MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie cementownie są dyskryminowane przez Białoruś i Rosję

Konfederacja Lewiatan
Polskie cementownie są dyskryminowane przez Białoruś i RosjęCementownia "Kujawy" w Piechcinie koło Barcina
Polskie cementownie są dyskryminowane przez Białoruś i RosjęCementownia "Kujawy" w Piechcinie koło Barcina Marek Weckwerth
Nieuczciwa konkurencja ze strony producentów białoruskich i rosyjskich zagraża polskiej branży cementowej. Pracodawcy i związkowcy z Rady Dialogu Społecznego przygotowują stanowisko, w którym zaapelują do rządu o działania na rzecz zniesienia blokad eksportu cementu do Rosji i na Białoruś.

Firmy białoruskie zwiększają sprzedaż cementu do Polski. Jednocześnie Białoruś blokuje dostęp do swojego rynku. Administracyjne ograniczenia wprowadzono też w eksporcie cementu do Rosji, gdzie od marca 2016 r., wymaga się nowych krajowych certyfikatów, których nie wydaje się firmom importującym cement z Polski i innych krajów UE. 

- To dyskryminacja polskich producentów, która przekłada się na ograniczenia produkcji cementu w Polsce. A to oznacza redukcję miejsc pracy w branży cementowej skupionej głównie w mniejszych miejscowościach, a także utratę wpływów podatkowych do budżetu państwa oraz budżetów samorządów lokalnych - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan. - Pracodawcy i związkowcy wzywają rząd do interwencji i proponują, aby rozpoczął rozmowy z Rosją i Białorusią, także z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej. Chcą też nagłośnienia sporu na forum Światowej Organizacji Handlu. 

Rząd mógłby także domagać się zastosowania przez UE instrumentów ochrony handlu wobec producentów cementu z Białorusi, w tym ceł antydumpingowych, czy antysubsydyjnych. 

Zdaniem pracodawców i związkowców rząd powinien również zabiegać o reformę nieskutecznego obecnego unijnego systemu stosowania środków ochrony handlu, nie chroniących w sposób efektywny unijnej produkcji przemysłowej przed rzeczywistymi zagrożeniami ze strony łamiących celowo zasady uczciwego handlu międzynarodowego producentów oraz współdziałających z nimi władzami krajów trzecich. 
 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska