https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie cementownie są dyskryminowane przez Białoruś i Rosję

Konfederacja Lewiatan
Polskie cementownie są dyskryminowane przez Białoruś i RosjęCementownia "Kujawy" w Piechcinie koło Barcina
Polskie cementownie są dyskryminowane przez Białoruś i RosjęCementownia "Kujawy" w Piechcinie koło Barcina Marek Weckwerth
Nieuczciwa konkurencja ze strony producentów białoruskich i rosyjskich zagraża polskiej branży cementowej. Pracodawcy i związkowcy z Rady Dialogu Społecznego przygotowują stanowisko, w którym zaapelują do rządu o działania na rzecz zniesienia blokad eksportu cementu do Rosji i na Białoruś.

Firmy białoruskie zwiększają sprzedaż cementu do Polski. Jednocześnie Białoruś blokuje dostęp do swojego rynku. Administracyjne ograniczenia wprowadzono też w eksporcie cementu do Rosji, gdzie od marca 2016 r., wymaga się nowych krajowych certyfikatów, których nie wydaje się firmom importującym cement z Polski i innych krajów UE. 

- To dyskryminacja polskich producentów, która przekłada się na ograniczenia produkcji cementu w Polsce. A to oznacza redukcję miejsc pracy w branży cementowej skupionej głównie w mniejszych miejscowościach, a także utratę wpływów podatkowych do budżetu państwa oraz budżetów samorządów lokalnych - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan. - Pracodawcy i związkowcy wzywają rząd do interwencji i proponują, aby rozpoczął rozmowy z Rosją i Białorusią, także z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej. Chcą też nagłośnienia sporu na forum Światowej Organizacji Handlu. 

Rząd mógłby także domagać się zastosowania przez UE instrumentów ochrony handlu wobec producentów cementu z Białorusi, w tym ceł antydumpingowych, czy antysubsydyjnych. 

Zdaniem pracodawców i związkowców rząd powinien również zabiegać o reformę nieskutecznego obecnego unijnego systemu stosowania środków ochrony handlu, nie chroniących w sposób efektywny unijnej produkcji przemysłowej przed rzeczywistymi zagrożeniami ze strony łamiących celowo zasady uczciwego handlu międzynarodowego producentów oraz współdziałających z nimi władzami krajów trzecich. 
 

 

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tronk
czepianie się  niuansów, cementownie stoją w Polsce, a Polacy na nich pracują i zarabiają, dlatego warto by się tą sprawą jednak zająć, bo przez to wszyscy tracimy. moim zdaniem to trochę bulwersujące, że pozwala się na taki napływ taniego, często gorszej jakości cementu do naszego kraju
a
ax
A od kiedy one są ponownie polskie?
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska