Jeżewo. Akcja "Polska dla wszystkich"
Polska dla wszystkich - to konkurs Ministerstwa Spraw Zagranicznych.Zespół Szkół w Jeżewie jest jedną z 52 placówek, które przystąpiły do ich propozycji. W środę w każdej z nich odbyła się impreza, poświęcona etnicznej różnorodności mieszkańców polskich ziem. Młodzież z Jeżewa skupiła się na Cyganach, Czeczenach i Żydach.
- Kiedyś w gminie Jeżewo mieszkało wielu Żydów, teraz nie ma żadnego - mówi Jolanta Piekarska, organizatorka imprezy. - Mieliśmy też sąsiadów Cyganów: państwa Laskowskich, którzy mieszkali w Skrzynkach. Dziś nie znamy żadnego, ale wiemy, że Romowie żyją blisko nas, chociażby w Świeciu.
Podobnie, jak Czeczeni, którzy osiedlili się w Grupie. - Poznaliśmy ich podczas realizacji programu Comenius, w ramach którego opracowaliśmy 10 przykazań tolerancji. Teraz odnowiliśmy naszą znajomość - wyjaśnia Piekarska.
Czeczeni sami zaprezentowali swoją kulturę w Jeżewie. Cyganów i Żydów zebrani mogli poznać dzięki licznym materiałom, zgromadzonym przez szkołę w jeżewskim domu kultury. Wybór był znakomity! - Pracowało nad tym piętnaście osób, stąd taki efekt - tłumaczy Piekarska.
Dzięki temu, że w organizację imprezy włączyły się lokalne gospodynie, goście mogli poznać smak cygańskich i żydowskich potraw. Zajadali się też smakołykami z Kaukazu, które przyrządziły Czeczenki.
Była wśród nich Załpa, matka trojga dzieci, w tym 11-letniego Islama Bersanukajera, który przez dwa lata przywiązał się do życia w Grupie i bardzo chciałby tam zostać. Niestety, wnioski jego rodziny o legalizację pobytu są stale odrzucane, dlatego podczas imprezy w Jeżewie odbyła się akcja zbierania podpisów pod petycją, która może wpłynąć na opinię urzędników. Decyzję w sprawie Islama i jego rodziny będą podejmować 2 listopada. Każdy, kto chce wesprzeć uchodźców podpisem, może to zrobić w Zespole Szkół w Jeżewie i ośrodku dla uchodźców w Grupie.
Obszerny artykuł o Islamie będzie w magazynowym wydaniu "Gazety Pomorskiej" już 26 października.