Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polonezem na bal

Magdalena Bobkowska
Marek Chełminiak
Nadszedł czas studniówek. Tegoroczni maturzyści ze wszystkich szkół w regionie rzucili się w wir balów. Dziś na takich imprezach najważniejsze są tańce. Młodzież nie przygotowuje już programów artystycznych. Czyżby ta, znana od lat tradycja, upadała?

     Maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku studniówkę mają już za sobą. Zabawa na 500 osób odbyła się w sobotę, 10 stycznia, w nowoczesnej sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 12 we Włocławku. - Miesiąc wcześniej młodzież ćwiczyła poloneza - opowiada Stefan Siedlecki, wicedyrektor liceum. - Nie mogli się doczekać balu, emocje narastały z dnia na dzień. Impreza bardzo im się podobała, mówili, że było fajnie. Wrażenie zrobiła na nich chociażby sama atmosfera. Młodzi ludzie nie mają dziś wielkich wymagań, najważniejsze, że mogli sobie potańczyć, coś zjeść. Występów nikt nie przygotowywał, zabrakło chętnych. - Gdyby bawili się tylko w swoim gronie, pewnie byłoby inaczej, ale każdy był przecież z osobą towarzyszącą - mówi wicedyrektor II LO we Włocławku.
     Pokaz tańca i tort
     
Na imprezie odbył się za to pokaz tańca nowoczesnego, w wykonaniu jednej z uzdolnionych czwartoklasistek. O północy zgasły światła i wniesiono wielki tort, ozdobiony sztucznymi ogniami. Składano życzenia i dedykacje wychowawcom i klasom.
     Po balu jest już także I LO z Grudziądza. Licealiści bawili się w miniony piątek, impreza trwała do białego rana. Do tańczenia poloneza balowiczów przygotowywali wuefiści. - Naszą tradycją jest, że każdy rocznik wykazuje się jeszcze w jakimś innym tańcu. W tym roku dziewczyny tańczyły polkę - mówi Wioleta Wichrowska, wicedyrektor I LO w Grudziądzu. Tu także obyło się bez specjalnego programu artystycznego.
     Bal przed nimi
     
Na studniówkę czekają z niecierpliwością uczniowie ostatnich klas toruńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Odbędzie się ona 6 lutego, w auli UMK. Razem bawić się będzie 201 maturzystów. - Młodzież nie przygotowuje żadnych występów - mówi Iwona Szurmiej, sekretarz liceum. - To ma być dla nich zabawa. Maturzyści już uczyli się kroków poloneza, na sali gimnastycznej.
     Także 6 lutego, w Biurze Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy, będą imprezować przyszli absolwenci V LO w Bydgoszczy. - Zaczniemy polonezem - opowiada Leszek Siekierski, dyrektor V LO. - Młodzież już ćwiczy wieczorami figury. Innych tańców nasi uczniowie nie muszą trenować, bo są doskonali, zarówno w tańcu klasycznym jak i młodzieżowym. Na naszej studniówce będzie muzyka różnych gatunków, nie tylko hip-hopowa. Pojawią się też na przykład walce, każdy znajdzie w repertuarze coś dla siebie. Także i tu, w "piątce", nie przygotowywano żadnego programu artystycznego.
     Szkolnym przygotowaniom do studniówek towarzyszy podniosły nastrój, gorączkowe szukanie kreacji, atmosfera oczekiwania, silne emocje oraz nauka kroków poloneza - jedynego symbolu, który mówi, że to bal inny niż wszystkie... Może to jednak wystarczy? Młodzież uważa, że tak. Po polonezie czas oswoić się z wesoło udekorowaną salą, jeść ciepłe posiłki i zimne zakąskia przede wszystkim tańczyć do białego rana przy muzyce na żywo bądź mechanicznej. To cechy wspólne większości studniówek. Młodzież chce się bawić i na chwilę choć zapomnieć o ciągłym "zakuwaniu". I dobrze. Za sto dni nie będzie już takiego luzu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska