Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Południowe piękności

Malwa
Rośliny pojemnikowe zrobiły się ostatnio bardzo  modne. Wprowadzają do ogrodu klimat  śródziemnomorski.
Rośliny pojemnikowe zrobiły się ostatnio bardzo modne. Wprowadzają do ogrodu klimat śródziemnomorski. Burda Polska
Oleandry, fuksje i bielunie to najpopularniejsze rośliny pojemnikowe. Doceniane zarówno przez właścicieli ogrodów, jak i balkonów, ponieważ przypominają widoki znad Morza Śródziemnego. Wiosną rośliny wystawiamy na zewnątrz, zimę spędzają w chłodnych pomieszczeniach.

     Oleander
     
Ponieważ oleander wytrzymuje krótkotrwałe spadki temp. do minus 4-5 st. C, można go wynieść z mieszkania już w kwietniu. Trzeba wybrać miejsce słoneczne i ciepłe. Pozostawia się oleander na zewnątrz tak długo, jak to jest możliwe. W okresie spoczynku (zimą) należy roślinie zapewnić temp. plus 4-6 st. C. Najlepsze jest miejsce jasne, z dostępem świeżego powietrza. Jeżeli nie dysponujemy takim pomieszczeniem, czasem udaje się przechować oleander przez zimę na korytarzu, w przedpokoju, na podeście klatki schodowej. W zbyt ciepłym pomieszczeniu roślina wyciąga się i słabnie.
     W okresie wegetacji trzeba oleander obficie podlewać. Najlepiej używać miękkiej wody o temp. 25-30 st. C. Podlewanie ciepłą wodą nawet w zimie korzystnie wpływa na kwitnienie. Od połowy sierpnia należy stopniowo zmniejszać podlewanie, co pozwoli pędom zdrewnieć. Zimą podlewamy tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa jest przeschnięta. Liście wycieramy suchą ściereczką. Oleander nie lubi deszczu ani zraszania. W okresie wegetacji nawozimy go co tydzień płynnym nawozem wieloskładnikowym. Nawożenie przerywamy w sierpniu.
     Oleander należy przesadzać dopiero wtedy, gdy korzenie przerosną całkowicie ziemię w doniczce. Najlepszym terminem jest maj/czerwiec. Dobrym podłożem jest ziemia gliniasta, zmieszana z kompostem, torfem i piaskiem. Może to być również gotowa mieszanka.
     Fuksja
     
W okresie wzrostu fuksja znosi pełne światło, choć lepsze jest dla niej stanowisko półcieniste. Podlewać należy umiarkowanie, po obeschnięciu powierzchni podłoża. Dobrze jest zraszać roślinę miękką wodą (2 razy w tygodniu wiosną i 2 razy dziennie w lecie). Nie należy zraszać jesienią ani zimą. Dokarmiać zaczynamy dopiero po ukazaniu się pąków kwiatowych, płynnym nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.
     Po ustąpieniu przymrozków (około połowy maja) roślinę wynosimy na balkon, taras lub do ogrodu. Dokarmianie kończymy późnym latem. Fuksja przechodzi w zimie okres spoczynku, dlatego należy ją przechować w jasnym pomieszczeniu o temp. plus 7-10 st. C i minimalnie podlewać.
     Podłoże powinno składać się z 1 części ziemi gliniastej, 1 części torfu, 1 części rozłożonego obornika i 1 części rozłożonych liści i piasku. Przesadzamy wczesną wiosną, po skróceniu pędów do części zdrewniałej (zapewnia to zwarty pokrój). Używamy doniczki o dwa numery większej od poprzedniej. Fuksji nie należy nabłyszczać.
     Bieluń
     
Bieluń (Datura) latem może stać na balkonie, na tarasie, można go posadzić w ogrodzie, ale razem z donicą. Na zewnątrz roślina może pozostać do pierwszych przymrozków. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów. Dobrze czuje się w miejscach lekko zacienionych. Ma bardzo duże wymagania wodne. W czasie upałów należy ją podlewać nawet dwa razy na dzień (po uprzednim sprawdzeniu wilgotności podłoża).
     Datura ma też ogromne wymagania pokarmowe - wiosną i latem trzeba nawozić ją raz na tydzień nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.
     Po nastaniu przymrozków doniczkę z daturą przenosimy do widnego i ciepłego pomieszczenia, gdzie wykonujemy cięcie formujące. Przez zimę roślina będzie wytwarzać pąki kwiatowe, które najprawdopodobniej opadną. W zimie roślina również wymaga nawożenia, ale robimy to co 4-5 tygodni. Podlewamy umiarkowanie. Tak postępujemy, jeżeli bieluń zimuje "w całości".
     Ale można też przechować przez zimę tylko bulwiaste korzenie. W tym celu przed przymrozkami pędy mocno przycinamy i zabezpieczamy Funabenem, korzenie wyjmujemy z donicy, wkładamy do pojemnika z lekko wilgotnym torfem i przechowujemy w ciemnym pomieszczeniu o dodatniej temperaturze. Na przełomie marca i kwietnia sadzimy korzenie do donicy i przenosimy do oświetlonego pomieszczenia. W maju wystawiamy donicę na zewnątrz.
     Trzeba pamiętać o tym, że roślina ta jest silnie trująca. Jeżeli w domu są małe dzieci, należy z niej zrezygnować.
     Szkodniki
     
Rośliny pojemnikowe są często atakowane przez szkodniki. Żerują na nich mszyce, przędziorki (nazywane pomarańczowym pajączkiem), mączlik szklarniowy (nazywany "białą muszką") i wciornastki.
     Przeciwko mszycom stosujemy: Primor w aerozolu, Pirimix AE, Aztec 140 EW, Polysect Hobby AL.
     Przeciwko przędziorkom: Nissorun 050 EC oraz 10 EC, Talstar 100 EC i Polysect Hobby AL.
     Przeciwko mączlikom: Provado Plus AE, Polysect Hobby AL i Mospilan 20 SC.
     Przeciwko wciornastkom: AgrEvo, Polysect Hobby AL, Provado Plus AE, Plant Spray AE.
     Podczas oprysków stosujemy wszelkie środki ostrożności, a zabiegi wykonujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska