Jedni bohaterowie schodzą z piedestałów, inni na nich stają. Historię miasta, opowiedzianą przez grudziądzkie pomniki, przedstawia wystawa czynna w Bibliotece Miejskiej im. W. Kulerskiego. Część, spośród 24 pokazanych na wystawie, pomników już nie istnieje.
Można tu zobaczyć pierwszy pomnik w mieście, wzniesiony w 1815 r, na cześć komendanta twierdzy grudziądzkiej, gubernatora Grudziądza, generała de Courbiere. Także inne: poświęcone m.in. Bismarckowi, Wilhelmowi I, Hindenburgowi, czy też odsłonięty w 1917 r. Pomnik Lotników, upamiętniający poległych pilotów 8. Zapasowego Lotniczego Dywizjonu w Grudziądzu. Zniszczyli go Niemcy w 1939 r., jako symbol polskiego lotnictwa.
W czasie wojny zniszczonych zostało także wiele innych pomników, m.in. oba poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu: istniejący w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii i wzniesiony przez kolejarzy przy dworcu. Wystawa obejmuje także nowe pomniki, w tym powstający na placu Niepodległości Pomnik Marszałka Józef Piłsudskiego i Wojska II RP.
Ekspozycja składa się z materiałów archiwalnych Biblioteki Miejskiej , Henryka Szczepańskiego i Gerarda Szukaya.
