ubezpieczenie od zawału serca w PZU Zycie to atrapa?
R
Rafał
Tata zmarł w Niemczech 09.02.2010 na zawał. Miał ubezpieczenie grupowe typu P Plus. Nie mam żadnej karty choroby ze szpitala. Mam karte oględzin zwłok w której jest napisana przyczyna śmierci: ICD-Nr. I 21.1 co oznacza: ostry zawał serca pełnościenny ściany dolnej. PZU odmówiło wypłaty świadczenia z tytułu wystąpienia ciężkiej choroby. Proszę o porady.
n
nowy 2010
Na stronach Pzu znalazłem dwie moim zdaniem różne definicje zawału . Pierwsza w treści:

Ogólne warunki dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zawałem serca lub krwotokiem śródmózgowym:

zawał serca ? tylko taki zawał serca, który powoduje wzrost lub spadek podwyższonego stężenia biomarkerów sercowych, z zastrzeżeniem, że przynajmniej w jednym pomiarze to stężenie musi przekraczać górną granicę normy oraz obecność co najmniej dwóch z następujących wykładników niedokrwienia mięśnia sercowego:
a) objawy kliniczne niedokrwienia (m.in. ból w klatce piersiowej),
zmiany w zapisie elektrokardiograficznym (EKG) typowe dla nowo powstałego niedokrwienia,
c) nowe odcinkowe zaburzenia kurczliwości w badaniach obrazowych.

Druga w treści :
Ogólne warunki dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego
zawałem serca lub krwotokiem śródmózgowym
3) zawał serca ? martwica części mięśnia sercowego spowodowana nagłym zmniejszeniem dopływu krwi do tej
części mięśnia sercowego. Rozpoznanie musi być potwierdzone łącznie:
a) wystąpieniem znamiennego wzrostu poziomu troponiny,
pojawieniem się patologicznego załamka Q w EKG(nieobecnego przed zdarzeniem),
c) pojawieniem si? nieistniejących wcześniej globalnych lub regionalnych zaburze? kurczliwości mięśnia
sercowego w badaniach obrazowych.

Nie bardzo rozumie o co w tym wszystkim chodzi ale w pierwszej definicji załamek Q nie występuje ( no chyba że się ukrył pod specjalistyczna medyczną nazwą ).

Proszę znawców tematu o wyjaśnienie tych różnic ( tym bardziej , że pierwsza definicja datowana jest jakimiś zmianami z maja 2010 ) iskierka nadziei dla "bezzałamkowców" ;_) ?
n
nowy 2010
czy nadal obowiązuje ta definicja zawału czy może nastąpiły jakieś zmiany. Na marginesie może ktoś wie gdzie znależć tą definicję zawału określoną przez pzu
G
Gość
witam wczoraj byłam na komisji lekarskiej odmówiono mi odszkodowania za zawał brak załamka q
nie odpuszczę idę do sondu
P
Patologia PZU
W dniu 07.11.2009 o 12:40, mati napisał:

Witam jestem w podobnej sytuacji. Czy można prosić o uzasadniewyroku bo chciałbym się odwołać od decyzji pzu. [email protected] Z góry dziękuję.


Brawo!!!!
a
alfanian
Witam, dzisiaj byłem na komisji lekarskiej w związku z zawałem serca. Niestety p.doktor nie stwierdziła wszystkich warunków jako uszczerbek na zdrowiu, jak i sama nieoficjalnie stwierdziła że należy walczyć w sądzie. Mam pytanie- jak określić wartość sporu? Słyszałem że jest to najczęściej 10%. W moim przypadku byłoby to 4000 zł. Jeżeli ktoś wie, byłbym wdzięczny.
m
mati
W dniu 22.09.2009 o 04:33, yanulek napisał:

W dniu 17.09.2009r. Sąd Okręgowy oddalił apelację PZU i tym samym wyrok Sądu Rejonowego stał się prawomocny. W uzasadnieniu Sąd podał "w razie nie jasności lub wątpliwości w treści umowy należy je interpretować na korzyść ubezpieczającego. Byłoby bowiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, by wadliwa i niedbała redkcja tych ogólnych warunków przez ubezpieczyciela obciążała ubezpieczających".Ja wygrałem z PZU sprawę o odszkodowanie, a teraz czas na innych. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających tę stronę.



Witam jestem w podobnej sytuacji. Czy można prosić o uzasadniewyroku bo chciałbym się odwołać od decyzji pzu. [email protected] Z góry dziękuję.
y
yanulek
W dniu 17.09.2009r. Sąd Okręgowy oddalił apelację PZU i tym samym wyrok Sądu Rejonowego stał się prawomocny. W uzasadnieniu Sąd podał "w razie nie jasności lub wątpliwości w treści umowy należy je interpretować na korzyść ubezpieczającego. Byłoby bowiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, by wadliwa i niedbała redkcja tych ogólnych warunków przez ubezpieczyciela obciążała ubezpieczających".
Ja wygrałem z PZU sprawę o odszkodowanie, a teraz czas na innych. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających tę stronę.
y
yanulek
Informuję iż PZU niestety odwołało się od wyroku 1-wszej instancji i na dzień dzisiejszy tj. 13-08-2009r czekam na decyzję Sądu Okręgowego.
Ze wzgledu na dużą ilość e-maili które otrzymuję informuję, że warto się odwolywać do sądu od decyzji PZU i składac pozew aby nie dać się oszukiwać przez PZU. Od pozwu uiszcza sie opłatę sądową w zależności od wartości przedmiotu sporu tj. wartość przedmiotu sporu do 7 tys. to oplata wynosiła 250 zł, a powyżej 7 tys.zł. 300zł tak było w ubiegłym roku ale jak jest na obecną chwilę to nie wiem. Jeżeli kogoś nie stać na uiszczenie opłaty w momencie składania pozwu to wraz z pozwem może złozyć oświadczenie majątkowe i w uzasadnionych przypadkach sąd zwalnia z kosztów w całosci lub w części.
Również chciałbym poinformować, że nie jestem prawnikiem i udzielam rad jako osoba która przeszła przez proces sądowy z PZU.
y
yanulek
Ja również miałem w lutym 2008r zawał i to bez lokalizacji w EKG, oczywiście PZU odmówiło mi wypłaty świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanym zawałem serca oraz świadczenia z tytułu wystapienia ciężkiej choroby spowodowanej zawałem serca. Odwołałem się od decyzji PZU do Sądu Rejonowego Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy i wygrałem proces o świadczenie z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zawałem serca, dzisiaj tj.19.05.2009r było odczytanie wyroku (oczywiście wyrok musi się uprawomocnic w ciągu 21 dni),a postepowanie procesowe o świadczenie z tytułu ciężkiej choroby jest w toku innego postepowania. Ważnie w tym wszystkim jest to co napisał w swojej opinii we wnioskach biegły lekarz kardiolog cyt....stosowanie w obecnym stanie wiedzy wymogu obecności patologicznego załamka Q w zapisie EKG dla potwierdzenia rozpoznania zawału jest niezgodne z obowiązującymi standardami medycznymi...... Proponowanie umów dodatkowego grupowego ubezpieczenia przez PZU obwarowanych paragrafami nie znajdujacymi uzasadnienia w aktualnej wiedzy medycznej - jest ewidentnym działaniem na szkodę klienta i podważa wiarygodność firmy. Tak więc nie ma sie co obawiać, że jesli sie odwołasz od decyzji PZU za zawał to przegrasz z tak "wielka firmą". Jesli nie wiesz jak sie odwołać do Sądu chetnie pomogę. [email protected]
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska