Od sierpnia ubiegłego roku jestem na rencie rolniczej. Od 1993 roku opłacałam składki rolnicze, ponieważ wyszłam za mąż za rolnika. Gospodarstwo nie jest jeszcze przepisane na męża. Czy KRUS zatem miał prawo wypłacać mi tylko połowę renty? - ROZALIA z Dragacza.
Świadczenia rolnicze składają się z dwóch części:
części składkowej
części uzupełniającej.
Pierwsza z nich wypłacana jest zawsze, wypłata drugiej zależy natomiast od tego, czy emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.
Zgodnie z art.28 ust.4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznych rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz.25 ze zm.) uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) gospodarstwa rolnego i nie prowadzi działu specjalnego. Z uwagi na to, że mąż pani jest współwłaścicielem nieruchomości rolnej KRUS prawidłowo zawiesił wypłatę części uzupełniającej.
Wypłata ulega zawieszeniu w połowie, jeżeli:
emeryt lub rencista prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem, który nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie spełnia warunków do uzyskania emerytury rolniczej lub renty rolniczej, lub
działalność rolniczą prowadzi wyłącznie współmałżonek emeryta i rencisty i istnieją szczególne przeszkody w zaprzestaniu prowadzenia tej działalności, albo
emeryt lub rencista prowadzi działalność rolniczą, mając na utrzymaniu niepełnoletniego zstępnego lub wychowanka, który ukończył szkołę podstawową lub 15 lat.
Istnienie jednej z wymienionych okoliczności spowodowało częściową wypłatę części uzupełniającej.
ZAPAMIĘTAJ!
Jeżeli emeryt lub rencista po przyznaniu świadczenia nadal prowadzi działalność rolniczą, wypłata części uzupełniającej ulega zawieszeniu lub ograniczeniu w zależności od okoliczności.