Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie szkoły narażone na ataki cyberprzestępców. Takich metod najczęściej używają hakerzy

OPRAC.:
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ponad milion dolarów okupu musiał zapłacić Uniwersytet w Kalifornii za odblokowanie części swojej struktury IT. Podobna sytuacja na szczęście nie dotknęła placówek w Polsce, ale zdaniem ekspertów są one zbyt słabo chronione przed cyberatakami.Jakie metody najczęściej stosują hakerzy? Zobacz na kolejnych stronach - przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.
Ponad milion dolarów okupu musiał zapłacić Uniwersytet w Kalifornii za odblokowanie części swojej struktury IT. Podobna sytuacja na szczęście nie dotknęła placówek w Polsce, ale zdaniem ekspertów są one zbyt słabo chronione przed cyberatakami.Jakie metody najczęściej stosują hakerzy? Zobacz na kolejnych stronach - przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo. Grzegorz Dembinski/ Zdjęcie ilustracyjne
Ponad milion dolarów okupu musiał zapłacić Uniwersytet w Kalifornii za odblokowanie części swojej struktury IT. Podobna sytuacja na szczęście nie dotknęła placówek w Polsce, ale zdaniem ekspertów są one zbyt słabo chronione przed cyberatakami.

Jak wynika z Badania konsumenckiego dzieci i rodziców 2019, przeprowadzonego przez UKE, prawie połowa polskich nauczycieli korzysta z pomocy internetu na zajęciach, głównie z języków i matematyki. Zdaniem ekspertów znacznie zwiększa to ryzyko cyberataku na wrażliwe dane i systemy.

Zagrożenie to wzrosło również w związku z pospiesznie wprowadzanym w ostatnich miesiącach zdalnym nauczaniem. Polska nie jest wyjątkiem: już w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii ponad 75 proc. uczelni i szkół średnich doświadczyło zagrożeń takich jak phishing (podszywanie się pod inną osobę w celu wyłudzenia informacji) czy złośliwe oprogramowanie.

Na jakie formy cyberprzestępczości narażone są placówki oświatowe w Polsce? Co jest najsłabszym ogniwem systemu edukacji? Jak można poradzić sobie w tej sytuacji? - o tym przeczytacie w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska