Polski rekord i srebro mistrzostw Europy Kacpra Kłosa, debiutanta z Mroczy

Adam Szczęśniak
Kacper Kłos wrócił na polską ziemię z debiutanckimi medalami mistrzostw Europy. Gratulacje! Facebook/PZPC
Bardzo dobrze w mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów w Bukareszcie zaprezentowała się polska reprezentacja z zawodnikami z regionu - Tarpana Mrocza i Zawiszy Bydgoszcz.

To był rekordowy występ polskiej kadry w ME. W Rumunii, po raz pierwszy od 1957 r. (Katowice), wywalczyła w ME siedem medali. Z tym, że 61 lat temu mieliśmy tylko 1 złoty, a tym razem aż 3 złote, do tego 1 srebrny i 3 brązowe.

Z regionu najlepiej spisał się 20-letni debiutant z Tarpana Mrocza Kacper Kłos, który w wadze do 85 kg został wicemistrzem Europy! Bijąc rekordy życiowe, uzyskał 342 kg (153+189, „mały” brąz za podrzut). Gratulacje należą się także trenerowi Sławomirowi Zawadzie i prezesowi klubu Henrykowi Szynalowi.

Drugi z mroteckich zawodników Daniel Bajer zajął 5. lokatę w kat. do 77 kg - 334 kg (154+180).

W Bukareszcie startowali też zawodnicy Zawiszy Bydgoszcz, podopieczni Piotra Wysockiego. Blisko medalu była Małgorzata Wiejak, która w kat. do 75 kg zajęła 4. lokatę z wynikiem 222 kg (101+121), zdobywając „mały” brąz za rwanie. Do brązu w dwuboju zabrakło jej zaledwie 1 kg! Z kolei Damian Wiśniewski w kat. do 69 kg zajął 11. miejsce z wynikiem 286 kg (125+161).

Pozostałe medale dla Polski zdobyli - złote: Joanna Łochowska (53 kg) - 196 kg (88+108), Aleksandra Mierzejewska (+90 kg) - 237 kg (103+134), Arkadiusz Michalski (105 kg) - 396 kg (175+221); brązowe: Patrycja Piechowiak (69 kg) - 215 kg (98+117), Kinga Kaczmarczyk (90 kg) - 225 kg (96+129), Łukasz Grela (94 kg) - 357 kg (169+188).

★ Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie odrzucił odwołanie Tomasza Zielińskiego i potwierdził 4-letnią dyskwalifikację za nandrolon wykryty u niego przed IO w Rio de Janeiro. Tomasz Zieliński miał "na osłodę" dostać brąz za IO w Londynie, ale ostatecznie pozostanie na wywalczonym 9. miejscu. IWF postanowił nie przesuwać zawodników w klasyfikacji w wyniku dyskwalifikacji za doping (złapano 6 sztangistów).