Taki obraz polskiego przedstawiciela klasy "milionerów" wyłania się z pierwszego tak dogłębnego badania tej grupy społecznej zleconego przez Private Banking Banku Pekao SA, a wykonanego w Polsce przez instytut badawczy SMG/KRC.
Czytaj też: W setce najbogatszych Polaków jest czterech milionerów z Kujawsko-Pomorskiego. Poznaj ich! (zdjęcia)
Polscy milionerzy sa patriotami
Raport powstał na podstawie indywidualnych wywiadów z osobami, których majątek w postaci środków płynnych, przekracza wartość 1 miliona złotych.
- Zrobiliśmy to badanie, aby lepiej poznać naszych klientów i ich potrzeby. Takie raporty jak ten to znakomita inwestycja w przyszłość. Oprócz sportretowania grupy milionerów, raport przynosi wiele cennych odpowiedzi na pytania dotyczące samej bankowości prywatnej. Dzięki niemu wiemy m.in., że kluczowa jest osoba doradcy i absolutna dyskrecja w kontaktach z klientem podkreśla Michał Walęczak, dyrektor wykonawczy pionu Private Banking w Banku Pekao.
"Portret polskiego milionera 2010" dokładnie opisuje wartości i postawę społeczną najbogatszych Polaków. Wynika z niego, że są oni pracowici, odpowiedzialni, a także konserwatywni na poziomie wyznawanych wartości.
- Analizując postawę społeczną polskiego milionera należy podkreślić, że jest patriotą, choć jednocześnie ma krytyczny stosunek do polityków, ale pozytywnie ocenia przemiany ostatnich 20 lat. To, co się rzuca w oczy i czym odróżniamy się od milionerów z innych krajów, jest niska aktywność w zakresie tzw. kultury wysokiej i sportu podkreśla Marek Biskup z SMG/KRC.
Zobacz też: Krzysztof Grządziel, milioner z Włocławka, oprowadził nas po swoim pałacu (wideo)
Dzięki takim raportom zleconym możliwe jest porównanie polskich milionerów z ich odpowiednikami w trzech krajach tzw. "starej UE": Austrii, Niemczech i Włoszech. Publikacja czterech raportów zaplanowana jest na ten sam tydzień.
- Chcemy badać zmiany, jakie dokonują się w środowisku klientów private bankingu i reagować na nie, dostosowując do nich naszą ofertę wyjaśnia Andreas Wolfer, szef Private Banking w Unicredit.
Polscy milionerzy nie chwalą się swoim majątkiem
Największe różnice między polskimi milionerami, a ich zagranicznymi odpowiednikami dotyczą struktury samej grupy podczas gdy w pozostałych krajach badacze byli w stanie wyróżnić 4-6 rodzajów milionerów, w Polsce było to środowisko względnie jednolite. Dodatkowo, w naszym kraju tendencja do ukrywania statusu majątkowego jest wyraźnie silniejsza niż we wszystkich pozostałych państwach.
- W Polsce korzenie bogactwa nie sięgają daleko w przeszłość w pozostałych trzech krajach znacznie więcej jest bogactwa "wielopokoleniowego", a więc tamtejsi milionerzy dorastają w przepychu i luksusie, który staje się dla nich środowiskiem naturalnym. Dla polskich milionerów bogactwo i obnoszenie się z nim jest czymś ciągle nie do końca naturalnym, również z uwagi na negatywne nacechowanie w odbiorze społecznym źródeł majątku tłumaczy Michał Walęczak.
Czytaj też: Polscy milionerzy. Niektórzy zarobili w 2009 roku więcej niż 1 mln zł! Ilu jest takich w naszym regionie?
Polscy milionerzy są też wyraźnie młodsi w naszym kraju grupa osób między 40 a 50 rokiem życia stanowiła ok. 45 proc. badanych, a np. w Austrii i we Włoszech było to odpowiednio 15 i 25 proc. W tych krajach silniej reprezentowani byli starsi wiekiem milionerzy. Badacze zwracają także uwagę, że najbardziej zamożne części społeczeństwa w omawianych krajach różnią się znacząco, gdy przychodzi do porównania tego, jak milionerzy spędzają czas wolny.
Polscy milionerzy idą do teatru... sporadycznie
- Polscy milionerzy bardziej przypominają klasę średnią. Jeżeli kultura wysoka, to sporadyczne wyjście do teatru. Z badania wynika, że jest to efekt braku orientacji w świecie kultury i wzorców do naśladowania. W przypadku sportu różnice są też wyraźne, Polacy wolą go raczej oglądać niż uprawiać. Zupełnie inaczej jest np. w przypadku Austrii, gdzie zdecydowana większość uprawia czynnie sport, a w Polsce mniej niż jedna trzecia badanych mówi Marek Biskup.
