MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc sąsiedzka 2023. Ile za godzinę? Świadczenie wchodzi w życie już 1 listopada! Sprawdź, czym jest i komu przysługuje

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Usługi sąsiedzkie funkcjonowały już wcześniej. Teraz ustawa umożliwi realną wypłatę wynagrodzenia za pomoc seniorom.
Usługi sąsiedzkie funkcjonowały już wcześniej. Teraz ustawa umożliwi realną wypłatę wynagrodzenia za pomoc seniorom. 123rf.com/rawpixel
Odpłatne usługi sąsiedzkie będą obowiązywać już od listopada 2023 roku. Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej umożliwia gminom wypłatę wynagrodzenia za sąsiedzką pomoc seniorom. Jaką rolę mają pełnić nieformalni opiekunowie? Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć? I kiedy to współmałżonek może otrzymać pensję za opiekę? Sprawdźmy!

Spis treści

Usługi sąsiedzkie 2023. Ustawa wchodzi w życie 1 listopada

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która w czerwcu przeszła przez Sejm, wejdzie w życie już 1 listopada 2023. Wśród wielu nowych zapisów znaleźć można także pojęcie usługi sąsiedzkiej. Do tej pory tego typu usługi realizowane były na poziomie gmin, często w ramach środków unijnych czy społecznych programów krajowych. Teraz pomoc sąsiedzka została już zapisana w ustawie, dzięki czemu usługi opiekuńcze mogą być świadczone w formie usług sąsiedzkich.

Chodzi przede wszystkim o sąsiedzką pomoc seniorom, która może być świadczona w formie:

 • pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
 • podstawowej opieki higieniczno-pielęgnacyjnej,
 • zaspokojenia kontaktu z otoczeniem.

Nie zawsze sprawność seniora pozwala na regularne spacery czy spotkania poza domem, ale ustawa przewiduje, że wynagrodzenie będzie należne opiekunowi także w takich przypadkach. Ustawodawca opiekę higieniczno-pielęgnacyjną rozumie jako wsparcie niewymagające specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, a więc pomoc sąsiedzka będzie mogła być świadczona przez niemal wszystkie osoby z najbliższego otoczenia seniora.

Pomoc sąsiedzką może świadczyć niemal każdy

Nie znaczy to jednak, że osoba świadcząca usługi sąsiedzkie nie musi spełniać żadnych wymagań. Powinna ona przede wszystkim:

 • być pełnoletnia;
 • nie być członkiem rodziny seniora;
 • mieszkać w najbliższej okolicy miejsca zamieszkania seniora, ale nie z nim;
 • mieć ukończony kurs pierwszej pomocy;
 • zostać zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich i samego seniora.

Organizatorem usługi sąsiedzkiej może być gmina lub firma przez nią wyznaczona. To jeden z tych podmiotów będzie musiał dbać o przeprowadzenie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy lub wziąć odpowiedzialność za ich brak.

Kto skorzysta z usług sąsiedzkich? Często także małżonkowie

Ta forma wsparcia co do zasady kierowana jest do osób samotnych, które spełniają każdy z trzech warunków:

 • samotnie gospodarują,
 • nie pozostają w związku małżeńskim,
 • nie posiadają wstępnych i zstępnych.

Jeśli gmina tak zdecyduje, usługa sąsiedzka będzie mogła być świadczona przez współmałżonka danej osoby, o ile mieszka ona oddzielnie. Ustawa również w takich przypadkach daje gminom prawo wypłaty wynagrodzenia za opiekę seniorowi.

Pomoc sąsiedzka. Ile za godzinę?

Ustawa nie określa konkretnych kwot. To gmina na mocy uchwały rady gminy zdecyduje o formie usług sąsiedzkich i wysokości wynagrodzenia dla opiekuna. Co ważne, ani w przypadku opiekuna, ani seniora, nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe.

Gmina w uchwale zdecyduje także o innych szczegółach związanych z pomocą sąsiedzką. Niedoprecyzowane w ustawie zostają bowiem kwestie wymiaru i zakresu pracy opiekuna czy sposobu rozliczania z nich usługi sąsiedzkiej. Każda gmina zdecyduje czy będzie to rozliczenie godzinowe, czy ryczałtowe. Lokalne władze zdecydują także czy usługę sąsiedzką będą mogły świadczyć także osoby o kierunkowym wykształceniu i współmałżonkowie seniorów?

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która przewiduje odpłatne usługi sąsiedzkie, wchodzi w życie już w 1 listopada 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomoc sąsiedzka 2023. Ile za godzinę? Świadczenie wchodzi w życie już 1 listopada! Sprawdź, czym jest i komu przysługuje - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska