Aby jeszcze skuteczniej przyciągać polskie inwestycje, Warszawę odwiedziła wczoraj oficjalna delegacja rządu Nadrenii.
Czytaj też: Praca w Niemczech 2011. Jak otworzyć tam własną firmę? [PORADNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH]
Nadrenia Północna-Westfalia. To kluczowy ośrodek gospodarki Niemiec
Delegacji Nadrenii Północnej-Westfalii przewodniczył dr Günther Horzetzky – Sekretarz Stanu w regionalnym Ministerstwie Gospodarki, Energetyki, Budownictwa, Mieszkalnictwa oraz Transportu. Minister Horzetzky spotkał się w Warszawie m.in. z Wiceministrem Gospodarki Rafałem Baniakiem oraz z Ambasadorem RFN w Polsce. Delegacja odwiedziła wcześniej Katowice, gdzie przyjęta została przez Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza. Program delegacji objął również wizytę w głównej siedzibie BRE Banku.
Commerzbank, strategiczny akcjonariusz BRE Banku od lat blisko współpracuje z regionem Nadrenii Północnej-Westfalii, jednym z kluczowych ośrodków gospodarki Niemiec. BRE Bank to jeden z głównych partnerów przyjazdu niemieckiej delegacji.
- Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym naszego kraju. Dlatego tym bardziej cieszy nas, że władze Nadrenii Północnej-Westfalii, landu tak istotnego dla polskich przedsiębiorców chcą intensyfikacji stosunków gospodarczych. Z pewnością zaowocuje to wymiernymi korzyściami dla obu stron w najbliższej przyszłości – powiedział Cezary Stypułkowski.
Czytaj też: Polskie zielone technologie prezentowane na Expo w Szanghaju
Spośród funkcjonujących w Niemczech ponad 600 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału, prawie 200 ma swoją siedzibę landzie Nadrenia Północna-Westwalia. To znacznie więcej, niż w którymkolwiek z pozostałych krajów związkowych. Wśród nich są tak znaczące firmy jak: Amica, grupa Sanplast, Fasing, grupa FLT, Möbelvertrieb Forte i Tele-Fonika Kable Central Europe. Tym samym Nadrenia Północna-Westfalia jest regionem skupiającym najwięcej inwestycji polskich firm w Niemczech.
Polskie firmy w Niemczech. Westfalia wyeksportowała do Polski towary o wartości ok. 6,9 mld. euro
Wartość polsko-niemieckiej wymiany handlowej wyniosła w 2010 r. 13,9 mld. euro, czyli tyle samo ile wynoszą obroty między Nadrenią Północną-Westfalią i USA. Wysokości eksportu i importu są przy tym na podobnym poziomie: Nadrenia Północna-Westfalia wyeksportowała do Polski towary o wartości ok. 6,9 mld. euro – o 21 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość importu z Polski wzrosła o 29,6 proc. do poziomu niemal 7 mld. euro. Trwa własnie rok wspólnej współpracy Nadrenii Północnej-Westfalii i Polski.
