https://pomorska.pl
reklama

Polska Grupa Zbrojeniowa chce powiększyć portfolio dostawców i przekazać część produkcji

Materiał informacyjny Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Piotr Zawieja, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Piotr Zawieja, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sylwia Dąbrowa

Polski przemysł zbrojeniowy obecnie ma swoje pięć minut, wiele firm sektora cywilnego usiłowało nawiązać z nami współpracę. Polska Grupa Zbrojeniowa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zamierza przekazać wiedzę prywatnym przedsiębiorstwom sektora cywilnego, w jaki sposób mogą nawiązać współpracę z polską branżą zbrojeniową. Chcemy powiększyć portfolio dostawców, wejść w kooperację z sektorem prywatnym w celu przekazania części produkcji. Stąd pomysł zorganizowania Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego, pierwszej tego typu inicjatywy PGZ – mówi Piotr Zawieja, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Panie Prezesie, czym jest Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego?

Forum Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego jest autorskim projektem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jak wcześniej wspomniałem, warto odnotować, że PGZ po raz pierwszy będzie organizatorem tego typu inicjatywy. Wydarzenie ma na celu przede wszystkim zgromadzenie przedsiębiorców z sektora cywilnego, którzy do tej pory nie współpracowali z Polską Grupą Zbrojeniową. Chcemy w ten sposób powiększyć portfolio naszych dostawców, wykorzystać potencjał jaki drzemie w polskich firmach, wypracować model współpracy, którego beneficjentami będą zarówno przedsiębiorcy, jak i spółki należące do Grupy PGZ. Zamierzamy przekazać część produkcji zbrojeniowej do poddostawców dla naszych spółek.

Ile już zgłosiło się firm?

Zarejestrowało się ponad 350 podmiotów, z których do udziału w wydarzeniu zostanie zaproszonych około 250. Forum, zostało podzielone na trzy segmenty, które będą odbywały się równolegle. Pierwszy segment to rozmowy z przedstawicielami ministerstw i ekspertami. Być może zaszczyci nas Pan Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Na głównej scenie odbywać się będą prelekcje, debata na temat polskiego przemysłu zbrojeniowego i jego znaczenia w obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji w Europie. Zostanie poruszony temat Tarczy Wschód. Ponadto będą prowadzone warsztaty, gdzie przedsiębiorcy reprezentujący sektor cywilny będą mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób pozyskać koncesję na produkcję specjalistyczną, czy też będą wiedzieli jak wejść w kooperację ze spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W pozostałych salach równolegle odbędą się prezentacje spółek działających w ramach PGZ. Firmy  będą miały okazję zapoznać się z możliwościami nawiązania kooperacji, wejścia w łańcuchy dostaw i realizacji zleceń na rzecz spółek należących do PGZ.  

Czy genezą forum jest to, że spółki sektora cywilnego zgłaszały się wcześniej do PGZ z chęcią współpracy?

Oczywiście wiadomo, że polski przemysł zbrojeniowy w chwili obecnej ma swoje pięć minut i wiele spółek sektora cywilnego usiłowało nawiązać z nami współpracę. Do tej pory bardzo często przeszkodą pozostawał brak posiadania odpowiednich zezwoleń oraz koncesji. Polska Grupa Zbrojeniowa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, zamierza przekazać wiedzę prywatnym przedsiębiorstwom sektora cywilnego, w jaki sposób mogą nawiązać współpracę z polską branżą zbrojeniową.

Czy będą Państwo pomagać tym firmom w uzyskiwaniu potrzebnych zezwoleń?

Jeżeli chodzi o pozyskiwanie zezwoleń, to każda firma musi samodzielnie przejść całą procedurę. Niemniej jednak warsztaty prowadzone przez naszych prawników i innych pracowników Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą pokazywać w jaki sposób wykonać pierwsze kroki i jak zacząć tę procedurę, aby w rezultacie móc produkować dla PGZ.

Wspomniał Pan, że z tej grupy firm, która się zgłosiła, zostanie wyselekcjonowanych 250 firm. Skąd taki właśnie limit?

Selekcja będzie przeprowadzona z dwóch powodów. Po pierwsze - ze względów bezpieczeństwa. Po drugie - realizacji celu w jakim Forum jest organizowane, a mianowicie sprawom związanym z przemysłem. Do udziału w Forum zgłosiło się wiele podmiotów, które faktycznie nie zajmują się przemysłem czy produkcją. To firmy konsultingowe, kancelarie prawne lub inne tego typu przedsiębiorstwa. Forum nie jest dedykowane dla tego typu podmiotów. Być może w przyszłych latach, jeżeli zaproponowana formuła zostanie zaakceptowana, będą prowadzone fora dla kooperantów, którzy działają na innych polach niż produkcja przemysłowa. Z tego powodu musimy ograniczyć liczbę podmiotów. Ponadto, biorąc pod uwagę założenia Forum i ograniczenia organizacyjne, jesteśmy zmuszeni zmniejszyć tę liczbę do 250 podmiotów, przyjmując, że z każdego podmiotu mogą być obecne maksymalnie dwie osoby.

Proszę powiedzieć, czy wybór tych firm to jest wybór centrali PGZ, czy też jest związany z sygnałem oddolnym, płynącym  ze spółek zrzeszonych w PGZ?

Jeżeli chodzi o wybór firm, przede wszystkim są to podmioty, które swoim profilem odpowiadają domenom spółek produkcyjnych znajdujących się w naszej grupie kapitałowej. Mając na uwadze kryterium oferowanych usług, dokonujemy wyboru w porozumieniu z naszymi strukturami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Przede wszystkim są to spółki produkcyjne, które są w stanie wejść z nami w kooperację. Nie ma tutaj innych kryteriów wyboru, jak tylko bezpieczeństwo i przydatność dla naszych spółek.

Wiadomo, że PGZ od lat współpracuje z pewnymi firmami spoza swojego grona. Jaką szansą dla innych firm jest współpraca z PGZ?

Pomiędzy samym wyborem i udziałem w Forum, a rozpoczęciem kooperacji jest jeszcze daleka droga. Forum ma tak naprawdę doprowadzić do nawiązania kontaktów, zaprezentowania przez prywatne przedsiębiorstwa swoich możliwości i zdolności. Następnie to już nasze spółki, które zajmują się produkcją, będą indywidualnie dokonywały oceny, czy istnieje potrzeba lub wskazanie biznesowe do podjęcia kooperacji. Dla spółek sektora cywilnego, które chcą produkować dla PGZ, w mojej ocenie, to duża szansa. Ze względu na dotychczasowe doświadczenia oraz biorąc pod uwagę fakt, że przemysł cywilny niejako zwolnił, firmy mają szansę na zyskanie zamówień - a co za tym idzie, także na pozyskanie środków potrzebnych na rozwój. Spółki, które ewentualnie weszłyby w kooperację, będą działały jako poddostawcy poszczególnych części i komponentów. To ma też znaczenie dla samych Spółek Grupy PGZ, ze względu na to, że potrzebujemy szeregu elementów, które będą wykorzystywane przy produkcji broni czy amunicji. Nie ma natomiast konieczności - ze względów ekonomicznych, celowościowych, pod względem szybkości dostaw - by spółki same to wytwarzały. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że warunki, w jakich obecnie funkcjonujemy - czyli zarówno skokowego zwiększania zdolności produkcyjnych, jak również poszerzania portfolio – wymagają przede wszystkim kooperacji. Niedawno wróciliśmy z Ukrainy, gdzie na potrzeby wojska pracuje około 800 tysięcy cywilnych przedsiębiorstw, którzy wykorzystują i zapewniają potrzeby wojska w siedmiu ósmych. Doszło do odwrócenia proporcji: nie tylko państwowy przemysł zbrojeniowy, ale przede wszystkim spółki cywilne zaopatrują armię ukraińską w potrzebny sprzęt. Forum daje  możliwość nawiązania kooperacji, która może stanowić fundament, w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, pod szybkie i sprawne przestawienie się na produkcję zbrojeniową podmiotów cywilnych.

Jakie są oczekiwania wobec PGZ-u, ale i całej branży zbrojeniowej w Polsce w obecnych latach?

Obecne lata i sytuacja, jaką mamy za naszą wschodnią granicą, tak naprawdę stawiają wysoko poprzeczkę dla PGZ. Oczekiwania są bardzo duże, zarówno ze strony rządzących, Agencji Uzbrojenia, jak i ze strony społeczeństwa. Polska Grupa Zbrojeniowa jest zobowiązana do zwiększania swoich zdolności produkcyjnych… i to zwiększenia skokowego. W wielu naszych spółkach już udało się przeprowadzić taki proces. Zostały rozpoczęte inwestycje, które pozwolą w przyszłości na podwojenie, czy wręcz potrojenie produkcji. Ponadto realizujemy projekty inwestycyjne, które pozwolą nam na pozyskanie nowych kompetencji zbrojeniowych, jak chociażby w zakresie amunicji 155 mm.

No właśnie, to jest dziedzina, w której ściga się cała Europa, o ile nie cały świat.

Tak, ściga się cały świat, ściga się Europa i zapotrzebowanie na tego typu asortyment jest bardzo duże. Amunicja 155 mm jest chyba na ustach każdego rządu. Zwiększanie produkcji tej amunicji jest priorytetem dla wszystkich spółek i koncernów zbrojeniowych. Również dla nas. Polska Grupa Zbrojeniowa pozyskuje teraz środki na rozbudowę zdolności produkcji amunicji 155 mm i mamy nadzieję, że te inwestycje już wkrótce zaowocują możliwością i zdolnościami naszych spółek do samodzielnej produkcji amunicji 155 mm w ilościach zaspokajających zapotrzebowanie Wojska Polskiego.

W Polsce PGZ zajmuje miejsce czołowe, jeśli chodzi o produkcję uzbrojenia. Jak wyglądają możliwości eksportowe grupy w Europie i na świecie?

Możliwości eksportowe PGZ są cały czas poszerzane. Oczywiście są one uwarunkowane zdolnościami i stopniem nasycenia Wojska Polskiego naszymi produktami. Dla nas priorytetem jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a dopiero w kolejnych etapach rozważamy możliwość eksportu. Nasza oferta cieszy się dosyć dużym zainteresowaniem. Mamy bardzo dobre produkty sprawdzone w boju m.in. na Ukrainie, a zatem wiele podmiotów, wiele państw jest zainteresowanych ich nabyciem. Oczywiście w pierwszej kolejności musimy zaspokoić potrzeby polskiej armii, a co za tym idzie na razie na wiele topowych produktów mamy zapotrzebowanie ze strony polskiego wojska. Natomiast w przyszłości, jeżeli zwiększymy moce produkcyjne, to sądzę, że eksport będzie znacznym składnikiem dochodu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czy firmy, które się zgłoszą również do udziału w forum, też mają szansę na taką działalność eksportową dzięki wsparciu PGZ?

Założenie Forum jest troszeczkę inne, a mianowicie to firmy mają produkować dla nas. Jeżeli te przedsiębiorstwa w jakiś sposób będą w stanie wytworzyć produkt, który ma potencjał stać się przedmiotem eksportu, to nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony PGZ, jednak fundamentem potencjalnej współpracy są potrzeby naszych spółek w zakresie produkcji i dostarczenia komponentów, które będą wykorzystywane przy produktach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czy Forum będzie pierwszym z takich cyklicznych spotkań PGZ?

Chciałbym bardzo, żeby to było cykliczne wydarzenie. Do tej pory Polska Grupa Zbrojeniowa nie organizowała własnego wydarzenia, które było dedykowane tematom związanym z nawiązywaniem i rozwojem współpracy PGZ z prywatnym przemysłem cywilnym.  Forum odbywa się pod auspicjami Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również zostanie ono powtórzone. Być może inny będzie temat przewodni, może to nie będzie kooperacja z sektorem cywilnym, ale prywatnymi firmami zbrojeniowymi. Być może będą poruszane inne tematy. Na razie jesteśmy na etapie planowania, jednak mam nadzieję, że tegoroczne Forum wpisze się w kalendarz ważnych wydarzeń, jeżeli chodzi o przemysł zbrojeniowy.

Czy jeszcze jest otwarta rekrutacja tych firm, które mogą się zgłaszać?

Powiem szczerze - zaskoczyła nas intensywność zapisów i ich skala. Rekrutacja została zakończona. Zakładaliśmy, w porozumieniu z PGE Narodowym , że limit łącznej liczby zaproszonych gości nie przekroczy 1000 osób, czyli poziom jaki uzyskaliśmy po kilku pierwszych dniach rejestracji. Liczba podmiotów, które się zarejestrowały, dają nam gwarancję pełnego obłożenia.

Czy może Pan opowiedzieć o najbliższych planach PGZ?

Najbliższe plany PGZ w zakresie gospodarczym to ciągły rozwój, nowatorskie rozwiązania i nowe umowy. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach czy tygodniach zostanie podpisana umowa na „Borsuka”. To olbrzymi przetarg i olbrzymie postępowanie. Mam nadzieję też, że zostanie zakontraktowana taka liczba „Borsuków”, o jakiej mówią Agencja Uzbrojenia i Ministerstwo Obrony Narodowej. „Borsuk” jest bardzo dobrym produktem. To bojowy wóz piechoty, który pływa. Jest naszym rodzimym rozwiązaniem. Jeżeli zaopatrzymy go w wieżę ZSSW-30, będzie posiadał olbrzymią siłę rażenia i rzeczywiście może stać się pożądanym produktem dla polskiego wojska. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli poinformować o zawarciu pierwszej umowy wykonawczej, jak również kolejnych zamówieniach.

„Borsuk” budzi zainteresowanie nie tylko w kraju, ale też za granicą. Czy pytała też o niego strona ukraińska?

Według mojej wiedzy, strona ukraińska jest zainteresowana szeregiem naszych produktów. Jeżeli chodzi o „Borsuka”, to nie będę się w tym momencie wypowiadał, natomiast „Borsuk” był pokazywany na targach w Paryżu w zeszłym roku i cieszył się dużym zainteresowaniem. Należy podkreślić, że to jeden z niewielu wozów bojowych, które pomimo swojej masy i siły uzbrojenia potrafią pływać. Jest on ewenementem na skalę światową i mam nadzieję, że siły zbrojne innych państw sojuszniczych będą zainteresowane również zakupem tego pojazdu.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska